Raziskovalci iz Cambridgea so ugotovili, da bitcoin porabi približno 121,36 teravatnih ur (TWh) na leto. Če vrednost kriptovalute ne bo padla, se verjetno tudi poraba ne bo znižala, pravijo.
Raziskava sledi nedavni odločitvi podjetja Tesla, ki je v kriptovaluto vložilo veliko denarja. Kritiki pravijo, da je poteza velikana na področju proizvodnje električnih vozil močno spodkopala svojo podobo družbeno odgovornega podjetja zlasti na področju okoljevarstva, poroča BBC.
Po objavi Tesle, da je podjetje kupilo približno 1,5 milijarde bitcoinov in jih namerava v prihodnosti sprejeti tudi kot plačilo, je vrednost bitcoina ta teden dosegla rekordnih 48.000 dolarjev (okoli 39,57 evrov). Dvig vrednosti pa je hkrati spodbudil tako imenovane "rudarje", da so začeli uporabljali še več računalnikov.
"Ko se viša cena, se povečuje tudi poraba energije," pravi Michel Rauchs, raziskovalec iz Cambridgeovega raziskovalnega centra (The Cambridge Center for Alternative Finance), ki je soustvaril spletno orodje za podajanje ocen o porabi energije. "Bitcoin že zaradi svoje zasnove porabi toliko električne energije," dejal Rauchs in poudaril, da se to v prihodnosti ne bo spremenilo, razen če se bo cena bitcoinov bistveno znižala.
Spletno orodje je porabo električne energije bitcoina uvrstilo pred Argentino (121 TWh), Nizozemsko (108,8 TWh) in Združene arabske emirate (113,20 TWh) ter malo za Norveško (122,20 TWh).
Porabo energije so primerjali celo s segrevanjem kotličkov in ugotovili, da bi z električno energijo, ki jo porabi bitcoin, lahko vodo v vseh kotličkih, ki jih imajo v Veliki Britaniji, segrevali kar 27 let. Hkrati pa bi lahko s količino električne energije, ki jo v ZDA vsako leto porabijo zgolj vedno vklopljeni, a neaktivni domači aparati, eno leto napajali celotno bitcoin omrežje.
Rudarjenje bitcoinov
Za rudarjenje bitcoinov mora biti računalnik (pogosto specializiran) povezan z omrežjem kriptovalute. Njegova naloga je preverjanje transakcij, ki jih opravijo ljudje, ki bodisi prejemajo bodisi pošiljajo bitcoine. Med postopkom pride tudi do reševanja "ugank", ki sicer nimajo bistvenega pomena za preverjanje transakcij, vendar pa predstavlja oviro zoper goljufijam, saj nihče ne ureja celotnega zapisa vseh transakcij.
Lahko bi rekli, da gre za nekakšen "podatkovni center", ki je razpršen po celem svetu, hkrati pa med procesom nastajajo novi bitcoini. Kot nagrado tudi rudarji zato občasno prejmejo majhne količine bitcoinov, vendar po sistemu, ki je precej podoben loteriji.
Da bi povečali dobiček, ljudje na omrežje pogosto povežejo več računalnikov za rudarjenje - z njimi napolnijo celo skladišča. To pa seveda porabi veliko električne energije, saj računalniki bolj ali manj nenehno delajo in izpolnjujejo "uganke".
Orodje Univerze v Cambridgeu modelira ekonomsko življenjsko dobo rudarjev (računalnikov) bitcoina in predpostavlja, da naprave za rudarjenje po svetu delujejo z različnimi izkoristki. Na podlagi povprečne cene električne energije na kilovatno uro in potrebo električne energije bitcoina, je mogoče oceniti, koliko električne energije se porabi naenkrat.
Vpliv na okolje
"Bitcoin je dobesedno neučinkovit," je trdi David Gerard, avtor knjige Attack of 50 Foot Blockchain. "Tudi učinkovitejša strojna oprema za rudarjenje ne bo pomagala, saj bo tekmovala z drugo učinkovito rudarsko strojno opremo." Kot pojasnjuje, je rezultat le povečana poraba energije, posledično pa tudi proizvodnja CO2. "Zelo slabo je, da se vso to energijo dobesedno zapravlja na 'loteriji'."
Kot že omenjeno, je cena bitcoina v ponedeljek, potem ko je Tesla napovedala naložbo, hitro narasla. Toda kritiki pravijo, da naložba nasprotuje prejšnji okoljski usmeritvi podjetja za električna vozila. "Elon Musk je zavrgel veliko Teslinega dobrega dela pri spodbujanju energetskega prehoda," je dejal Gerard. "To je zelo slabo," je še dodal.
"Tesla je leta 2020 dobila 1,5 milijarde dolarjev (okoli 1,24 milijarde evrov) za okoljske subvencije, in to od davkoplačevalskega denarja," je še dejal in dodal, da je podjetje nato prav 1,5 milijarde dolarjev (okoli 1,24 milijarde evrov) porabilo za naložbo v bitcoin, ki porablja predvsem električno energijo iz premoga. "Preučiti je treba to subvencijo," je prepričan.
Gerard je predlagal še, da bi za kriptovalute uvedli davek na ogljik in s tem nekoliko izravnali učinek negativne potrošnje.
KOMENTARJI (167)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.