"Kibernetskega ustrahovanja se moramo lotititi na ravni celotne EU, saj bomo le tako lahko ljudem v Evropi zagotovili enako raven zaščite proti spletnim zlorabam. Zato si prizadevamo za sprejetje nove zakonodaje, ki bi kriminalizirala spletno ustrahovanje v okviru širšega paketa ukrepov za ustrezno obravnavo nasilja nad ženskami znotraj EU," so sporočili poslanci Evropske ljudske stranke, največje politične skupine v Evropskem parlamentu.
V imenu Evropske ljudske stranke se o svežnju nove zakonodaje pogaja poslanka Frances Fitzgerald, ki je prepričana, da bo nov zakon na tem področju reševal življenja.
Poslance je nagovorila tudi Irka Jackie Fox, in sicer v imenu svoje hčerke Nicole, ki je leta 2018 po več letih psihičnih in fizičnih zlorab s strani njenih sovrstnikov naredila samomor. Foxova si prizadeva, da bi se zgodba komaj 21-letne Nicole dotaknila poslank in poslancev ter da bi vendarle sprejeli zakonodajo, ki bo reševala življenja žrtev kibernetskih zlorab.
Nicole, ki so jo poznali pod vzdevkom Coco, je bila več let žrtev različnih oblik fizičnega in psihičnega maltretiranja. Vse se je začelo, ko je njeno takratno prijateljico zavrnil fant, Nicole pa je bila potem tarča njenega gneva. Zbrala je skupino sovrstnikov, ki so jo načrtno več let spletno napadali, ji grozili, jo poniževali, hkrati pa so se nanjo spravljali tudi fizično.
Po smrti Nicole je njena mama ugotovila, da nihče od nasilnežev kljub vsem dokazom ni kazensko odgovoren za zločine, saj takšen zakon ne obstaja. Zato se je odločila, da gre na osebno misijo, ki je leta 2021 celo obrodila sadove. Irska je namreč, tudi na osnovi primera Nicole, sprejela t. i. zakon Coco, ki med drugim predvideva do sedem let zapora za vse, ki delijo intimne fotografije brez dovoljenja oseb na posnetku, zaporna kazen pa je predvidena tudi za žaljivo komunikacijo, s katero namerava nekdo nekoga oblatiti in ustrahovati.
Na osnovi zakonodaje, ki so jo sprejeli na Irskem, je bilo do sedaj procesiranih že 105 oseb, od tega jih je kar nekaj pristalo v zaporu. "Žal je tako, da mi je morala umreti hči, da so lahko drugi na Irskem dobili ustrezno zaščito," je dejala Foxova, ki večino časa hodi po šolah in predava otrokom o nevarnostih vrstniških zlorab. Kot je dejala, po predavanjih do nje pristopajo žrtve zlorab, pa tudi tisti, ki zlorabljajo, a svoja dejanja obžalujejo. Na vprašanje, kakšna usoda je doletela tiste, ki so maltretirali njeno hči, pa Foxova odgovarja, da so žal ostali nekaznovani, ko so izvedeli, da se je lotila kampanje za zakonsko ureditev preganjanja spletnega nasilja, pa so ji celo grozili.
Zgodbo Nicole si lahko ogledate v spodnjem videu.
Kot so opozorili številni poslanci, ki so prisostvovali sredini razpravi, je spletno ustrahovanje prav tako nevarno in ga je treba preganjati tako kot fizično nasilje. Smo v digitalni dobi in takšna bo tudi prihodnost, zato je treba zakonodajo čimprej sprejeti, so še opozorili.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.