Voillni glasovi iz zvezne države Geogrie Bidnovo število elektorskih glasov povečajo za 16, skupaj ima tako 306 volilnih glasov. Biden je sicer za zmago potreboval 270 glasov, ki jih je dosegel že pretekli teden.
Severna Karolina je Trumpu sicer prinesla 15 glasov, kar pa v nobenem primeru ni dovolj, da bi prevzel zmago.
Da je Joe Biden zmagovalec ameriških volitev smo sicer poročali že v soboto. Osvojitev ključne Pensilvanije ga je ponesla prek 270 elektorskih glasov in do končne zmage na volitvah. V prvi izjavi za javnost, ki jo je imel kot novoizvoljeni predsednik je Biden dejal, da je čas, da se Amerika poenoti.
Aktualni predsednik ZDA Trump se medtem še kar ne more sprijazniti s porazom, čeprav je Biden zmagal še v zvezni državi Arizona, njegova prednost pa se je tako dodatno povečala. Trump, ki pospešeno išče krivce za neuspeh na volitvah, se je znesel še nad televizijo Fox News. Očital ji je, da mu je obrnila hrbet, s tem pa pozabila na dejstvo, da ji je ravno on prinesel uspeh.
Televizija Fox News, ki je v lasti medijskega mogotca Ruperta Murdocha, je tradicionalno bolj naklonjena republikancem, v času volitev leta 2016 in tudi med Trumpovim štiriletnim mandatom pa je bila ena največjih zaveznic ameriškega predsednika. A tokrat je bila Fox News ena prvih televizijskih hiš, ki je Bidna razglasila za zmagovalca v zvezni državi Arizona, svoje gledalce pa opozorila, da so Trumpove trditve o nepravilnostih na volitvah sporne.
V Pensilvaniji še vedno štejejo glasovnice, Bidnova prednost pa se še naprej povečuje. Uradno ima Biden zdaj tudi v Pensilvaniji dovolj veliko prednost, da država ponovnega štetja glasov ne bo izvedla, je napovedala državna sekretarka Pensilvanije Kathy Boockvar. Država samodejno glasovnice še enkrat prešteje takrat, ko je razlika do zmage med kandidatoma velika 0,5 odstotne točke ali manj. V petek popoldne pa je Biden Trumpa vodil že za skoraj 0,9 točke, kar pomeni, da ima že več kot 60.000 glasov več kot Trump.
Trump sicer še vseeno lahko zahteva ponovno štetje, v kolikor bi mu to odobrili, bi moral ponovno štetje plačati sam, zaključeno pa bi moralo biti do 24. novembra. V petek se je Trumpova pravna ekipa odločila, da ne bodo več zastopali njegove kampanje pri poiskusu blokiranja potrditve glasov v Pensilvaniji.
Mesto Detroit je zavrnilo obtožbe o goljufiji, ki so jih podali privrženci Trumpa, in na sodišču navedlo, da trditve peščice opazovalcev volitev in enega volilnega delavca temeljijo na nerazumevanju procesov, ki so jih spremljali. Sodišče je tako v četrtek dejalo, da obtožbe o domnevnih goljufijah temeljijo na "izrednem nerazumevanju delovanja volitev". Kot je dejal sodnik, bi lahko tožeči stranki na vprašanja in pomisleke glede volitev odgovorili že 29. oktobra, če bi le obiskali center za štetje glasovnic TCF.
"Na žalost niso prišli in zato tudi ne razumejo dobro, kako točno poteka proces štetja glasovnic. Uradne pritožbe niso bile podane. Kljub temu je tožeča stranka tako procesu štetja glasovnic kot tudi mestu Detroit pripisala zlovešče in goljufive motive. Razlaga dogodkov tožeče stranke je napačna in ni verodostojna," je zapisalo sodišče v Detroitu, glavnem mestu zvezne države Michigan.
Trump brez dokazov trdi, da je med volitvami prišlo do goljufije
Trump še naprej brez dokazov trdi, da je prišlo do razširjene volilne goljufije, ki ga je stala predsedniških volitev. Ni pa s trditvami uspel prepričati niti sodišč niti nekaterih članov svoje pravne ekipe. Trump je bil tako na primer prepričan, da bi moral zmagati tudi v Arizoni, toda v petek je njegov odvetnik odločil, da bi bilo izpodbijanje volilnih rezultatov tam sporno, poroča Forbes.
Splošno gledano je Trump letos izgubil štiri države, ki jih je imel leta 2016, poleg drugega kongresnega območja v Nebraski. Če te države združimo, pridemo do 58 volilnih glasov, ki so Bidna ponesli do zmage.
KOMENTARJI (196)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.