Bolsonaro je vložil veto na del zakona, ki bi z brezplačnimi sanitarnimi izdelki preskrbel ranljive skupine, med drugim tudi brezdomke, zapornice in najstnice iz šibkejših socialnih okolij, ki obiskujejo državne šole. Zakon, ki je del večjega svežnja zakonov za spodbujanje menstrualnega zdravja, ki so ga odobrili zakonodajalci, naj bi pomagal več kot 5,6 milijona ženskam.
Tabata Amaral iz brazilske socialistične stranke (PSB) in ena od 34 medstrankarskih zveznih poslank, ki je bila soavtorica zakona, je dejala, da je predsednik prejšnji teden z vetom na načrt pokazal svoj "prezir do dostojanstva ranljivih žensk". "Bolsonaro pravi, da je projekt v nasprotju z javnim interesom. Jaz pravim, da je v nasprotju z javnim interesom to, da dekleta izgubijo približno šest tednov šole na leto, ker imajo menstruacijo," je za Guardian dejala Amaralova.
Je ena od številnih politikov in drugih skupin, ki so ogorčeni zaradi predsednikove utemeljitve veta. Med drugim je dejal, da bi razdeljevanje brezplačnih sanitarnih izdelkov revnim dekletom in ženskam "določeni skupini ljudi dal privilegije". Mnogi so na spletu svojo jezo izrazili z uporabo oznake #LivreParaMenstruar (živeti z menstruacijo).
"Si predstavljate, da bi morali namesto tampona ali vložka uporabljati papir ali časopis?
Jacqueline Moraes, viceguvernerka jugovzhodne zvezne države Espírito Santo, je na enega od družbenih omrežij zapisala: "Ali je" 'privilegij', da ima revna ženska pravico do tampona? Ne! To je socialna politika, javno zdravje!"
"Veto je absurden in nečloveški," je dejala Rozana Barroso, predsednica brazilske zveze dijakov (UBES). "Mnogim učenkam je šolanje onemogočeno, saj zato, ker nimajo higienskih vložkov, nehajo obiskovati šolo," je dejala. "Si predstavljate, da bi morali namesto tampona ali vložka uporabljati papir ali časopis? To je huda resničnost, zlasti med mladimi. Sredi pandemije in poslabšanja socialne neenakosti so se te razmere še poslabšale," je zatrdila.
4 milijone deklet v šoli nima ustreznih higienskih sredstev
Maja je poročilo, ki so ga pripravili otroški sklad Združenih narodov (ZN), Unicef in Organizacija za varstvo človekovih pravic UNFPA, pokazalo, da 713.000 deklet v Braziliji živi brez dostopa do kopalnice. Približno 4 milijone deklet v šoli nima ustreznih higienskih sredstev, na primer higienskih vložkov in mila, najmanj 200.000 deklet pa nima dostopa niti do minimalnih higienskih sredstev, na primer kopalnic.
Amaralova je izpodbijala vladno trditev, da finančni načrt za zagotovitev približno 84 milijonov brazilskih realov (okoli 13 milijonov evrov), ni jasen. Zagotovila je, da je bilo določeno, da bosta program financirala ministrstvo za zdravje in nacionalni sklad za kaznovanje. Amaralova trenutno tudi vodi kampanjo za razveljavitev veta.
Po njenih besedah mora ministrstvo za zdravje plačevati za drago zdravljenje in operacije, ki so posledica zapletov, ko ženske med menstruacijo uporabljajo predmete, kot so brisače in stara oblačila. Polovica vseh žensk v Braziliji poroča, da so se že zatekle k takšnim alternativam, je dejala.
Barrosova medtem organizira študentske akcije, v katerih zbirajo sanitarne izdelke, ki jih bodo dali šolam. "To ni država, ki si jo želimo, zato smo prek zveze, ki predstavlja več kot 40 milijonov dijakov, pomagali pri pripravi tega zakona in se bomo borili proti vetu."
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.