Komisija je potrdila, da na volitvah ni prišlo do večjih nepravilnosti in kršitev. "Prva revizija v zgodovini Georgie je ponovno potrdila, da nam je kljub novemu sistemu glasovanja uspelo natančno prešteti glasovnice in poročati o rezultatih," je v izjavi za javnost dejal republikanec Brad Raffensperger.
Georgia bo Bidnovo zmago uradno predvidoma potrdila danes. Pred ponovitvijo štetja je bil Biden sicer v prednosti za okoli 14.000 glasov, po ročnem štetju pa se je prednost rahlo zmanjšala.
Med drugim so v dveh okrajih, ki sta pretežno republikanska, našli okoli 5000 dodatnih glasovnic, ki so jih pozabili upoštevati pri prvem, strojnem štetju. Kljub temu so lokalne oblasti zagotovile, da niso našli dokazov za volilno prevaro, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Trump lahko sicer še vedno zahteva novo štetje glasov, saj je razlika med kandidatoma manjša od pol odstotka. Predsednik bi moral za zmago med drugim po sodni poti doseči spremembo izida v najmanj v treh državah.
Medtem pa je odvetnik Donalda Trumpa Rudy Giuliani na 90-minutni novinarski konferenci v Washingtonu postregel s serijo neverjetnih obtožb na račun tujih akterjev, ki naj bi konspirirali za zmago demokratskega kandidata Joeja Bidna. Ob tem je kazalec usmeril na Kitajsko, Georgea Soroša ter mrtvega venezuelskega predsednika Huga Chaveza.
Kot je dejal, gre za obširno zaroto proti podaljšanju Trumpovega mandata za naslednja štiri leta. Giuliani je ostro napadel "skorumpirana demokratska mesta", kot je Detroit, kjer naj bi Bidnu namenoma prišteli več tisoč neregularnih glasov. Dejal je, da gre za "centraliziran načrt izvršitve volilne prevare", in posvaril pred "železno zaveso cenzure", ki Američanom preprečuje dostop do dejstev o volitvah.
Nato je novinarska konferenca postala še bolj bizarna, piše Yahoo!News. "Ste si ogledali film Moj bratranec Vinny?" je vprašal novinarje in nadaljeval s poskusom oponašanja Joeja Pescija, ko je opisoval prizor o preštevanju prstov z daljave.
"Morali bi biti šokirani ob dejstvu, da naše glasove v Nemčiji in Španiji preštevajo podjetja, ki so povezana s Hugom Chavezom in Nicolasom Madurom," je Giuliani dejal novinarjem. V mislih je imel podjetje Smartmatic, ki sta ga leta 2000 na Floridi ustanovila podjetnika, sicer rojena v Venezueli.
Izvršni direktor podjetja Mark Malloch Brown je sicer član odbora Open Society Foundation, ki ga je ustanovil milijarder George Soroš, pogosta tarča politične desnice. "Vodja podjetja je bližnji sodelavec in poslovni partner Georgea Soroša, največjega donatorja demokratske stranke, Antife ter gibanja Black Lives Matter," je prepričan Giuliani. "Kaj še moramo narediti, da ljudem predočimo resnico?" se je vprašal Giuliani.
Nekdanji newyorški župan je ob ponavljanju nekaterih teorij zarote tudi pojasnjeval Trumpove poti do zmage na prejšnjih volitvah. Trditve Trumpove ekipe so zavrnili tudi nekateri (donedavni) člani administracije. Med njimi je tudi nekdanji šef za kibernetsko varnost Chris Krebs, ki je po koncu Giulianijeve novinarske konference dejal, da je šlo za "najnevarnejšo in verjetno tudi najbolj noro uro in pol v zgodovini ameriške televizije".
KOMENTARJI (443)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.