Na posnetku, ki je zaokrožil na družbenih omrežjih, se vidi, da je Angel Džambazki iz bolgarske nacionalistične stranke VMRO, potem ko je zapustil sejno dvorano v Strasbourgu, med vzpenjanjem po stopnicah pred seboj iztegnil desno roko. VMRO je član evroskeptične skupine evropskih konservativcev in reformistov (ECR) v Evropskem parlamentu. To je storil po svojem govoru med razpravo o stanju pravne države na Poljskem in Madžarskem.
"Nikoli vam ne bomo dovolili, da nam naročate, kaj naj govorimo in naredimo. Naj živi Orban in Fidesz, naj živita Kaczynski in PiS, naj živi Bolgarija in naša nacionalna država," je med razpravo dejal Džambazki. "Naj živi Evropa narodov," je zaključil.
Na Twitterju pa je kot "gnusno" označil odločitev Evropskega sodišča, ki je zavrnilo tožbi Madžarske in Poljske proti zakonodaji Unije o pogojevanju evropskega denarja s spoštovanjem vladavine prava.
Stanje pravne države je na Madžarskem in Poljskem že dolgo pod velikim vprašajem, ugotavlja Evropska unija. Bruselj je tako že večkrat kritiziral sodne reforme na Poljskem, za katere trdi, da spodkopavajo neodvisnost sodnikov. V primeru Madžarske pa je Evropska komisija izrazila zaskrbljenost zaradi spornih javnih naročil, navzkrižja interesov in nepravilne porabe sredstev EU.

Podpredsednica Evropskega parlamenta Pina Picierno, ki je vodila razpravo, je kasneje sporočila, da bodo pristojni preverili, ali je šlo za fašistični pozdrav ali ne. "Nikakor ne toleriramo fašističnih gest in simbolov. Če je šlo res za to, gre za izjemno resen incident in bomo uvedli sankcije," je opozorila. Manfred Weber, nemški poslanec Evropske ljudske stranke (EPP) in Krščansko-socialne unije na Bavarskem (CSU), se je prav tako odzval in dejal, da pozdrav obsoja in da je incident treba strogo sankcionirati. Oglasila se je še predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola, ki je zapisala, da "je fašistični pozdrav v Evropskem parlamentu zame nesprejemljiv – vedno in povsod". "To je žalitev zame in vse druge v Evropi," je dodala.
Džambazki je kasneje svojim kolegom poslal elektronsko sporočilo, v katerem je zapisal, da je šokiran zaradi obtožb. Evropski poslanec je v pismu zanikal, da je šlo za nacistični pozdrav, saj da je bila to samo običajna gesta, s katero se je želel opravičiti podpredsednici, potem ko je nekoliko prestopil mejo v svojem govoru.
Džambazki pa ima zaradi svojega neprimernega vedenja že poseben sloves v EP in tudi v Bolgariji. Leta 2019 se je moral javno opravičiti, potem ko je med parlamentarno razpravo podal ksenofobične pripombe. Evropsko poslanko Karimo Delli (Zeleni) je označil za "Francozinjo alžirskega porekla", in evropskega poslanca Ismaila Ertuga (S&D) za "Nemca turškega porekla". Med protesti proti vladi Bojka Borisova leta 2020 so kamere ujele Džambazkija, ki je v protestnike, ki so protestirali pred sedežem stranke VRMO v Sofiji, metal petarde in jih polival z vodo iz gasilske cevi. Džambazki je glede dogodka zavrnil vse očitke, češ da je video prirejen. Na naslovnicah bolgarskih medijev pa se je znašel še zaradi vožnje pod vplivom alkohola in poskusa vkrcanja na letalo za Bruselj z nabito pištolo. Kasneje je pojasnil, da je pred odhodom v Bruselj orožje pozabil odložiti doma.
KOMENTARJI (365)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.