Podobno kot v primeru Ukrajine, kjer ima vojna veliko več vzrokov kot le zgodovinske povezave, se po mnenju strokovnjakov za obrambo tudi za ambicijami Kitajske, da zavzame Tajvan, skriva mnogo več kot "samo" zgodovina. Zanimale naj bi jih industrijske proizvodne zmogljivosti na otoku, pa tudi operativno oporišče na območju, ki bi lahko zlomilo vpliv ZDA v regiji.
Kot je znano, Tajvan od konca državljanske vojne leta 1949 deluje neodvisno od kitajske celine. Toda Peking ga v okviru politike ene Kitajske še naprej obravnava kot del svojega ozemlja in kitajska oblast stopnjuje retoriko o ponovni združitvi. Pri tem pa niti ne skrivajo, da so to pripravljeni doseči tudi nasilno. Analitiki menijo, da se za to potrebo po hitri povrnitvi Tajvana skriva več razlogov.
"Tajvan proizvaja čipe, zaradi katerih se premika celotno svetovno gospodarstvo. Drugod smo v velikem zaostanku, ko gre za proizvodnjo teh čipov," je za Fox pred kratkim dejal Ilan Fuchs, izredni profesor na American Public University System.
Matt McInnis, sodelavec inštituta za preučevanje vojne, navaja, da Tajvan trenutno proizvaja 65 odstotkov polprevodnikov na svetu in skoraj 90 odstotkov naprednih čipov.
"Če bi Kitajska uspela prevzeti Tajvan, bi dobila vodilni položaj v polprevodniškem poslu po vsem svetu in postavila ZDA ter zaveznike v zelo težak položaj, da bi lahko ohranili trenutno gospodarsko dejavnost in na nek način celo naš standard življenja," je dejal.
"Globalna dobavna veriga za proizvodnjo polprevodnikov je soodvisna med Tajvanom, ZDA, Južno Korejo, Nizozemsko, Japonsko in Kitajsko," je dodal. "Zavzetje Tajvana bi resnično spremenilo ravnotežje gospodarske in tehnološke moči na svetovni ravni."
Potem pa je tukaj še strateška lega. "Če lahko Kitajci spremenijo Tajvan v bazo za svoje operacije, potem imajo neposreden dostop do globokih voda Tihega oceana," pravi Brent Sadler, višji raziskovalec na področju pomorskega bojevanja in napredne tehnologije pri centru za nacionalno obrambo. "Večina Vzhodnokitajskega morja je precej plitva. To je težava, ko vstopite v podmorniško in protipodmorniško vojskovanje, saj je veliko bolj ugodno za podmornice v Pacifiku. Torej če se poskušate prebiti iz prve verige otokov, je Tajvan eden od načinov za to," pravi.
Ocenil je tudi, da obstaja prepričanje, da če lahko Kitajska zlomi Tajvan, lahko zlomi vsa varnostna zavezništva ZDA, ki se dojemajo kot grožnja.
Fuchs pa zatrjuje, da mora ZDA skrbeti svoboda plovbe, ki bi spremenila svetovno trgovino na način, ki si ga ne moremo privoščiti – saj da smo že videli, kakšne so bile težave v dobavni verigi ob covidu-19.
Nadzor nad Tajvanom bi namreč Kitajski zagotovil operativno bazo, iz katere bi projicirala moč v širši regiji.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.