Elon Musk, ki je nedavno prevzel Twitter pod svoje okrilje, se je znašel pod udarom kritik zaradi njegovega vodenja Twitterja, vključno z nedavnimi odločitvami o suspendiranju novinarjev in uvedbi kontroverzne politike, ki prepoveduje povezovanje s konkurenčnimi platformami. Odpustil je kar polovico zaposlenih, pa tudi tiste, ki se z njim preprosto niso strinjali. Odprtih rok pa je na Twitter sprejel vse tiste, ki jim je bilo prej prepovedano objavljati, ker so trgovali z dezinformacijami, teorijami zarote in sovražnim govorom.
Molk je prekinil z besedo "zanimivo" ter dodal, da so bili rezultati ankete napačni zaradi lažnih računov. Hkrati pa se je za v bodoče premeteno zavaroval in odločil, da bodo v prihodnjih anketah lahko glasovali le naročniki Twitter Blue, ki računu dodaja več možnosti za urejanje, komentiranje in očitno po novem tudi glasovanje. Odločitev pa ni plod njegovega razmišljanja, temveč enega od uporabnikov.
Muska sicer kot večinskega lastnika zasebnega podjetja nihče ne more kar odstaviti s položaja izvršnega direktorja, vendar je v nizu zadnjih odločitev izgubil kar precej podpornikov.
Celih 18 ur je trajal njegov molk, uporabniki Twitterja so bili začudeni. V ponedeljek zvečer je sicer Musk objavil nekaj svojih tvitov, denimo statistiko o uporabi Twitterja med epskim finalnim obračunom Argentine in Francije na svetovnem prvenstvu ter objave svojih podjetij Tesla in SpaceX. O anketi pa ne duha ne sluha, kljub obljubam, da bo klonil pred rezultati. Kot je sam že zapisal, ni nikogar, ki bi bil na voljo za vodenje. "Nihče si ne želi službe, ki ohranja Twitter pri življenju. Naslednika pač ni," je tvitnil že nekaj časa nazaj.
Ljudje, ki so v anketi glasovali za njegov odstop, pa ne stojijo sami. Glas jim dajejo tudi nekateri Teslini vlagatelji, ki vse bolj glasno upajo, da obstaja kdo drug, ki bi lahko prevzel vajeti družbenega omrežja. Prejšnji mesec je Musk obljubil, da bo našel nekoga, ki bo delal namesto njega, a se to zdaj kaže kot misija nemogoče, poroča CNN. Pojavljajo se sicer morebitna imena, vendar v javnost ni pricurljalo še nič konkretnega.
"Verjamemo, da je Musk vedno bolj izoliran kot skrbnik Twitterja. Vidimo zelo negativne povratne informacije zaradi odhoda oglaševalcev in uporabnikov," je dejal analitik Colin Rusch.
Muskovo vedenje je v zadnjih nekaj mesecih povzročilo odpor javnosti na znamko Twitter. "Verjamemo, da je prepoved novinarjev brez doslednih zagovorljivih standardov ali jasne komunikacije v okolju, kjer veliko ljudi verjame, da je svoboda govora ogrožena, prevelika za večino potrošnikov, da bi še naprej podpirali Muska, zlasti ljudje, ki so ideološko povezani z ublažitvijo podnebnih sprememb," je zapisal Rusch.
Musk je sicer v neprijetnem položaju, javnost namreč zahteva njegov odstop iz 44 milijard evrov vrednega podjetja, njegovi podporniki pa se tudi malce veselijo, saj si želijo njegove 100-odstotne vrnitve na Teslo.
Elon Musk je bil pozvan, da priča v Evropskem parlamentu
Po poročanju Politica je Muska predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola v pismu pozvala, naj se pojavi na parlamentu, da se odkrito pogovori z zakonodajalci.
"Twitter igra osrednjo vlogo v demokratičnem življenju Evropske unije in omogoča možnost civilnega diskurza," je zapisala. "Twitter ne bi smel postati katalizator sovražnega govora, vmešavanja v volitve in dezinformacij." Metsola je prepričana, da se bo Musk odzval in prišel na zaslišanje. Navsezadnje ne bi bil prvi tehnološki velikan, ki bi se udeležil pogovora. Leta 2018 je v Bruselj pripotoval izvršni direktor Facebooka Mark Zuckerberg, vendar pogovori niso obrodili sadov. Zuckerberg se je spretno izognil vprašanjem o varstvu podatkov ter lažnih novicah ter pustil zakonodajalce praznih rok.
Do te poteze prihaja ravno po tem, ko je niz kaotičnih in kontroverznih ukrepov, vključno z množičnimi odpuščanji, suspendiranjem novinarjev in spremembami pravil na platformi, sprožil kritike po vsem svetu. Platforma se trudi še zajeziti dezinformacije in sovražno vsebino, vendar jim to, kot kaže, ne uspeva ravno najboljše. Twitter je namreč še pred Muskovim prevzemom obljubil, da bo okrepil prizadevanja v skladu s kodeksom ravnanja Evropske komisije o dezinformacijah. Musk pa se je obrnil v nasprotno smer. Odpravil je prepoved napačnih informacij o pandemiji covida-19, razveljavil prepoved kontroverznih uporabnikov in jim omogočil dostop do platforme.
Musk se zaenkrat na povabilo še ni odzval.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.