Mike Pompeo je prepoved uporabe različnih kitajskih aplikacij omenil med intervjujem za Fox News, kjer je poudaril, da zadevo jemlje zelo resno. Ko so ga o temi vprašali, je odvrnil: "Glede kitajskih aplikacij za mobilne telefone lahko zagotovim, da bodo Združene države Amerike ravnale prav." Dodal je, naj ljudje aplikacijo prenesejo le, "če želijo, da so njihovi zasebni podatki v rokah kitajske komunistične stranke."
"TikTok vodi ameriški izvršni direktor z več sto zaposlenimi in vodilnimi na področju varnosti, izdelkov in javne politike v ZDA," je na drugi strani dejal tiskovni predstavnik TikToka. "Naša najbolj pomembna naloga je, da delamo na varnosti aplikacije za naše uporabnike. Kitajski vladi nismo nikoli posredovali podatkov o uporabnikih. Tega ne bi storili, tudi če bi nas za to prosili."
Odnosi med ZDA in Kitajsko zaostreni na več področjih
Pompeove pripombe prihajajo v času zaostrenih odnosov med ZDA in Kitajsko, ki so se razširile na več področij, tudi na področja nacionalne varnosti, trgovine in tehnologije. Ameriški politiki so TikTok, ki je v lasti zagonskega podjetja ByteDance s sedežem v Pekingu, že večkrat kritizirali, saj da aplikacija ogroža nacionalno varnost zaradi povezav s Kitajsko.
Trdijo, da bi bilo lahko podjetje prisiljeno k "podpori in sodelovanju pri obveščevalnem delu, ki ga nadzira kitajska komunistična stranka." Predstavniki TikToka so že pred tem dejali, da delujejo ločeno od ByteDancea. Trdijo, da so njihovi podatkovni centri v celoti zunaj Kitajske in da za nobenega od teh podatkov ne velja kitajska zakonodaja. Da so podatki o uporabnikih v ZDA shranjeni v ZDA, z varnostno kopijo v Singapurju, zatrjujejo s TikToka. Tiskovni predstavnik podjetja je že maja povedal, da se mu zdi vprašljivost nacionalne varnosti "neutemeljena", še poroča CNN.
V prvih treh mesecih letošnjega leta aplikacijo prenesli 315-milijonkrat
Aplikacija je v ZDA in drugih zahodnih državah močno razširjena, postala je prva kitajska platforma, ki je tako priljubljena pri uporabnikih zunaj svoje matične države. V prvih treh mesecih letošnjega leta so aplikacijo prenesli 315-milijonkrat, kar je več četrtletnih prenosov kot katera koli druga aplikacija, poroča analitično podjetje Sensor Tower.
Prejšnji teden je indijska vlada dejala, da bo prepovedala TikTok in druge znane kitajske aplikacije, saj naj bi predstavljale "grožnjo suverenosti in integriteti". Napetosti med Indijo in Kitajsko se po spopadu vzdolž himalajske meje stopnjujejo.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.