Zvezni minister BiH za notranje zadeve Ramo Isak je za Dnevni Avaz potrdil, da je stekla kriminalistična preiskava katastrofalnih poplave, ki so prizadele Bosno in Hercegovino. "Ni naravno, da se kaj takšnega zgodi ob takšnih padavinah. Preiskava je v teku in bo pokazala, za kaj gre," je povedal za Radiosarajevo.ba.
Bosanski portal Istraga.ba medtem napoveduje, da bodo objavili obsežen članek o kamnolomu nad Donjo Jablanico, kjer je bilo ubitih 17 oseb. Sporočili so, da se jim je uspelo prebiti do kamnoloma, ki ima sumljiva dovoljenja za obratovanje, prav od tam pa naj bi se na naselje zlil hud plaz, ki je zasul več hiš. Domačini so novinarjem povedali, da so na problematiko kamnoloma opozarjali že dalj časa.
Isak je dodal, da se je zvezna policijska uprava zadeve lotila po svojih zmogljivostih, na terenu pa sta tudi dve ekipi, ki nudita pomoč. "Stanje je zelo slabo, vendar je pomembno, da vse institucije in vsi, ki smo na terenu, delamo kvalitetno," je še povedal.
Razglasili stanje naravne nesreče, umrlo najmanj 20 oseb
Vlada Federacije BiH je zaradi katastrofalnih poplav razglasila stanje naravne nesreče na področju cele entitete, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug. Podpredsednik vlade Federacije BiH ter minister za razvoj in podjetništvo Vojin Mijatović je ob tem sporočil še, da so v sodelovanju z Zvezno upravo za civilno zaščito (FUCZ) angažirali specializirane ekipe za reševanje na vodi in oblikovali krizni štab za koordinacijo dejavnosti.
Iz vlade Hercegovsko-neretvanskega kantona so pred tem sporočili, da so vremenoslovci napovedovali obsežnejše padavine, a da "takšnega scenarija nihče ni mogel predvideti niti v sanjah". Razmere v Jablanici so opisali kot "apokaliptične" in poudarili, da so trenutno osredotočeni na reševanje ljudi. Iz FUCZ so ob tem sporočili, da so padavine napovedane tudi v naslednjih dneh, kar predstavlja dodatne težave.
Po informacijah, ki jih navaja portal sarajevskega časnika Dnevni avaz, je doslej umrlo najmanj 20 ljudi, od tega 17 v Jablanici in trije v Fojnici. Več deset ljudi pogrešajo, več je ranjenih. Prekinjene so številne prometne in telefonske povezave. Obrambni minister BiH Zukan Helez je za televizijo Al Jazeera medtem dejal, da je po neuradnih informacijah umrlo najmanj 20 ljudi.
Družine poročajo o več pogrešanih osebah, zato bi število smrtnih žrtev lahko še naraslo. Komunikacije vezi z južnim in osrednjim delom države so namreč še vedno prekinjene. Neurje z dežjem je na območju Mostarja, Konjic in Jablanice poleg poplav sprožilo tudi več zemeljskih plazov, zaradi katerih je po navedbah uprave civilne zaščite Federacije BiH (FUCZ) še vedno ogroženo več prebivalcev, poroča Fena.
Najbolj kritične so razmere v Jablanici, kjer je v zadnjih 24 urah po poročanju tiskovne agencije Federacije BiH Fena padlo 323 milimetrov dežja, bregove pa sta prestopili reki Neretvica in Seončica. V Jablanici je po poročanju portala televizije Al Jazeera voda odnesla 15 hiš in več vozil. Pod vodo so še naselja Konjic, Kreševo in Fojnica, prizadeta sta tudi Kiseljak in Vareš.
Rdeči križ Slovenije začenja z zbiranjem finančne pomoči, materialne pomoči trenutno ne zbirajo.
Prispevke zbirajo z nakazili na transakcijski račun Rdečega križa Slovenije in s poslanimi SMS sporočili POPLAVE5 ali POPLAVE10 na število 1919, s katerimi se prispeva pet oz. deset evrov.
Iz sklada solidarnosti je sicer Rdeči križ Slovenije že nakazal 5000 evrov Nacionalnemu društvu Rdečega križa BiH.
Vlada Federacije BiH je danes razglasila stanje naravne nesreče na območju celotne entitete, pomoč prizadetim v poplavah in zemeljskih plazovih pa bo koordiniral krizni štab.
Državne oblasti medtem razmišljajo tudi o preložitvi nedeljskih lokalnih volitev.
Član predsedstva BiH Željko Komšić je svojcem umrlih že izrekel sožalje, solidarnost pa je izrazil tudi vsem drugim, ki jih je ujma prizadela. "Institucije BiH bodo sprejele vse ukrepe, da bodo posledice poplav čim hitreje odpravljene in da bo prebivalcem zagotovljena ustrezna pomoč," je zagotovil.
"V Jablanico trenutno ne morete vstopiti ali iz nje izstopiti," je sporočila tamkajšnja gorska reševalna služba in dodala, da je mesto povsem odrezano od sveta, saj je promet proti Sarajevu in Mostarju zaradi poplav in plazov prekinjen. Glavnina padavin je državo zajela ponoči okoli 3. ure.
Tudi sodelavci Karitas v Bosni in Hercegovini se organizirajo za razdeljevanje prve pomoči s poplavami prizadetim ljudem. Slovenska karitas je za prvo pomoč že namenila 10.000 evrov Karitas BiH in začenja z akcijo zbiranja sredstev.
Sredstva za pomoč lahko darujete na:
Slovensko karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana
TRR: SI56 0214 0001 5556 761
Koda namena: CHAR
Namen: POPLAVE BIH
Sklic: SI00 890
Prispevate lahko tudi s poslanim SMS sporočilom KARITAS5 na 1919 in prispevate 5 evrov ali KARITAS10 na 1919 in prispevate10 evrov.
Slovenija je pripravljena pomagati
Oglasil se je tudi slovenski predsednik vlade dr. Robert Golob: "Z zaskrbljenostjo spremljam razmere v BiH. Izražam vso solidarnost in pripravljenost na pomoč. Sa vama smo, dragi prijatelji!"
Zunanja ministrica Tanja Fajon je na omrežju X izrazila sožalje družinam žrtev in vsem prizadetim v poplavah. "Žalostno je slišati za grozno novico o uničujočih poplavah v BiH. Družinam žrtev in prizadetim izrekam sožalje. Slovenija je pripravljena nuditi pomoč. V mislih sem s prebivalci BiH," je zapisala Fajon.
Tudi zunanje ministrstvo je na omrežju X izreklo sožalje družinam žrtev poplav v BiH. "Izražamo globoko solidarnost z vsemi državljani, ki jih je nesreča prizadela v teh težkih trenutkih. Slovenija je pripravljena pomagati," so dodali.
Mošeja in hiše zasute do strehe
Reševalci imajo ogromno dela, zato so vse ostale občane in člane pozvali, naj se javijo štabom civilne zaščite ali gasilcem, da jim pomagajo pri odpravljanju posledic in iskanju pogrešanih. Po poročanju bosanskih medijev, so za pomoč že zaprosili tudi vojsko, s helikopterjem so v bolnišnico v Mostarju prepeljali poškodovanega dečka, poroča Dnevni avaz.
V kraju Donja Jablanica je voda nanesla ogromne količine smeti, kamenja in blata, ki so do strehe zasuli tudi tamkajšnjo mošejo in stanovanjske hiše.
Po oceni civilne zaščite poplave in zemeljski plazovi na območju ogrožajo veliko število ljudi. Posnetki razkrivajo, da je voda odnašala avtomobile, ceste in ulice so prekrite z blatom in kamenjem.
Vlada Hercegovsko-neretvanskega kantona je razmere razglasila za kritične. Dodatno skrb vzbujajo napovedi nadaljnjih nalivov, poročajo regionalni mediji.
Po državi je prekinjenih tudi več železniških povezav. Zemeljska gmota je odnesla brežino na železniškem odseku med Sarajevom in Mostarjem, kjer je lesena in železna konstrukcija obstala v zraku.
"Obilne padavine, ki so sinoči zajele večji del BiH, so povzročile številne težave. Na območjih, kjer dežuje, voznike pozivamo, naj vozijo maksimalno previdno in naj vožnjo prilagodijo trenutnim razmeram na cestah," so opozorili v bosansko-hercegovskem avto-moto klubu.
KOMENTARJI (369)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.