Sirske vladne sile so se umaknile iz drugega največjega sirskega mesta Alep na severozahodu države, v katerega je zavezništvo uporniških frakcij pod vodstvom islamistične skupine Hajat Tahrir al Šam vstopilo v petek po bliskoviti ofenzivi – prvič po letu 2016.
Uporniki so brez večjega odpora prevzeli nadzor nad večino pomembnih institucij v Alepu, pa tudi nad zapori, letališčem in več okoliškimi kraji, navaja britanski BBC. Po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice je bilo v spopadih ubitih najmanj 327 ljudi, med njimi tudi več deset civilistov.
Sirski predsednik Bašar al Asad je sicer v soboto obljubil, da bo vojska "branila stabilnost in ozemeljsko celovitost Sirije pred teroristi in njihovimi podporniki".
"S pomočjo zaveznikov in prijateljev smo teroriste sposobni premagati, ne glede na to, kako intenzivni so njihovi napadi," je dejal Asad. Pri tem naj bi se zanašal zlasti na Rusijo, ki je ponoči znova izvedla zračne napade na dele Alepa, njegove okolice, Idliba in severno od Homsa. Pri tem naj bi ubili večje število pripadnikov islamistov. Na spletu je objavljenih več posnetkov napadov. V enem od njih naj bi ubili tudi vodjo organizacije Al-Nusra Muhamada al-Džulanija, vendar uradnega potrdila zaenkrat še ni.
V Washingtonu medtem menijo, da je Asadov režim izgubil nadzor nad Alepom prav zaradi zanašanja na Rusijo in Iran, kot je v soboto v izjavi poudaril tiskovni predstavnik ameriškega sveta za nacionalno varnost Sean Savett. Hkrati so v Washingtonu zatrdili, da nimajo nobene povezave s trajajočo islamistično ofenzivo. ZDA sicer vojaško nadzirajo okrog četrtino sirskega ozemlja.
Novi spopadi v Siriji so izbruhnili v sredo, ko so islamisti nepričakovano napadli položaje sirske vojske zahodno od Alepa. Spopadi pomenijo znatno zaostritev državljanske vojne, ki traja že od leta 2011.
Konflikt je od premirja, sklenjenega leta 2020, sicer v večji meri miroval, vendar so uporniki ohranili nadzor nad mestom Idlib na severozahodu in večjim delom istoimenske okoliške province. Idlib leži le 55 kilometrov od Alepa, ki je bil prav tako trdnjava upornikov, dokler ni leta 2016 padel v roke vladnih sil.