Število okuženih in smrtnih žrtev zaradi novega koronavirusa narašča po vsem svetu, epicenter izbruha se je prenesel na staro celino, kjer počasi ugaša javno življenje, vse ostrejše ukrepe za zajezitev širjenja pa sprejemajo tudi v ZDA, kjer številne kritike letijo na Belo hišo in predsednika Trumpa zaradi počasnega odziva na izbruh bolezni, primanjkovanja kompletov za testiranje ter splošnega vtisa, da Trumpova administracija nevarnost izbruha koronavirusa podcenjuje. Medtem pa se po svetu nadaljuje iskanje cepiva.
V nedeljo je nemški Welt am Sonntag z naslovnico "Trump vs Berlin" poročal, da poskuša Bela hiša pridobiti pravice do cepiva, ki ga razvijajo v Nemčiji. Po poročanju časopisa naj bi Trump farmacevtskemu podjetju CureVac s sedežem v Tübingenu ponudil milijardo ameriških dolarjev za cepivo "samo za Združene države Amerike".
Poročilo pa je razumljivo sprožilo jezne odzive v Berlinu. "Trenutno je pomembno mednarodno sodelovanje, ne pa lastni interesi," je po poročanju Guardiana dejal poslanec Erwin Rueddel. Vodja liberalcev Christian Lindner pa je Trumpa obtožil, da je "pripravljen storiti vse za ponovno izvolitev". Nemški zdravstveni minister Jens Spahn pa trdi, da bo CureVac razvil cepivo za ves svet, ne za posamezno državo. Nemški socialdemokrati pa so ostro opozorili, da ima "kapitalizem svoje meje".
Na drugi strani je uradnik Bele hiše za AFP včeraj dejal, da je poročanje nemškega časnika pretirano. "Ameriška vlada je govorila z več kot 25 podjetji, ki trdijo, da lahko pomagajo pri razvoju cepiva. Večina teh podjetij je že prejela financiranje s strani ameriških investitorjev." Anonimni uradnik je prav tako zanikal, da želijo ZDA cepivo zgolj zase.
Podjetje CureVac je bilo ustanovljeno leta 2000, specializirano pa je za razvoj zdravljenja raka, redkih bolezni in cepiv. Njihov laboratorij deluje v sodelovanju z inštitutom Paul-Ehrlich Institute, ta pa je povezan z nemških zdravstvenim ministrstvom, sam razvoj cepiva pa tako podpira tudi država.
V nedeljo so investitorji in soustanovitelj holdinga, v okvir katerega spada podjetje, Mannheimer Morgen, sicer zatrdili, da morebitnega cepiva ne bodo prodali eni sami državi. "Če bomo uspešni pri razvoju cepiva, bo ta pomagal pri zaščiti vseh ljudi po svetu," so zapisali v izjavi za javnost.
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.