"Na meji med Rusijo in Ukrajino je več ruskih vojakov, kot kdajkoli prej," je dejal ameriški državni sekretar Antony Blinken. "V primeru ruske agresije v Ukrajini bodo sledile sankcije," je opozoril Blinken in izrazil "zaskrbljenost" ZDA zaradi kopičenja ruskih sil na ukrajinski meji.
Blinken je še dodal, da je predsednik ZDA Joe Biden bil zelo jasen: "Če bo Rusija ravnala nepremišljeno ali agresivno, jo bo to drago stalo, poslednice bodo vsekakor."
Blinken, ki je o primeru v petek po telefonu razpravljal s francoskimi in nemškimi kolegi, je poudaril, da "ZDA in evropski partnerji delijo iste pomisleke".
Rusija zavrača možnost vojne
Dmitrij Peskov, tiskovni predstavnik Kremlja, je v nedeljo izključil možnost vojne z Ukrajino, ki jo že več dni skrbi zaradi kopičenja ruskih sil na njenih mejah."Nihče ne gre v smeri vojne in nihče ne sprejema možnosti vojne," je dejal Peskov v intervjuju za državno televizijo.
"Nihče ne sprejema možnosti državljanske vojne v Ukrajini," je dodal in zagotovil, da bo Rusija vsekakor zaščitila svoje prebivalce na jugovzhodu Ukrajine. Kremelj sicer premikov vojaških čet ni zanikal, zagotavlja, da nobenega ne ogroža, obtožuje pa Kijev, da "provocira za poslabšanje razmer na bojišču". "Rusija dela vse, da pomaga rešiti konflikt. In tako bomo nadaljevali," je še dejal Peskov.
Izgledalo je, da se je boj v Donbasu ustavil po premirju, sklenjenem poleti 2020, vendar se je v zadnjih dneh ponovno zaostril. Od začetka leta je bilo ubitih 26 ukrajinskih vojakov, v letu 2020 pa 50. Nadaljevanje konflikta in gibanje ruskih vojakov je Kijev spodbudilo k številnim stikom z Zahodom. Washington, Berlin in Pariz zagotavljajo podporo Ukrajini, nemška kanclerka Angela Merkel pa je Putina pozvala, naj "zmanjša" prisotnost Rusije na ukrajinski meji.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.