
Bolgarski poslanci so danes iz kazenskega zakonika črtali možnost pogojnega izpusta za osebe, krive povzročitve lažjih telesnih poškodb, kar se lahko kaznuje z do dvema letoma zapora. Povečali pa so tudi najvišjo kazen za povzročitev srednje hudih telesnih poškodb s šestih na osem let zapora.
Ločeno so sprejeli še dopolnilo zakona proti družinskemu nasilju, ki po novem ščiti tudi tiste, ki niso poročeni.
Bolgarijo so prejšnji teden pretresli protesti proti nasilju nad ženskami. Na protestih so pozivali k prenovi pravosodja in boljši zaščiti žensk.
Ljudi je na ulice pognal primer 18-letnice iz mesta Stara Zagora, ki jo je njen 26-letni nekdanji fant 26. junija porezal več kot stokrat, tako da je dobila 400 šivov, ji zlomil nos ter jo pobril po glavi. Sodišče v mestu je njene poškodbe označilo za lažje in za napadalca ni odredilo pripora.
Po burnem odzivu javnosti mu je nato sodišče odredilo pripor, vendar ne zaradi napada, temveč zaradi groženj s smrtjo po SMS-sporočilih. Moški sicer zanika, da bi napadel in poškodoval nekdanje dekle.
V Bolgariji je letos umrlo že 14 žensk, ki so jih ubili moški, ki so jih poznali. Policija pa je v prvi polovici leta obravnavala skoraj 600 primerov družinskega nasilja.
Bolgarija sicer še ni ratificirala istanbulske konvencije, prve mednarodne pogodbe, ki določa pravno zavezujoče norme za preprečevanje nasilja nad ženskami. Je pa h konvenciji junija pristopila Evropska unija, katere članica je tudi Bolgarija. S tem so nanjo prešle nekatere obveznosti iz konvencije.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.