"Če miroljubni prijemi ne bodo delovali, bi lahko Kitajska tako uporabila tudi prisilna sredstva," se je na izjavo odzval Blinken. Možnost uporabe sile po njegovem mnenju močno ogroža status quo in ustvarja ogromne napetosti. Zatrdil je, da je mir v regiji izrednega pomena za države po vsem svetu, saj skozi tajvansko ožino poteka pomembna pomorska pot, tovor pa je izredno pomemben za svetovno gospodarstvo.
Ob tem je upajoče dodal, da naj Peking premisli o koristih miroljubnega reševanja nesoglasij, Tajvanu pa obljubil podporo. "V osnovi pa smo in ostajamo zavezani politiki 'ene Kitajske'," je zaključil državni sekretar.
Povečevanje napetosti med otokom in celino
Kitajska Tajvana nikoli ni priznala kot neodvisnega. V zadnjih nekaj mesecih, predvsem po ameriškem obisku predsednice predstavniškega doma Nancy Pelosi, pa so se odnosi še zaostrili. Kitajska je v znak protesta v času najpomembnejšega uradniškega obiska v zadnjih 25 letih začela s protestnim streljanjem, ob tajvanskih obalah so večkrat opazili tudi kitajske drone.
Po obisku in v luči nedavnih napadov je ameriški predsednik Joe Biden Tajvanu obljubil pomoč, če bi se le-ta moral kdaj braniti. Pred tem se Washington v preteklosti ni posebej vmešaval v odnos med državama. Tajvan sicer ni mednarodno priznan.
Na nedeljskem kongresu komunistične partije Kitajske je predsednik stranke in države Ši Džinping prav tako dejal, da pri priključitvi Tajvana ne izključuje uporabe sile, saj da se "zgodovinsko kolesje" vrti v prid priključitve otoške države.
KOMENTARJI (326)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.