Tujina

Hezbolah z droni nad sever Izraela, število ranjenih narašča

Tel Aviv, 13. 10. 2024 12.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

V nedeljskem napadu z brezpilotnim letalom je bilo v Izraelu ranjenih vsaj 40 ljudi. Hezbolah je odgovornost za napad prevzel in sporočil, da je bil tarča brezpilotnikov vadbeni tabor Golani v Binyamini. Že pred tem so ZDA sporočile, da v Izrael pošiljajo protiraketni sistem. V jutranjih urah pa se je na jugu Libanona zgodil incident, ko sta izraelska tanka vdrla v bazo Začasnih sil Združenih narodov v Libanonu (UNIFIL). V dogodku je bilo ranjenih 15 mirovnikov.

Zvečer so izraelski mediji poročali, da je bilo v napadu z dvema dronoma na severu Izraela blizu mesta Binyamina poškodovanih vsaj 39 ljudi, ameriški CNN je poročal o najmanj 52 ranjenih, kmalu se je po navedbah zdravnikov številka povzpela čez 60. Izraelski N12 je navajal, da je pet oseb huje poškodovanih, njihov vir iz izraelske vojske pa naj bi jim potrdil, da sta drona priletela iz ozemlja Libanona, enega naj bi Izrael uspel prestreči. 

Hezbolah je potrdil, da je bil napad odgovor na izraelske napade na Libanon, v katerih je po navedbah libanonskega zdravstvenega ministrstva umrlo 22 ljudi, še 117 je bilo ranjenih. Kot so sporočili, so se nad Izrael spravili z "rojem brezpilotnih letal". 

V mesto Binyamina je Izrael takoj napotil večje število zdravstvenega osebja, ranjene pa so z reševalnimi vozili in helikopterjem prepeljali v pet lokalnih bolnišnic. 

Iz Pentagona so že popoldne sporočili, da bodo v pomoč Izraelu po iranskih napadih pomagali okrepiti njihovo zračno obrambo. Poslali jim bodo protiraketni sistem THAAD in posadko, ki bo z njim upravljala. Štela naj bi okoli 100 ameriških vojakov, poroča CNN. Napoved pomeni, da bo v regiji nameščen že tretji takšen sistem. 

Sistem THAAD pred natovarjanjem.
Sistem THAAD pred natovarjanjem. FOTO: AP

Tanka uničila vrata in vstopila v bazo

Po navedbah UNIFIL se je incident zgodil okoli 4:30 zjutraj po lokalnem času, ko sta izraelska tanka uničila vrata objekta in vstopila v bazo. Mirovniki so se medtem skrivali v zakloniščih. 

UNIFIL je protestiral in opozoril, da izraelska prisotnost ogroža mirovnike, zaradi česar so se izraelske sile umaknile po približno 45 minutah. Kljub temu se je napetost stopnjevala, ko so ob 6:40 mirovniki poročali o izstrelitvi več dimnih nabojev približno 100 metrov severno od baze. Dim je prodrl v tabor, zaradi česar so bili mirovniki izpostavljeni draženju kože in prebavnim težavam.

Izraelska vojska je v odgovoru na te navedbe sporočila, da je njihov tank vstopil v oporišče Unifila, ker so nanj streljale sovražne sile. "Ko se je streljanje ustavilo, in po evakuaciji poškodovanih vojakov, je tank zapustil položaj," so zapisali v prvem odzivu. Incident pa se je zgodil le nekaj ur po tem, ko je izraelski premier Benjamin Netanjahu pozval sile Združenih narodov, naj se umaknejo z obmejnega območja z Libanonom. "To je treba storiti zdaj, takoj," je dejal izraelski premier v video izjavi.

Poziv v umiku

Do njegovega poziva je prišlo dan po tistem, ko je Unifil zavrnil umik z mejnega območja na jugu Libanona, kjer je v minulih dneh izraelska vojska ranila štiri pripadnike modrih čelad. Še en je bil ranjen v zaenkrat nepojasnjenih okoliščinah, ko so ga zadeli streli. Napade so obsodile številne države, med njimi Italija in Francija, ki sta na pogovor poklicali izraelska veleposlanika.

Netanjahu je med govorom na seji vlade danes dejal, da so izraelske sile od začetka invazije večkrat pozvale Unifil, naj odidejo, a so naletele na zavrnitev.

"Na žalost nekateri evropski voditelji izvajajo pritisk na napačnem mestu. Namesto da kritizirajo Izrael, bi morali svojo kritiko usmeriti na Hezbolah, ki uporablja Unifil kot živi ščit, tako kot Hamas v Gazi uporablja (agencijo ZN za pomoč palestinskim beguncem) UNRWA," je še dejal Netanjahu v izjavi in tako nadaljeval diplomatsko ofenzivo proti Združenim narodom.

40 držav, ki sodelujejo s svojimi pripadniki v misiji Unifil v Libanonu, pa je v soboto v skupni izjavi ostro obsodilo nedavne napade na pripadnike ZN in zahtevalo, da se ti nemudoma končajo.

Po izraelskem napadu na Gazo
Po izraelskem napadu na Gazo FOTO: Profimedia

Spopadi v Gazi

Izraelska vojska je medtem izvedla tudi obsežno vojaško operacijo na severu Gaze. In to le nekaj tednov po poročilih, da naj bi izraelski premier Benjamin Netanjahu razmišljal o načrtu, kako obkoliti območje in s stradanjem prisiliti Hamas k izpustitvi talcev. IDF je operacijo začel na podlagi obveščevalnih podatkov, ki naj bi kazali na prisotnost teroristov in teroristične infrastrukture v območju Jabalja v severni Gazi, ter na prizadevanja Hamasa za obnovo svojih operativnih zmogljivosti na tem območju. 

Po poročanju štirih virov za CNN, sicer Izrael še ni sprejel predloga upokojenega generala Giore Eilanda, ki je predlagal popolno blokado območja. Kljub temu pa trenutna operacija v mnogih pogledih spominja na Eilandov načrt, ki ga je predstavil javnosti v video posnetku in tudi izraelski vladi.

Eiland je predlagal, da se vse civiliste prisili, da zapustijo sever Gaze, in nato popolnoma prekine oskrba tega območja. Namen tega načrta je prisiliti Hamasovega voditelja Yahyo Sinwarja, da spremeni svojo strategijo. "Sinwar v Gazi trenutno ni pod pritiskom," je dejal Eiland v video posnetku.

Čeprav Eilandov predlog ni bil uradno sprejet v celoti, nekateri viri trdijo, da je izraelski kabinet sprejel njegovo osnovno idejo – povečati pritisk na Gazo, vendar na način, ki ne bi kršil mednarodnega prava. Eiland je za CNN dejal, da vlada res izvaja del njegovega načrta, vendar z bistvenimi razlikami, saj oskrba civilistov ni popolnoma prekinjena.

Reuters  sicer poroča, da je bilo v izraelskih zračnih napadih v osrednjem in severnem delu Gaze v soboto in ponoči ubitih najmanj 29 ljudi. Po podatkih zdravstvenih uradnikov v Gazi je bilo v zadnjem tednu tam ubitih približno 150 Palestincev.

Evakuacijski ukazi in blokada oskrbe

IDF je ta teden izdal ukaze vsem Palestincem v severnem delu Gaze, vključno z območji Beit Hanoun, Jabalja in Beit Lahia, da se preselijo v Al Mawasi, tako imenovano humanitarno območje na jugu Gaze. Kljub temu je bilo to območje v preteklih mesecih tarča intenzivnih zračnih napadov.

V soboto je vojska razširila območje obvezne evakuacije in začela deliti letake ter objavljati ukaze na platformi X, da morajo prebivalci območja Nazla in širšega območja Jabalja nemudoma zapustiti domove.

A mnogi so skeptični in območja ne želijo zapustiti. "Kdor hoče zapustiti sever Gaze, hoče smrt," je za CNN po telefonu povedal prebivalec Jabalje, Mohammad Ibrahim.

Oskrba s hrano na severu Gaze, ki je bila že prej omejena, se je skoraj povsem ustavila, odkar je IDF začel novo ofenzivo. Svetovni program za hrano (WFP) je v petek sporočil, da od začetka meseca v severni del Gaze ni bilo dostavljenih nobenih tovornjakov s hrano. Po njihovih navedbah so bile kuhinje, ki so delovale s partnerji WFP, prisiljene zapreti vrata zaradi pomanjkanja oskrbe, kar pomeni, da WFP ne more več zagotavljati nujno potrebne hrane družinam.

Izraelska vojska je tudi odredila evakuacijo več bolnišnic na tem območju, lokalni zdravstveni uradniki pa opozarjajo, da intenzivno bombardiranje onemogoča varno evakuacijo.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je ta teden skušala sedemkrat priti do severa Gaze, vendar jim to ni uspelo zaradi dolgotrajnih zamud na kontrolnih točkah.

Kriza na severu Gaze se tako še poglablja, prebivalci pa ostajajo brez osnovnih življenjskih potrebščin, kot so voda, hrana in zdravila.

 

Izraelska vojska je tudi sporočila, da so v južnem Libanonu odkrili podzemni tunel, ki naj bi ga uporabljala skupina Hezbolah. Predor naj bi vodil v "podzemni objekt" na globini približno sedem metrov, ob tem pa so pridržali tudi enega člana Hezbolaha.

IDF je na družbenih omrežjih objavil sliko odprtine predora, ki prikazuje vhod v podzemni sistem.

Na severu Izraela pa so prebivalci nenehno izpostavljeni zvoku letal in helikopterjev, saj izraelske sile izvajajo operacije v bližini libanonske meje. IDF nadaljuje z uničevanjem infrastrukture Hezbolaha ter skladišč orožja blizu meje, kar naj bi omogočilo vračanje razseljenih prebivalcev.

Kljub temu pa se raketni napadi še vedno vrstijo. V soboto je bilo iz Libanona proti Izraelu izstreljenih kar 320 raket. Obrambni sistem Iron Dome je prestregel večino teh projektilov ali pa so padli stran od naseljenih območij.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.