Do zob oboroženi policisti so potiskali njihove obrite glave navzdol, zaporniki pa so bili – stisnjeni drug ob drugega kot živali – vklenjeni in prisiljeni v isto pozo. Pokorjeni. Razčlovečeni.
"To bo njihov novi dom, kjer ne bodo mogli več škoditi prebivalstvu," je ob objavi fotografij iz novega megazapora v Salvadorju sporočil predsednik Nayib Bukele. Večinoma gre za člane lokalnih tolp, proti katerim je napovedal vojno.
Skupine za človekove pravice opozarjajo, da so med aretiranimi tudi nedolžni državljani, a prebivalci Salvadorja predsednikovi akciji ne nasprotujejo – njegovo vojno proti kriminalu podpira kar 92 odstotkov državljanov.
"Te pretresljive podobe pokornih zapornikov spominjajo na tiste, ki jih vidite v koncentracijskih taboriščih. Razčlovečenje ljudi, za katere verjamete, da so drugačni od vas, je kaznivo," pa je fotografije komentiral britanski novinar Raphael Rowe, ki je v britanskem zaporu preživel 12 let. Obtožen je bil umora, ki ga ni storil.
"Ko sem snemal serijo The World's Toughest Prisons, sem bil v najhujših kazenskih ustanovah na svetu, vključno s strogo varovanimi zapori v Kostariki in Belizeju. Toda intenzivnost teh fotografij in globina dehumanizacije sta presenetili celo mene," pa je Rowe pojasnil v članku za Daily Mail.
Gre sicer za premišljeno taktiko nadzora in ravnanja z zaporniki, pojasnjuje avtor, ki pa se boji, da se bo oblastem maščevala in povzročila še hujše nasilje, ki ga vlada tako obupano poskuša zatreti. "Iz 12 let, ki sem jih po krivem preživel v zaporu, sem se naučil, da so zapori zasnovani tako, da človeku odvzamejo prostost in prevzamejo nadzor nad njegovim življenjem. To, kar gledamo v Salvadorju, pa je korak dlje. Zadnja stopnja," opisuje.
Megazapor, ki lahko sprejme 40.000 zapornikov
Kot smo že poročali, novozgrajeni megazapor lahko sprejme do 40.000 zapornikov in velja za največjega v tem delu sveta. Ima osem stavb z 32 celicami, velikimi 100 kvadratnih metrov, v vsaki je 80 postelj, a samo dve stranišči in dva umivalnika.
"Prenatrpanost ne le, da ne ustavi nasilja, pač pa ustvarja gladiatorsko atmosfero. Močnejši se spravljajo na šibkejše in mlajše, higiena je slaba, vsak zapornik z zdravstvenimi težavami je prepuščen samemu sebi, širijo se bolezni," našteva Rowe.
Omenjeni zapor se lahko pohvali s kar sedmimi stopnjami varnostnih ukrepov, ki preprečujejo pobeg. Ti vključujejo celice iz trdnega jekla, 11 metrov visoko obzidje okoli kompleksa, 19 stražnih stolpov, električne ograje in patruljna območja. Elektronski motilci blokirajo signale mobilnih telefonov in onemogočajo stik z zunanjim svetom. Zaporniki lahko celico zapustijo le v primeru obravnav na sodišču ali premestitve v samico. Vsak njihov korak spremlja na desetine kamer, 600 oboroženih vojakov in 250 policistov.
Kot je sporočil Bukele, imajo zaporniki v drugih zaporih po državi dostop do "prostitutk, televizijskih zaslonov, igralnih konzol in telefonov", v njegovem zaporu pa ne bo dovoljeno "nobeno od teh razkošij".
Zakaj je salvadorska vlada zgradila to mračno mesto?
Zapor so zgradili v pičlih sedmih mesecih, zasnovan pa je bil tako, da narodu in svetu pošlje sporočilo oblasti – zatrli bomo nasilje, tolpe, ki zastrupljajo našo državo, so končno pod nadzorom.
Tolpe so namreč tiste, ki so Salvador spremenile v eno najnevarnejših držav na svetu. Trgovina z drogami in izsiljevanje sta njihov način življenja, vsak dan se zgodi deset ali dvajset umorov. Nasilje je postalo tako vsakdanje, da se je neke srede leta 2017, ko v 24 urah ni bilo poročil o nobenem umoru, ta informacija pojavila na naslovnicah časopisov.
Kriza izhaja iz državljanske vojne v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, zaradi katere so begunci bežali v Ameriko. Na ulicah Los Angelesa so se oblikovale tolpe, in ko se je vojna končala, so se vračajoči Salvadorci združili v dva klana: MS-13 in Barrio-18. Da so v megazaporu številni člani omenjenih tolp, dokazujejo njihove tetovaže.
Boj proti tolpam je leta 2020 napovedal direktor zaporov Osiris Luna Meza. Člane rivalskih tolp so nastanili skupaj, prvič kot namerno žalitev in drugič zato, da bi prekinili komunikacijo znotraj članov ene tolpe. Objavili so fotografije, na katerih so bili zaporniki zgolj v belih spodnjicah in maskah proti covidu-19.
Ta propaganda je bila namenjena zanikanju obtožb, da se je Bukelejeva administracija skrivno pogajala z vodji tolp v zaporih in jim obljubila boljše pogoje, če bodo svojim članom zunaj naročili, naj zmanjšajo nasilje. A tudi, če so kdaj obstajali tajni dogovori, ta strategija ni uspela. Med pandemijo je namreč en val nasilja sledil drugemu, število umorov se je le še stopnjevalo.
Zaradi 62 umorov v enem dnevu razglasili izredne razmere
Marca lani je parlament zaradi 62 umorov v enem dnevu razglasil izredne razmere in Bukele je sprožil vojno proti tolpam. Že prvi mesec so aretirali 17.000 osumljencev, številka se je od takrat povečala na 64.000, kar je skoraj odstotek 6,3-milijonskega prebivalstva. Decembra lani je 10.000 vladnih vojakov obkolilo okrožje Soyapango v glavnem mestu San Salvador. Vse ceste so bile blokirane, posebne enote pa so hodile od hiše do hiše in iskale člane tolpe. Bukele je na Twitterju vztrajal, da gre za "operacijo proti kriminalcem, ne proti poštenim državljanom".
Na njegov ukaz se je začela tudi gradnja velikanskega zapora na območju mesta Tecoluca južno od prestolnice. "Naš cilj je, da te tolpe popolnoma izginejo," je sporočil obrambni minister Rene Merino.
'Brutalno ravnanje rodi brutalne ljudi'
Seveda pa vsi ti ljudje niso "izginili" samo zato, ker so za zapahi, opozarja Rowe. "Videl sem podobne razmere, če ne celo v enakem obsegu, v Južni Afriki in Braziliji. Tudi tam imajo politiko mešanja različnih skupin in zdi se, da deluje. Klani, ki se na ulicah sovražijo, najdejo načine za sodelovanje za zapahi," opozarja.
Čeprav je nevarno, v zaporih snemam oddaje, da svetu pokažem resnico, poudarja Rowe. "Eno je gledati uradne fotografije, drugo pa videti, kako zaporniki preživljajo svoje dneve. Edini način, da odkrijete resnico, je, da jo vidite iz prve roke."
Ko sem bil v zaporu, se mi je najbolj zamerilo to, da nisem imel glasu, se spominja. "Številni tetovirani moški na fotografijah so verjetno kriminalci. A nekateri so tudi nedolžni. Trenutno se nihče od njih ne more zagovarjati. Brutalno ravnanje rodi brutalne ljudi. Sčasoma bodo izpuščeni. Po vseh teh letih, ko bodo z njimi ravnali kot z živino, bodo v njih vrele zamere in ne bodo imeli nobenega mehanizma za obvladovanje jeze, razen enega – nasilja," opozarja.
Neusmiljena prizadevanja Salvadorja, da bi se znebil tolp, torej lahko naredijo to s krvjo prepojeno deželo še nevarnejšo.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.