Ameriški predsednik Joe Biden je v soboto razburil z izjavo, da Vladimir Putin ne sme ostati na oblasti v Rusiji, ki je sprožila razlage, da ameriški predsednik zagovarja odstranitev ruskega s položaja. "Izrazil sem moralno ogorčenje, ki ga čutim do tega človeka. Nisem izražal želje po spremembi v politiki," je v ponedeljek znova pojasnil Biden, ko je odgovarjal na vprašanja novinarjev po predstavitvi predloga proračuna za leto 2023. "Če bo nadaljeval po poti, na kateri je sedaj, bo postal svetovni izobčenec," je Biden še dejal o Putinu.
Če bi šlo pri Bidnovem pozivu za željo po spremembi režima v Moskvi, bi bila to velika sprememba v ameriški zunanji politiki, ki lahko pripelje do nevarne zaostritve odnosov z Rusijo. "Zadnje, kar si želim, je kopenska, jedrska vojno z Rusijo. Toda ljudje, kot je Putin, ne bi smeli voditi držav, pa jih vseeno vodijo," je zagotovil ameriški predsednik, ki vztraja, da se ne bo opravičil in da svojih besed ne bo vzel nazaj.
Bela hiša je po Bidnovi izjavi v Varšavi pojasnjevala, da je predsednik govoril o tem, da Putin ne bi smel uveljavljati svoje moči nad državami v regiji. Na Bidnovo izjavo se je v ponedeljek odzval tudi generalni sekretar ZN Antonio Guterres, ki je dejal, da je treba zmanjšati tako vojaške kot tudi retorične napetosti.
Je pa Biden v ponedeljek poskrbel za ugibanje, ali pripadniki ameriške vojske na Poljskem urijo ukrajinske vojake. V odgovoru na novinarsko vprašanje, ali je v izjavah med nedavnim obiskom na Poljskem resnično namigoval, da bi lahko ameriške vojake poslali v Ukrajino, odgovoril, da tega ni mislil.
Ob tem je dodal: "Govorimo o pomoči pri urjenju ukrajinskih vojakov, ki so na Poljskem." Na dodatno vprašanje je Biden odgovoril, da je govoril o srečanju in pogovorih z ukrajinskimi vojaki, ki so v tej članici Nata.
V ameriški javnosti se po besedah portala Politico zdaj pojavljajo ugibanja, kaj je Biden v resnici mislil in kako daljnosežna je vloga ameriške vojske pri svetovanju ukrajinski. Do zdaj so namreč pripadniki ameriške administracije jasno zatrjevali, da Ukrajini pomagajo z orožjem in svetovanjem, večina te vojaške pomoči pa v Ukrajino potuje prav čez Poljsko. Obenem so Američani skupaj z drugimi članicami severnoatlantskega zavezništva tudi okrepili prisotnost na vzhodni meji Nata.
Predstavniki Pentagona teh izjav za zdaj ne komentirajo, prav tako so brez komentarja v ukrajinski vladi. V Varšavi medtem zanikajo vsakršno interakcijo med ameriškimi in ukrajinskimi vojaki.
"Ukrajinski vojaki na Poljskem so v rednih stikih z ameriškimi na Poljskem in o tem je govoril predsednik," pa je po pisanju Politica dejal neimenovani predstavnik Bele hiše. Manj konkretni so viri v ameriškem kongresu, kjer opozarjajo, da je takšna misija verjetno zaupna.
Ameriški in britanski vojaki so sicer na začetku ruske invazije na Ukrajino omenjali možnost urjenja Ukrajincev zunaj države, če bi se vojaški spopadi zavlekli. Še posebej gre za trening uporabe sofisticirane vojaške tehnologije iz ZDA in drugih članic Nata. Po prvih rusko-ukrajinskih spopadih pred osmimi leti so sicer zahodni inštruktorji vse do letos delovali tudi v Ukrajini.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.