Najhuje je v mestu Sivrice v provinci Elazig, kjer se je zrušilo več stavb, ljudje so v paniki hiteli na prosto. Tresenje tal so čutili tudi v Siriji, Libanonu in Iranu.
Tresenje tal se sicer nadaljuje, zaznali naj bi kar 60 popotresnih sunkov.
Na delu je več kot 400 reševalcev, oblasti se trudijo oskrbeti ranjene. V Elazigu so med ruševinami 12 ur po potresu našli nosečnico, v bolnišnici se po zadnjih podatkih zdravi 382 ljudi, od tega okoli 30 na intenzivni negi.
Na območje so pripeljali tudi veliko postelj, odej in šotorov. Več stavb je namreč poškodovanih, zato ni varno, da bi se ljudje vrnili na svoje domove, prav tako se zaradi popotresnih sunkov bojijo, da bi se zrušila še kakšna stavba. V mestu Adiyaman je bil v potresu poškodovan zapor, zaradi česar so morali 814 zapornikov preseliti v zapore v sosednja mesta.
"Bilo je strašljivo, kar naenkrat je začelo padati pohištvo," je medijem povedala Melahat Can.
Prizadeta regija je okoli 550 kilometrov oddaljena od prestolnice Ankare in je redko poseljena. Oblasti so z informacijami zelo skope – tudi same naj bi imele težave s pridobivanjem informacij, predvsem iz samotnih vasi, zato pričakujejo, da se bo število žrtev še povečalo.
Slovenski zunanji minister Miro Cerar je v imenu Slovenije izrazil solidarnost s Turčijo ob hudem potresu. Svojcem žrtev in turškemu kolegu Mevlutu Cavusogluju je prek Twitterja izrazil iskreno sožalje.
Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič pa je danes sporočil, da je center za usklajevanje nujnega odziva (ERCC) v stikih s turškimi oblastmi od jutra. Na prošnjo turških oblasti je tako EU aktivirala svoj satelitski sistem Copernicus, ki bo ekipam na terenu pomagal s satelitskimi posnetki prizadetih območij. Povezava je pripravljena nuditi tudi drugo pomoč, so sporočili iz Bruslja.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.