Župan 11-milijonskega Vuhana Džou Šianwang je pred kratkim povedal, da je mesto pred kitajskim novim letom zapustilo pet milijonov ljudi. S seboj pa niso vzeli svojih hišnih ljubljenčkov, ki jih zdaj – predvsem pse in mačke – rešujejo prostovoljci in živalski aktivisti.
V mestu, kjer je koronavirus izbruhnil, je tako ujetih na tisoče živali. Ker so prepuščene same sebi, jim grozi, da bodo izstradale do smrti.
"V tukajšnjih domovih je po naših ocenah ostalo okoli 50.000 zapuščenih živali," je po poročanju Sky News povedal Lao Mao, aktivist, ki ni želel povedati svojega pravega imena. "Po mojih ocenah je ujetih okoli 5.000 živali in bi lahko v prihodnjih dneh umrle od lakote. Prostovoljci iz naše ekipe so jih od 25. januarja rešili okoli tisoč."
Mao je opisal, kako je v eno stanovanje – po navodilih lastnikov živali – moral vdreti, da je lahko nahranil dve mački, ki sta bili v stanovanju ujeti deset dni. Stanovalci, ki so zaradi praznikov Vuhan zapustili za tri dni, se potem zaradi z virusom povezanih restrikcij niso mogli več vrniti. Ko jim je sporočil, da je z mačkama vse v redu, so po njegovih besedah jokali od olajšanja.
Dobrodelna organizacija Humane Society International (HSI) medtem ocenjuje, da je število zapuščenih živali še precej višje. Po besedah tiskovne prestavnice Wendy Higgins so zaskrbljeni tudi zaradi poročil, da oblasti ljudi pozivajo, naj svoje ljubljenčke ubijejo, sicer jih bodo oni. Informacije o takšnih ukrepih prejemajo organizacije za zaščito živali v Pekingu, Hebeju, Vuhanu, Šanghaju, Tianjinu, Šandongu in Sanjiju.
"Smo v stalnem stiku z okoli 35 živalskimi skupinami, komuniciramo preko socialnega omrežja Weibo, tako da ne gre za majhno območje, s katerega prejemamo te informacije," je povedala. "Če se lokalne oblasti odločijo, da recimo psi predstavljajo nevarnost ljudem, me skrbi tako za potepuške pse kot za hišne ljubljenčke," je še dodala.
Ravno včeraj je HSI v Vuhanu rešila 11 pasjih mladičkov, ki so jih lastniki v strahu pred koronavirusom pustili brez vode, hrane in zavetja. "Kljub temu, da je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sporočila, da ne obstajajo nikakršni dokazi o tem, da se psi ali mačke lahko okužijo s koronavirusom, na kar so opozorili tudi kitajski strokovnjaki, prejemamo informacije o tem, da ljudje zapuščajo svoje hišne ljubljenčke ali pa jih mečejo na ulice," so zapisali na Facebooku.
Čeprav informacij o dejanskem pobijanju živali za zdaj še nimajo, za Kitajsko ne bi bilo prav nič nenavadno, če bi za zaščito javnega zdravja brez trdnih dokazov, da je to sploh potrebno, odredila tako rigorozne ukrepe.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.