V mestu Šjan se število okuženih s covidom-19 vztrajno zmanjšuje, narašča pa število okuženih z gripo, hkrati je po vsej državi začelo primanjkovati zdravil za gripo, nekatere šole pa so že bile prisiljene prekiniti pouk. Uradniki mesta Šjan so pripravili načrt, ki vladi omogoča, da v primeru hudih izbruhov zapre območje mesta. Poleg tega bi lahko zaprli tudi šole, zabaviščne lokale in podjetja, če bi širjenje v skupnosti doseglo akutno raven.
Načrt je na Kitajskem deležen številnih komentarjev, predvsem na spletu se je oglasilo mnogo ljudi, ki so izrazili zaskrbljenost, da to pomeni vrnitev k absolutistični kitajski ničelni politiki, ki je prizadela gospodarstvo in sprožila proteste.

Mesto Šjan, sicer znano po svoji zbirki skulptur glinene vojske, je med pandemijo doživelo nekaj najstrožjih ukrepov v državi. Šlo je celo tako daleč, da je bilo decembra 2021 prebivalcem kar mesec dni prepovedano zapuščati svoje domove. Ven niso smeli niti, da bi kupili hrano ali druge osnovne potrebščine. Izbruhi gripe naj bi bili pred pandemijo covida-19 kar pogosti, vendar je življenje kljub temu potekalo normalno.
Šjan pa ni edino kitajsko mesto, ki ima takšne načrte za izredne razmere. Leta 2015 je vlada v Šanghaju sporočila, da bo v primeru pandemije gripe prekinila pouk in delo ter uvedla omejitve pri druženju in zbiranju ljudi.
"Za lokalne prebivalce, ki so bili še pred kratkim travmatizirani zaradi strogih ukrepov, vrnitev k istemu drakonskemu načinu obvladovanja izbruhov nikakor ni upravičena," je za BBC pojasnil Huang Jandžong, višji sodelavec za globalno zdravje pri Svetu za zunanje odnose.
"Ali ni dovolj, da smo bili lani zaprti? Zdaj spet razmišljajo, da bi nas zapirali znova in znova?" se je spraševal eden od uporabnikov kitajske platforme Weibo. "Če moramo zaradi gripe zapreti objekte, potem bomo morali vsakič, ko pride gripa, zapirati."

V okviru štiristopenjskega sistema odzivanja lahko občinska uprava sprejme skrajne ukrepe, med drugim zapre določena območja, podjetja ter šole, lokale in restavracije.
Medtem ko se prebivalci bojijo ponovnega zapiranja, pa določeni ne verjamejo, da se bo Kitajska zopet podvrgla takšni strogi politiki. Tako meni tudi Tang Renvu, dekan Fakultete za vlado na Univerzi v Pekingu, ki je dejal, da imajo sicer lokalne oblasti pripravljene takšne načrte, da bi zajezili sezonsko gripo, vendar do tako strogih ukrepov ne bo prišlo.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.