Boeing se je v okviru sporazuma strinjal s plačilom 243,6 milijona dolarjev (224,3 milijona evrov) kazni. "Še naprej bomo transparentno sodelovali z našimi regulatorji, saj v Boeingu sprejemamo ukrepe, s katerimi si prizadevamo za nadaljnjo krepitev varnosti, kakovosti in skladnosti," so po poročanju ameriškega CNN sporočili iz družbe.
Priznanje krivde je pomembno tudi zaradi same vloge Boeinga pri dveh smrtonosnih nesrečah letal 737 Max v Indoneziji leta 2018 in Etiopiji leta 2018, v katerih je umrlo skupno 346 ljudi.
Svojci žrtev so sporazum o priznanju krivde označili za "popuščanje Boeingu" in da bodo od sodišča zahtevali zavrnitev sporazuma. V novi vlogi, ki je bila objavljena v sredo, je sicer naveden tudi pogoj, da se mora Boeing v štirih mesecih po izreku kazni sestati z družinami žrtev in njihovimi pravnimi zastopniki.
Družbi so v sporazumu naložili tudi pogoj, da v svoje programe skladnosti, kakovosti in varnosti vloži skoraj pol milijarde dolarjev. Boeing namreč tega ni storil, je maja letos ugotovilo ministrstvo za pravosodje, čeprav so jim to naložili že leta 2021.
Svojci zahtevajo več kot 20 milijard evrov
Omenjeni zneski so sicer le delček od 24,8 milijarde dolarjev (22,8 milijarde evrov), ki jih od ameriškega proizvajalca letal zahtevajo družine pokojnih. Polovico zneska so sicer že plačali pred tremi leti, ko so v drugem sporazumu prav tako priznali krivdo, da je bila za nesreče deloma kriva programska oprema proti strmoglavljenju, poroča France24.
Novo priznanje krive je sicer dodatna sol na rane Boeinga. V začetku leta je namreč njihovemu letalu, ki ga je upravljala družba Alaska Airlines, kmalu po vzletu odtrgalo panel vrat, več njihovih letal so zato preventivno prizemljili.
Na napake in malomarnosti pri proizvodnji Boeingovih letal so večkrat opozorili tudi žvižgači znotraj podjetja.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.