Številne južnoameriške države so javno izrazile svoje nestrinjanje z Izraelom glede Gaze, pri čemer je bolivijska levičarska stranka povsem prekinila vse diplomatske odnose. "Zahtevamo konec napadov na območju Gaze, ki so doslej zahtevali na tisoče civilnih življenj in povzročili prisilno razselitev Palestincev," je dejala ministrica Maria Nela Prada, navaja Guardian.
Do poteze prihaja po tem, ko je nekdanji bolivijski predsednik Evo Morales pozval državo, naj prekine vezi z Izraelom zaradi grozljivih razmer, s katerimi se sooča palestinsko ljudstvo. Morales je šel še dlje, pozval je tudi, da se Izrael uvrsti med teroristične države, ter da se predsednika Benjamina Netanjahuja in njegove somišljenike prijavi mednarodnemu kazenskemu sodišču zaradi genocida in vojnih zločinov.
Bolivija je sicer diplomatske odnose z Izraelom prekinila že leta 2009, vendar so jih ponovno vzpostavili leta 2020 pod takratno desničarsko predsednico Jeanine Anez.
Kolumbijski predsednik Gustavo Pietro je dejal, da se je odločil za odpoklic zaradi "izraelskega pokola Palestincev," izraelska dejanja pa je primerjal z dejanji nacistov Adolfa Hitlerja. Izraelsko zunanje ministrstvo se je na to opazko ostro odzvalo, obtožilo ga je, da "s svojimi sovražnimi in antisemitskimi izjavami ogroža judovska življenja in spodbuja grozljiva dejanja teroristov Hamasa".
Čilski predsednik hrvaškega rodu, Gabriel Boric je sporočil, da je odpoklical veleposlanika svoje države in konflikt označil za "nesprejemljive kršitve mednarodnega humanitarnega prava," ki jih po njegovem mnenju Izrael izvaja v Gazi. Boric je dejal, poroča Guardian, da več kot 8000 civilnih žrtev izraelske ofenzive, med katerimi je veliko žensk in otrok, dokazuje, da vojaška operacija predstavlja "kolektivno kaznovanje palestinskega civilnega prebivalstva v Gazi".
Za temi tremi državami pa ne zaostaja niti brazilski predsednik, Luiz Inácio Lula da Silva, ki je prejšnji teden kritiziral "norost Netanjahuja, ki želi uničiti območje Gaze, pri tem pa pozablja, da tam niso le Hamasovi vojaki, ampak tudi ženske in otroci, ki so največje žrtve te vojne".
"Samo zato, ker je Hamas zagrešil teroristično dejanje proti Izraelu, še ne pomeni, da mora Izrael pobiti milijone nedolžnih ljudi," je dodal Lula v drugem intervjuju.
Jordanija bo odpoklicala veleposlanika iz Izraela
"Zavračamo in obsojamo nadaljevanje izraelske vojne v Gazi, ki ubija nedolžne ljudi in povzroča humanitarno katastrofo brez primere," je danes sporočilo jordansko zunanje ministrstvo. Kot so dodali, bodo izraelsko zunanje ministrstvo pozvali, naj "ne pošilja nazaj v Jordanijo svojega veleposlanika, ki je pred tem zapustil kraljestvo".
Od začetka vojne med Izraelom in Hamasom 7. oktobra je v jordanski prestolnici potekalo več protestov v znak solidarnosti s Palestinci, na katerih so zahtevali preklic mirovne pogodbe med Jordanijo in Izraelom ter zaprtje izraelskega veleposlaništva. Jordanija, ki meji na Izrael in Zahodni breg, palestinsko ozemlje, ki ga Izrael zaseda od leta 1967, je leta 1994 z Izraelom podpisala mirovno pogodbo.
KOMENTARJI (309)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.