Oči svetovne javnosti so danes uprte v ZDA. Vodenje Združenih držav Amerike je po štirih turbolentnih letih predsednikovanja Donalda Trumpa prevzel novoizvoljeni predsednik Joe Biden. "To je dan Amerike. To je dan demokracije," je dejal v govoru po zaprisegi.
Glavna nit nagovora sta bila epidemija koronavirusa, ki je v ZDA terjala že več življenj kot druga svetovna vojna, ter nasilni vdor v Kapitol 6. januarja. "Naučili smo se, da je demokracija dragocena. In v tej uri, prijatelji, je demokracija zmagala." Amerika se mora soočiti z ideologijo bele nadvlade, je dejal Biden in pozval k poenotenju države po štirih letih Trumpove razdvajalne politike. "To je zgodovinski trenutek krize in izzivov, pot naprej je enotnost."
"Vem, da besede o enotnosti te dni zvenijo kot fantazija. Sile, ki nas razdvajajo, so globoke. In niso nove." Ameriška zgodovina je neprestan boj med ameriško idejo in njeno resničnostjo, je dejal Biden in nato pokazal na podpredsednico Harrisovo kot dokaz, da se stvari lahko spremenijo.
Obsodil je nasilne izgrednike, ki so 6. januarja vdrli v Kapitol in poskušali spreobrniti voljo ameriškega ljudstva. "Ni jim uspelo. To se ne bo zgodilo, ne danes, ne jutri, nikoli." Biden je obenem obljubil, da bo predsednik vseh Američanov.
Da so pred državo težki časi, saj se Amerika spopada z epidemije koronavirusa, ki je v ZDA terjala že več življenj kot druga svetovna vojna, je dodal Biden in poudaril pomen testiranja. Z minuto tišine se je poklonil več kot 400.000 smrtnim žrtvam koronavirusa.
Spomnil se je tudi na zaveznice ZDA po svetu in dejal, da bo obnovil zavezništva po štirih letih administracije, ki je prisegala na geslo "Amerika Najprej." Pod Bidnom bodo ZDA znova postale pozitiven vzgled svetu.
Kamala Harris je zaprisegla kot nova ameriška podpredsednica in postala prva ženska, prva temnopolta oseba ter prva oseba azijskih korenin na tem položaju.
Inavguracijo je povezovala senatorka slovenskih korenin Amy Klobuchar. "To je dan, ko se demokracija postavi nazaj na noge," je dejala v uvodnem nagovoru. "Ta slovesnost je vrhunec 224 let demokracije. Je trenutek, ko voditelji, ki jih je na oder pripeljala volja ljudstva, zaprisežejo, da bodo spoštovali našo ustavo in jo branili."
Med govorci je izstopala zgolj 22-letna pesnica Amanda Gorman z recitacijo pesmi "Hrib, ki ga premagujemo" (angleško: The Hill We Climb). "Ne bomo marširali nazaj k tistemu, kar je bilo, pač pa se bomo premaknili k temu, kar bo – državi, ki je v modricah, a cela, dobrohotna, a drzna, huda in svobodna."
Ameriško himno je na inavguraciji zapela Lady Gaga, s pesmijo America the Beautiful pa je navdušila Jennifer Lopez.
Po slovesnosti je Biden, sedaj že v vlogi predsednika ZDA, podpisal prve tri dokumente: razglas o inavguracijskem dnevu ter nominacije za višje in nižje položaje v vladnem kabinetu.
Zatem sta s Harrisovo na Nacionalnem pokopališču Arlington položila venec na grob neznanega vojaka. Pridružili so se jima nekdanji predsedniki in prve dame Barack in Michelle Obama, George in Laura Bush, Bill in Hillary Clinton.
Po slovesnosti sta Biden in Harrisova prevzela tudi Twitter profila POTUS in VP (predsednika in podpredsednice ZDA). Bidnov profil je v slabe pou ure pridobil 1,4 milijona sledilcev.
Kmalu po inavguraciji je Biden v Ovalni pisani že podpisal prve izvršne ukaze, s katerimi namerava izpolniti obljube ameriškemu narodu, je dejal novinarjem.
Inavguraciji v senci 6. januarja in Trumpovega preloma s tradicijo
Belo hišo je že pred zaprisego zapustil dosedanji predsednik Trump, ki se v nasprotju s tradicijo, inavguracije ni želel udeležiti. Po letu 1869 je Trump prvi predsednik ZDA, ki se ni udeležil inavguracije svojega naslednika. Odhajajočo administracijo je tako zastopal dosedanji podpredsednik Mike Pence, ki pa je po slovesnosti skupaj z ženo prav tako že zapustil Washington.
Slovesna zaprisega je potekala v senci nasilnega vdora Trumpovih podpornikov v Kapitol 6. januarja, za varnost je v ameriški prestolnici skrbelo kar 25.000 vojakov. Zaradi varnostnih razmer in ukrepov za preprečevanje širjenja okužbe s covid-19, na slovesnosti ni bilo navdušene množice.
Več o varnostnih in poostrenih razmerah v Washingtonu pa v članku Inavguracija, kot je še ni bilo: poostrena varnost in omejena udeležba.
Solze in ganljive besede ob odhodu v Washington
Biden je skupaj s svojo ženo v torek zapustil zvezno državo Delaware. Sprva je bila načrtovana pot z Amtrakovim vlakom, a je zaradi varnostnih razlogov odpotoval v Washington z letalom. V torek zvečer se je udeležil spominske slovesnosti, na kateri se je poklonil več kot 400.000 ameriškim žrtvam pandemije covida-19.
Slovo od države Delaware, kjer je poleg Washingtona preživel največji del svojega življenja, je bilo izredno ganljivo. "Vedno bom ponosen sin države Delaware, ki je definicija tistega, kar je najboljše pri Američanih. Ko bom tudi sam umrl, bo Delaware zapisan v mojem srcu," je dejal v čustvenem nagovoru. Nato je z najetim letalom poletel v zračno bazo Andrews v Marylandu.
Ko je prispel v Washington, sta skupaj z novoizvoljeno podpredsednico ZDA Kamalo Harris obiskala Lincolnov spomenik na travniku National Mall, kjer je pred znamenitim odsevnim bazenom in Washingtonovim spomenikom v ozadju potekala slovesnost za umrlimi zaradi covida-19. Slovesnosti se je poleg Bidna s sporogo in Harrisove s soprogom udeležila zgolj peščica ljudi. So pa na travniku postavili okoli 200.000 ameriških zastav, ki simbolizirajo množico, ki bi bila prisotna na zaprisegi, če ne bi bile stroge varnostne omejitve.
V govoru je Biden pozval Američane, naj se spomnijo mrtvih in skušajo začeti s celjenjem ran. "Med zahodom in mrakom, prižgimo luči in razsvetlimo temo," je dejal Biden in pozval: "Če hočemo zaceliti rane, se moramo spominjati mrtvih. Včasih je res težko se spominjati, a je to način, da se pozdravimo. Pomembno je, da to naredimo kot narod. Zato smo danes tukaj." "Številne mesece smo žalovali sami, nocoj žalujemo in začenjamo celiti rane skupaj," pa je v govoru dejala Harrisova.
Bodoči predsednik se je udeležil tudi tradicionalne maše, ki je potekala pred inavguracijo v kongresu. Nanjo je povabil demokratska in republikanska voditelja senata in predstavniškega doma. Odzvali so se tako Chuck Schumer in Nancy Pelosi kot tudi republikanca Mitch McConnell in Kevin McCarthy.
Noč sta družini Biden in Harris preživeli v Blairovi hiši, ki je uradna rezidenca za goste Bele hiše, kjer sta še zadnjič prenočevala Donald in Melania Trump.
KOMENTARJI (1766)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.