Peti dan protestov proti razsodbi ustavnega sodišča, ki je uvedlo skoraj popolno prepoved splava, se je na ulicah poljskih mest zbralo na tisoče ljudi. Protestniki so blokirali glavne ceste in krožišča, in sicer v času popoldanske prometne konice.
Protesti so potekali po celotni državi, po poročanju BBC v 50 mestih, organizatorji pa trdijo, da so se nasprotniki odločitve sodišča zbrali v 150 mestih.
Nosili so transparente z gesli v podporo pravicam žensk in pozivali poljsko vlado, naj odstopi. V Krakovu so protestniki skandirali: "To je vojna". V Varšavi so si nekatere protestnice slekle majice in 'zgoraj brez' hodile po avtomobilih.
V nedeljo so se protestniki odpravili pred cerkve, saj je prav poljska Katoliška cerkev z vladajočo stranko Zakon in pravičnost vodilna v prizadevanjih za prepoved splava na Poljskem. Protestniki so nosili napise "Želim si, da bi lahko splavil vlado", na cerkvene zidove pa so pisali grafite, kot je"Ženski pekel". V Krakovu so protestniki pred cerkvijo izobesili črno spodnje perilo, v Lodžu pa so pozivali k ločitvi Cerkve od države.
Poljsko ustavno sodišče je pred dnevi odločilo, da je splav tudi v primeru razvojnih nepravilnosti zarodka neustaven in s tem skorajda popolnoma prepovedalo splav v državi. Poznavalci ocenjujejo, da bo s tem namreč prepovedan splav v 98 odstotkih primerov. Dovoljen je namreč le še v primeru posilstva, incesta ali če bo ogroženo življenje matere.
Splav je sicer na Poljskem, kjer ima Katoliška cerkev velik vpliv, tabu tema. Poljska zakonodaja je bila že pred tem ena najbolj konservativnih v Evropi. Letno naj bi, po podatkih nevladnih organizacij, legalno opravili približno 2000 splavov, večino prav zaradi nepravilnosti pri razvoju zarodka. A vsako leto naj bi nezakonito ali v tujini opravili 200.000 posegov, navaja Guardian.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.