"Da bi zmanjšali tveganje za stopnjevanje razmer, smo se sredi februarja po več kanalih, tudi iz New Yorka, obrnili na severnokorejsko vlado," je za CNN povedal neimenovani visoki ameriški vladni uradnik. "Iz Pjonganga do danes nismo prejeli nobenega odgovora. Kljub večkratnim prizadevanjem ZDA je minilo že več kot eno leto brez aktivnega dialoga med državama," je dodal.
Dodatnih podrobnosti o omenjenem poskusu komunikacije ni podal, je pa opomnil, da Bidnova administracija izvaja pregled politike ZDA do Severne Koreje, "vključno z oceno vseh razpoložljivih možnosti za reševanje naraščajoče grožnje, ki jo Severna Koreja predstavlja sosedom in širši mednarodni skupnosti".
Med tem postopkom se je administracija posvetovala z nekdanjimi vladnimi uradniki z izkušnjami v severnokorejski politiki, vključno z nekaterimi uradniki iz Trumpove administracije. ZDA so bile v stiku tudi z zavezniki iz Japonske in Južne Koreje.
O poskusu ZDA, da bi govorila s Severno Korejo, je sicer v soboto poročala tudi agencija Reuters.
Informacija o tem je v javnost prišla prav v času, ko zakonodajalci in ključni ameriški zavezniki nestrpno pričakujejo podrobnosti o tem, kakšno pot bo ubral Biden glede severnokorejske politike. To naj bi bilo po napovedih številnih virov, ki poznajo notranje razprave, znano v prihodnjih tednih.
Satelitski posnetki, ki jih je pridobil CNN, medtem razkrivajo, da je Severna Koreja v zadnjem času sprejela ukrepe za dodatno prikrivanje objekta, za katerega ameriške obveščevalne agencije menijo, da se uporablja za shranjevanje jedrskega orožja.
Kim Bidna v preteklosti označil za 'steklega psa'
Kim Džong Un je sicer januarja letos ZDA označil za "največjega sovražnika" svoji državi. Med njim in Trumpom je, potem ko je ta postal predsednik ZDA, leta 2017 najprej izbruhnila ostra besedna vojna, voditelja sta si izmenjala tudi več hudih groženj. A sledil je diplomatski preobrat, Kim in Trump sta se nato leta 2018 celo osebno sestala, grožnje in zmerljivke pa so zamenjali javni izrazi naklonjenosti med njima. Trump je celo izjavil, da mu je Kim pisal "čudovita pisma" in da sta se "zaljubila".
A kakšnega večjega napredka v odnosih med državama vse to ni prineslo, še posebej je ta proces zastal po njunem neuspešnem srečanju februarja 2019 v Hanoju, ko nista dosegla kompromisa o odpravi sankcij proti Severni Koreji in tem, kaj naj bi Pjongjang naredil v zameno.
Kim je nato januarja v nagovoru 7000 udeležencem kongresa vladajoče komunistične stranke med drugim dejal, da se morajo zdaj osredotočiti na uničenje ZDA, saj so te "največja ovira naši revoluciji in naš največji sovražnik". "Ne glede na to, kdo je na oblasti, resnična narava njihove politike do Severne Koreje se ne bo nikoli spremenila," je poudaril po poročanju tamkajšnjih medijev. Bidnovega imena pri tem ni izrecno omenil, po ocenah analitikov pa naj bi skušal s svojimi besedami izvajati pritisk na tedaj prihajajočo administracijo. Bidna je v preteklosti sicer med drugim označil za "steklega psa", medtem ko ga je Biden pred volitvami opisal kot "nasilneža".
Kim je v svojem govoru povedal še, da so načrti za razvoj jedrske podmornice skoraj gotovi, in obljubil krepitev jedrskega arzenala in vojaške moči. Obenem je sicer izjavil, da Severna Koreja svojega jedrskega orožja ne namerava uporabiti, razen če bodo "sovražne sile" načrtovale jedrski napad nanjo.
KOMENTARJI (175)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.