Delegati bodo imeli možnost znova podpreti 69-letnega Šija zaradi ustavnih sprememb, sprejetih pred petimi leti, s katerimi je kongres odpravil omejitev dveh predsedniških mandatov.
Ši bi tako lahko postal kitajski predsednik z najdaljšim stažem. Centralni komite kitajske komunistične partije pa mu je že oktobra lani zaupal nov mandat generalnega sekretarja in poveljnika kitajskih oboroženih sil.

Na kongresu bodo delegati najverjetneje na mesto premierja predvidoma imenovali nekdanjega šanghajskega partijskega šefa Li Qianga. Ta bo nasledil Li Keqianga, ki naj bi odhajal v pokoj.
Odhajajoči premier bo na letnem zasedanju pred predajo poslov napovedal cilj gospodarske rasti v višini približno pet odstotkov, so sporočili v Pekingu. Podoben cilj si je Kitajska sicer zadala tudi lani, vendar je zaradi politike strogih protikoronskih omejitev dosegla le 3-odstotno rast.
Na zasedanju kongresa bo predstavljen tudi novi proračun, s katerim naj bi se v času naraščajočih napetosti z ZDA povišali obrambni izdatki za okoli sedem odstotkov.
Kitajska vojaška modernizacija ne bo predstavljala grožnje nobeni državi, temveč bo pozitivna sila pri ohranjanju regionalne stabilnosti in svetovnega miru, pri tem poudarjajo v Pekingu.
Dodajajo tudi, da EU kljub različnim stališčem glede ruske invazije še vedno vidi kot celovito strateško partnerico, s katero nima "bistvenih strateških razlik in konfliktov".
Tako delegati kongresa kot tudi člani nacionalnega odbora kitajske ljudske politične posvetovalne konference – najvišje svetovalne ustanove na Kitajskem, ki so s svojim zasedanjem začeli že v soboto –, bodo v prihajajočih dneh med drugim odločali še o več kadrovskih vprašanjih, gospodarskem okrevanju in izboljšanju spolne vzgoje v šolah, poročajo kitajski mediji.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.