Premier Robert Golob je po delovnem sestanku z ameriškim predsednikom Joejom Bidnom na družbenem omrežju objavil posnetek, v katerem se je zahvalil "prijatelju Joeju" za čas, ki ga je namenil Sloveniji tako ob trenutnem obisku kot v preteklosti, za njegovo prijateljstvo in zaupanje, "ki ga vedno izkazuje do Slovenije". "Verjamem, da bo tudi zaradi tega naše sodelovanje v bodoče le še boljše," je dejal.
Ponovil je, da je skupna ugotovitev sestanka, da "ko odnosi temeljijo na prijateljstvi in na zaupanju ni v resnici nič nemogoče". "Na to kaže tudi dejstvo, da se dve tako različni državi enakopravno pogovarjata o prihodnosti. Vejramem, da bo imela Slovenija tudi zaradi tega obiska v bodoče odprta še marsikatera vrata in da bomo te priložnosti vsi skupaj znali ustrezno izkoristiti," je dejal.
Sicer sta na pogovoru po njegovih besedah izmenjala mnenja o najbolj perečih svetovnih problemih, obisk pa da pomeni tudi poglobitev "odličnega" sodelovanja med Slovenijo in ZDA. "Ključni namen obiska je krepitev dvostranskih odnosov med državama, ki ju povezujejo skupne vrednote, zgodovinsko prijateljstvo, strateško partnerstvo in zavezništvo Nato," je zapisal.
Premier Golob se je pred srečanjem vpisal tudi v knjigo gostov, kjer je zapisal: "Ta obisk je izkaz zaupanja in prijateljstva, ki smo ga med največjo izmenjavo ujetnikov po drugi svetovni vojni zgradili tako osebno kot med Slovenijo in Združenih državah Amerike. Naš dosežek je dokaz, da ni nič nemogoče, ko delaš skupaj s prijatelji."
Sicer pa je Golob za našo televizijo v 24UR ZVEČER povedal, da se z Bidnom nista strinjala glede vsega, "kot je med prijatelji in zavezniki tudi prav - moramo si povedati različna mnenja". Izpostavil je, da je se državi zagotovo razlikujeta glede stališča o situaciji na Bližnjem vzhodu, kar da je ameriški predsednik tudi razumel, o tem pa da sta se v času, ko sta bila sama, tudi največ pogovarjala.
"Verjamem, da sva na koncu prišla do skupnega razumevanja, da je treba narediti vse, da bi na Bližnjem vzhodu prišlo do prekinitve ognja, humanitarne pomoči in tudi izpustitve talcev. Mislim, da je dozorelo zrelo spoznanje, da je Jordanija, ki je naša skupna zaveznica, tisti otok stabilnosti, ki ga moramo vsi skupaj podpirati in da je tudi jordanski načrt za pomoč Gazi, pod pogojem da bomo vsi izpolnili svoje naloge, tudi tisti najbolj realističen," nam je povedal.
"Žarek upanja za Bližnji vzhod torej obstaja, bo pa pot do miru še zelo dolga, naporna in bojim se da bo ob tem tudi še veliko smrtnih žrtev," je še dejal.
Biden: Močnejši in varnejši smo, ko stojimo skupaj
"Pred 20 leti, ko sem bil še senator, sem se odločno zavzemal za vstop Slovenije v Nato. Že takrat sem vedel, kot vem tudi danes, da smo močnejši in varnejši, ko stojimo skupaj z dobrimi partnerji, kakršni ste vi," je pred pogovorom s slovenskim premierjem v Ovalni pisarni dejal Biden.
"To vidimo v podpori Ukrajini v njeni obrambi proti ruski agresiji, to vidimo v prizadevanjih za podporo demokraciji in blaginji na Zahodnem Balkanu," je dodal predsednik ZDA. Predsednik vlade je Bidnu ob tem omenil kandidaturo slovenske kandidatke za komisarko Marto Kos za resor, ki ne bo pomemben le za širitev temveč tudi za povojno obnovo Ukrajine.
Biden pa je sicer posebej izpostavil sodelovanje Slovenije pri veliki izmenjavi zapornikov med Rusijo in Zahodom letos poleti. Pri bilateralnih odnosih pa je bilo doseženo soglasje o tem, da se kar najhitreje pristopi k izvedbi projektov, ki zadevajo sodelovanje na področju znanosti, raziskav, umetne inteligence in vesoljskih tehnologij.
Bela hiša pa je po srečanju predsednika ZDA Joeja Bidna in premierja Roberta Goloba v Washingtonu sporočila, da sta se voditelja poglobljeno pogovarjala o številnih zunanjepolitičnih vprašanjih skupnega interesa. Biden se je Golobu zahvalil za vlogo Slovenije pri zamenjavi zapornikov z Rusijo.
"Govorila sta o ameriško-slovenskem sodelovanju na področju čiste energije in naprednih tehnologij ter o skupnem pristopu k Zahodnemu Balkanu - območju strateškega interesa tako za ZDA kot Slovenijo. Ponovno sta potrdila svojo neomajno podporo Ukrajini, ki se še naprej brani pred rusko agresijo," je sporočila Bela hiša.
"Razpravljala sta o najnovejših dogodkih na Bližnjem vzhodu, o potrebi po diplomatski rešitvi spora med Izraelom in Hezbolahom, ki bi civilistom na obeh straneh modre črte omogočila varno vrnitev na svoje domove. O zaščiti civilistov - vključno s humanitarnimi delavci in novinarji - in o reševanju humanitarne krize v Gazi ter o sklenitvi sporazuma o prekinitvi ognja, ki bi zagotovil izpustitev talcev."
"Predsednik Biden je poudaril, da je treba povečati naložbe v obrambo, da bi zagotovili, da bo Nato imel ustrezna sredstva za soočanje z jutrišnjimi izzivi," še navaja sporočilo Bele hiše.
'Ko odnosi temeljijo na prijateljstvi in na zaupanju ni v resnici nič nemogoče'
"Z malo pomoči s strani pravih prijateljev ni nič nemogoče," pa je ob začetku srečanja z Bidnom dejal Golob, ki je prav tako poudaril pomen sodelovanja z ZDA pri izmenjavi zapornikov. Obisk v ZDA po njegovem prepričanju pomeni izraz ugleda Slovenije in njene zunanje politike v zadnjem obdobju, ki ga zaznamuje tudi nestalno članstvo države v Varnostnem svetu Združenih narodov.
Po srečanju v Beli hiši se je Golob sestal tudi s predstavniki slovenskih medijev v Washingtonu. Zvečer se bo predsednik vlade udeležil večerje s predstavniki washingtonskih Think Tankov, ki jo gosti slovenski veleposlanik v Združenih državah Amerike Iztok Mirošič. Med drugim se bodo večerje udeležili predsednik in glavni in izvšrni direktor Atlanskega sveta Frederick Kempe, predsednik in izvršni direktor neodvisne fundacije "National Endowment for Democracy" Damon Wilson, nekdanji veleposlanik Philip T. Reeker, vodja programa Wilsonovega centra za globalno Evropo ter partner in vodja programov za Evropo in Evrazijo pri Albright Stonebridge Group, ter predstavniki ameriškega zunanjega ministrstva in sveta za nacionalno varnost.
Večerje se bo udeležila tudi nekdanja veleposlanica Združenih držav Amerike v Republiki Sloveniji gospa Jamie Harpootlian z možem, senatorjem zvezne države južne Karoline, gospodom Richardom Harpootlianom.
Voditelja Slovenije in ZDA sta se sicer v zadnjih dveh letih večkrat srečala ob robu multilateralnih srečanj, tokratni sestanek pa je prvi v Beli hiši. Golob je tudi prvi predsednik slovenske vlade po 18 letih, ki ga ameriški predsednik gosti na delovnem obisku.
V premierjevem kabinetu so pred obiskom izpostavili tesne vezi med zaveznicama, ki ju povezujejo skupne vrednote, zgodovinsko prijateljstvo, strateško partnerstvo in zavezništvo v Natu. V Beli hiši pa so napovedali poglobljen pogovor med voditeljema o vprašanjih skupnega interesa. Med drugim naj bi govorila o sodelovanju na področju energetike in inovacij ter nekaterih ključnih mednarodnih izzivih.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.