Sedanji in bodoči predsednik sta se smehljala pred kamerami in čakala konec novinarskih vprašanj, na katera nista odgovarjala. Donald Trump je uvodoma dejal, da bo prenos oblasti potekal gladko, kar mu je Joe Biden zagotovil, še preden je bil znan izid volitev 5. novembra.
Po poročanju CNN je Biden Trumpu dejal, da se veseli mirnega prenosa oblasti. Dodal je, da bo januarja poskrbel za to, da bo vse pripravljeno za njegovega predhodnika in naslednika, ki bo ponovno prevzel ključe Bele hiše.
"No, gospod, novoizvoljeni predsednik, nekdanji predsednik, Donald," je Biden nagovoril Trumpa, ki je sedel ob njem pred kaminom v Ovalni pisarni. "Čestitam! Dobrodošel nazaj!"
Voditelja sta si nato segla v roke.
"Politika je težka zadeva in v številnih primerih to več ni prijeten svet. Danes je svet lep in to cenim," pa je izjavil vidno zadovoljen Trump, ki v dneh po volitvah intenzivno oblikuje bodočo vlado za uresničevanje njegove agende, ki je zelo drugačna od Bidnove.
Trump in Biden naj bi danes govorila tudi o dogajanju v Evropi, Aziji in na Bližnjem vzhodu, je pred srečanjem napovedal Bidnov svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan.
Trump je sicer v Belo hišo prišel brez soproge. Ameriški mediji so že več dni ugibali, da Melanie Trump ne bo na tradicionalni povolilni obisk Bele hiše, kjer bi jo sprejela prva dama Jill Biden. Nepotrjena ugibanja pravijo, da je Melania hudo zamerila racijo agentov na Trumpovem posestvu Mar-a-lago na Floridi, kamor je nepooblaščeno odnesel zaupne dokumente iz Bele hiše po porazu na volitvah leta 2020.
Uradno so predstavniki bodoče prve dame sporočili, da je ne bo v Belo hišo zaradi drugih obveznosti. Jill Biden je skupaj z Joejem Bidnom Trumpa pričakala ob prihodu v njegovo bodoče domovanje in mu predala na roke napisano pismo s čestitkami za njegovo soprogo. Izrazila je tudi pripravljenost njene ekipe, da ji pomaga pri prevzemu poslov.
Srečanja med predsednikoma in prvima damama leta 2020 ni bilo, ker Trump ni priznal poraza na volitvah. Barack Obama je leta 2016 sprejel Trumpa in mu poročal o stanju doma ter v svetu s posebnim opozorilom na grožnjo Severne Koreje.
Sestanek v Beli hiši je tako eno redkih neposrednih srečanj Bidna in Trumpa. Nazadnje sta se soočila v televizijski debati konec junija, v kateri pa se je Biden tako slabo odrezal, da se je kmalu zatem pod pritiskom svoje stranke umaknil iz predsedniške tekme in nato Harrisovo podprl kot demokratsko kandidatko.
Pred Belo hišo se je Trump ustavil v kongresu, kjer je zbranim republikancem govoril o zgodovinski zmagi in jih pozval, naj v začetku prihodnjega leta pohitijo z uresničevanjem njegove agende.
V senatu so si republikanci po dveh krogih glasovanj za naslednika Mitchu McConnellu na položaju bodočega vodje večine izbrali Johna Thuna iz Južne Dakote, ki ni bil prva izbira Trumpovih podpornikov. Ti so si želeli Ricka Scotta s Floride.
Predstavniški dom pa bo najverjetneje še naprej vodil Mike Johnson iz Louisiane. Vodja demokratov Hakeem Jeffries iz New Yorka je danes priznal, da demokratom verjetno ne bo uspelo prevzeti večine.
Ne glede na to, da vsi sedeži po volitvah še niso določeni, Trump pa namerava potegniti v svojo vlado najmanj dva republikanca - Elise Stefanik iz New Yorka za veleposlanico pri ZN in Michaela Waltza s Floride za svetovalca za nacionalno varnost.
Med obiskom kongresa je Trumpa spremljal milijarder Elon Musk, ki vse od volitev naprej ni zapustil Mar-a-Laga in je prisoten pri večini Trumpovih pogovorov s svetovnimi voditelji in ameriškimi politiki v času sestavljanja bodoče vlade. Musk naj bi v vladi vodil ukrepe za racionalizacijo, poroča Washington Post.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.