Po besedah kitajskega voditelja je Zemlja dovolj velika za razvoj in blaginjo tako Kitajske kot ZDA. "Še vedno pa je treba rešiti številna vprašanja," je poudaril in predlagal tri glavna načela tega procesa – vzajemno spoštovanje, mirno sobivanje in sodelovanje, ki bo koristilo vsem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ob tem je po navedbah kitajske državne televizije CCTV ocenil, da sta državi sicer od novembrskega srečanja med njim in ameriškim predsednikom Joejem Bidnom dosegli določen pozitiven napredek. "Kitajska bi bila zadovoljna, če bi videla samozavestne in odprte, uspešne in razvijajoče se ZDA," je dejal Ši.
Izrazil je upanje, da bodo tudi ZDA pozitivno gledale na razvoj Kitajske. "Ko bo ta temeljni problem rešen (...) se bodo odnosi resnično stabilizirali, izboljšali in napredovali," je dodal. Poudaril je še, da morata obe strani "ostati zvesti svojim besedam". Prvi mož ameriške diplomacije je v izjavi po srečanju dejal, da se morata Kitajska in ZDA še naprej jasno pogovarjati o razlikah, da bi se izognili nesporazumom. Kot je dejal, si ZDA želijo, da bi kitajsko gospodarstvo raslo, vendar je pomembno, kako bo raslo, poroča britanski BBC.
Šija je opozoril na asertivne poteze Pekinga v okolici Filipinov in ponovil zavezanost ZDA obrambi otoške države. "Jasno sem povedal, da si bodo ZDA še naprej prizadevale za umiritev napetosti, vendar naše obrambne zaveze do Filipinov ostajajo železne," je dejal Blinken in dejanja Kitajske v Južnokitajskem morju označil za nevarna.
V luči dogajanja na Bližnjem vzhodu je ocenil, da bi Kitajska lahko igrala konstruktivno vlogo pri zmanjševanju napetosti in izogibanju širšemu konfliktu v regiji, med drugim s svojim vplivom na Iran. Na srečanju naj bi naslovil tudi kitajsko podporo Rusiji, vendar konkretnih podrobnosti o tem ni podal.
Po lastnih besedah je Šija tudi pozval, naj Kitajska okrepi pregon prodajalcev sestavin za izdelavo sintetične druge fentanil, ki ima v ZDA veliko tržišče. Zaradi nje v ZDA umre več ljudi kot zaradi strelnega orožja. O problematiki sta novembra razpravljala tudi Ši in Biden. Prvi mož State Departmenta je napovedal tudi prve skupne pogovore o umetni inteligenci med ZDA in Kitajsko, ki da bodo potekali v prihodnjih tednih. "Izmenjali bomo svoje poglede na tveganja in varnostne pomisleke," je pojasnil.
Pred tem se je Blinken, ki se drugič v manj kot letu dni mudi na Kitajskem, danes sestal s tamkajšnjim kolegom Vang Yijem. Pogovor z njim je označil za obsežen in konstruktiven. Tudi njemu je med drugim izrazil zaskrbljenost glede kitajske podpore Rusiji, razpravljala pa sta tudi o vprašanju Tajvana ter razmerah v Južnokitajskem morju in na Bližnjem vzhodu, je sporočil tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller.
Wang je v pogovoru med drugim izpostavil, da čeprav se Peking in Washington pogovarjata, se negativni dejavniki v njunih odnosih kopičijo. Med razlogi za to je navedel po njegovih besedah nerazumno ameriško zatiranje pravice Kitajske do razvoja.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.