Ameriški predsednik Joe Biden je sicer v ponedeljek izdal ukaz, naj bo zaradi napetosti v Ukrajini 8500 ameriških vojakov v pripravljenosti za morebitno hitro napotitev, če bo potrebno.
Ameriški obrambni minister Lloyd Austin pa je v petek novinarjem povedal, da ne verjame, da je ruski predsednik Vladimir Putin že sprejel odločitev za napad na Ukrajino.
"Čeprav ne verjamemo, da se je predsednik Putin dokončno odločil za uporabo sile proti Ukrajini, pa ima sedaj dovolj zmogljivosti za to," je dejal Austin.
Načelnik štaba združenih poveljstev oboroženih sil ZDA general Mark Milley je povedal, da je Putin na mejo poslal več kot 100.000 vojakov, pri čemer ne gre le za pehoto ter mornariške in letalske sile, ampak ima tudi zmogljivosti za kibernetsko in elektronsko vojskovanje ter posebne enote.
"Če se Rusija odloči za invazijo, ta ne bo brez cene v smislu žrtev in drugih bistvenih posledic," je dejal Milley in Putina skupaj z Austinom pozval, naj se odloči za diplomatsko pot.
Austin je razložil, da ima Putin na voljo zmogljivosti za zasedbo ukrajinskih mest in tudi za provokativne politične in oborožene akcije. Med drugim lahko Rusija prizna samostojnost pokrajin na vzhodu Ukrajine.
"Nobenega razloga ni, da bi se moral položaj sprevrniti v konflikt. Predsednik Putin se lahko odloči za zmanjšanje napetosti, lahko ukaže umik enot in lahko izbere dialog in diplomacijo," je dejal minister.
Milley je ob tem opozoril na škodo, ki jo bodo trpeli civilisti. "Lahko si predstavljate, kakšen bi bil spopad v gosto naseljenih urbanih območjih, ob cestah in tako naprej. Bilo bi grozljivo, a to ni potrebno. Menimo, da je potrebna diplomatska pot."
Pentagon je dal v visoko stopnjo pripravljenosti 8500 vojakov, vendar pa je Austin dejal, da se te enote za zdaj še niso premaknile nikamor.
Rusija je več uradnikom EU prepovedala vstop v državo
Medtem je Rusija v petek sporočila, da je več uradnikom Evropske unije prepovedala vstop v državo. Gre predvsem za predstavnike organov pregona ter zakonodajnih in izvršilnih organov. Na ruskem zunanjem ministrstvu so pojasnili, da gre za povračilne ukrepe.
"Na podlagi načel recipročnosti in enakopravnosti se je ruska stran odločila, da več uradnikov EU uvrsti na seznam predstavnikov držav članic in institucij EU, ki jim je prepovedan vstop v Rusijo," so sporočili z ruskega ministrstva.
Gre predvsem za predstavnike organov pregona, ter zakonodajnih in izvršilnih organov posameznih držav EU, ki so "osebno odgovorni za širjenje protiruske politike", so zapisali.
EU je proti Rusiji od leta 2014, ko si je ta priključila ukrajinski polotok Krim, sprejela vrsto sankcij, predvsem gospodarskih, ki jih še vedno podaljšuje. Poleg tega je prepovedala vstop in zamrznila premoženje številnim ruskim posameznikom.
Rusija pa je v odziv na te sankcije med drugim aprila lani prepovedala vstop v državo takratnemu predsedniku Evropskega parlamenta Davidu Sassoliju, podpredsednici Evropske komisije Veri Jourovi ter še več državljanom EU.
Moskva dodatne sankcije sprejema sredi zaostrenih odnosov z Zahodom zaradi ukrajinske krize. Zahodne države svarijo pred morebitno rusko invazijo na Ukrajino. Po njihovih navedbah je Rusija vzdolž meje z Ukrajino namestila več kot 100.000 vojakov. Hkrati je Zahod Moskvo že posvaril pred hudimi sankcijami, če si bo Kremelj drznil napasti Ukrajino.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.