Ponovno odprtje preiskave je potrdil tudi vatikanski tožilec Alessandro Diddi. "Vsi spisi, dokumenti, poročila, informacije in pričevanja, povezani s primerom, bodo ponovno preučeni," je sporočil po tem, ko se je odločil ugoditi zahtevam Pietra Orlandija. Prav tako se bo preiskava osredotočila še na primer 15-letne Mirelle Gregori, ki je v Rimu izginila nekaj tednov pred Orlandijevo. Policisti namreč že dlje časa domnevajo, da med primeroma obstaja povezava, poroča The Guardian.

Odvetnica družine Orlandi Laura Sgro je povedala, da so z družino Orlandi veseli, da se je preiskava ponovno odprla, a da so za te informacije izvedeli šele iz medijev. Ob tem je izpostavila, da so na ponovno odprtje preiskave čakali že leto dni. "Papežu smo pred enim letom pisali, saj smo se želeli sestati s tožilcem. Seveda smo veseli za ponovno odprtje preiskave in upamo, da bo ta zagotovila konkretne odgovore o primeru," je sporočila Sgrova.

Kaj se je zgodilo z Emanuelo Orlandi?
Čeprav policistom po 40 letih še ni uspelo ugotoviti, kam je usodnega dne izginila Orlandijeva, pa to ne pomeni, da niso zasledovali nekaj teorij. Ena izmed vidnejših je ta, da so Emanuelo ugrabili mafijci.
Njen oče je bil namreč visoki cerkveni uradnik v vatikanski cerkvi, z ugrabitvijo pa naj bi mafijci želeli pritisniti na Vatikan, da vrne posojilo. V luči preiskovanja teh domnev so italijanske oblasti najprej sumile vodjo rimske tolpe Magliana Enrica De Pedisa. Policisti so menili, da so mafijci Emanuelo ubili, nato pa jo pod baziliko Sant'Apollinare v Rimu pokopali skupaj z vodjo rimske tolpe. A kasneje so to hipotezo zavrgli, saj so vzorci DNK pokazali, da v grobu ni vzorcev, ki bi se ujemali z Emanuelo.

Druga domneva je bila, da jo je ugrabila turška tolpa, ki je z dejanjem želela doseči, da italijanske oblasti iz zapora izpustijo turškega državljana Mehmeta Alija Agce. Ta je bil zaprt zaradi poskusa atentata na papeža Janeza Pavla II. leta 1981.
Še eno izmed vidnejših predvidevanj pa je bilo, da so Emanuelo odpeljali v London, kjer je več let živela v mladinskem hostlu v lasti katoliške kongregacije, katere stroške je financiral Vatikan. Po tej teoriji je Emanuela umrla v Londonu, nato pa naj bi njeno truplo prenesli v Rim in jo pokopali v Vatikanu. Preiskovalci so zato leta 2019 ekshumirali dve grobnici, v katerih pa niso našli Emanuelinih ostankov.

Buren odziv javnosti pa je sprožil tudi komentar Emanuelinega prijatelja iz otroštva, ki je dejal, da je najstnico še pred njenim izginotjem nadlegoval nekdo, ki je blizu papežu. Papež je bil takrat Janez Pavel II. Izjava je bila podana v sklopu intervjuja, prikazanega v dokumentarcu, ki raziskuje teorije o primeru Orlandijeve.
Dokumentarec je bil izdan pred nekaj meseci in morda je prav njegovo predvajanje oblasti spodbudilo, da preiskavo ponovno odprejo. Iskanje Orlandijeve so sicer predhodno prekinili leta 2016.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.