Evropski voditelji z novim ameriškim predsednikom upajo na vnovično okrepitev čezatlantskih odnosov. Uradni profil Evropske komisije je po inavguraciji tvitnil, da se "ZDA vračajo", Evropa pa je pripravljena. "Skupaj lahko združimo moči v boju za globalne spremembe, ki temeljijo na skupnih vrednotah."
"Čas je, da se vrneta prepričanje in zdrava pamet ter da pomladimo odnose med EU in ZDA," je na Twitterju zapisal predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Ob tem je objavil tudi videonagovor, v katerem je ZDA predlagal nov temeljni pakt za močnejšo Evropo, močnejšo Ameriko in boljši svet.
Da je Evropa pripravljena na nov začetek, pa je na Twitterju zapisala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Čestitkam se je pridružil predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli. "Veselimo se sodelovanja za demokracijo in skupno dobro," je dodal.
Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je medtem v čestitki na Twitterju zapisal, da je "močen Nato dober tako za Severno Ameriko kot Evropo". "Nihče od nas se ne more sam spopasti z izzivi, s katerimi se soočamo," je poudaril in zapisal, da se danes začenja novo poglavje.
Pomen sodelovanja je v čestitki izpostavil tudi francoski predsednik Emmanuel Macron. "Skupaj smo. Skupaj bomo močnejši pri spopadanju z izzivi našega časa. Močnejši za gradnjo skupne prihodnosti. Močnejši za varovanje našega planeta. Dobrodošli nazaj v pariškem sporazumu."
Nemška kanclerka Angela Merkel je v čestitki izrazila pričakovanje, da se bo zdaj odprlo novo poglavje v ameriško-nemških odnosih. Prisego Bidna in Harrisove pa je označila za praznik ameriške demokracije, je na Twitterju objavil njen tiskovni predstavnik Steffen Seibert.
Da gre za "velik dan za demokracijo, ki sega daleč čez meje ZDA", je na družbenih omrežjih zapisal italijanski premier Giuseppe Conte.
Španski premier Pedro Sánchez je obljubil, da bo Madrid podpiral Bidnovo administracijo v boju za demokracijo ter "pravičnejšo, bolj trajnostno in vključujočo globalno vodstvo". Posebej je čestital Kamali Harris in poudaril, da gre za začetek nove dobe, ne le za ZDA, temveč za ves svet.
"ZDA se bodo vrnile k WHO in se priključile pariškemu podnebnemu sporazumu. Ne bomo se vedno strinjali z novo administracijo, a trudili se bodo in našli rešitve," je zapisal nemški zunanji minister Heiko Maas, sicer velik kritik Trumpove administracije. Nemški zdravstveni minister Jens Spahn je zapisal, da inavguracija predstavlja "novo poglavje za ZDA in čezatlantske odnose. Skupaj smo močnejši. Skupaj bomo premagali covid-19."
Bidnu in Harrisovi je čestital tudi britanski premier Boris Johnson. "Ameriško vodstvo je bistvenega pomena pri vprašanjih, ki nas vse zadevajo, od podnebnih sprememb do covida-19."
Avstrijski kancler Sebastian Kurz je tvitnil, da Evropa in ZDA delijo skupne vrednote. "Naše močno partnerstvo je ključno za naslovitev globalnih izzivov, kot sta pandemija covida-19 ali podnebne spremembe," je dodal.
Izraelski predsednik Benjamin Netanyahu, ki je bil sicer blizu Trumpovi administraciji, je na Twitterju objavil posnetek, v katerem je Bidnu zaželel uspeh, in spomnil, da ju z Bidnom veže dolgoletno prijateljstvo. "Veselim se sodelovanja s tabo pri krepitvi odnosov med ZDA in Izraelom, širitvi miru med Izraelom in arabskimi narodi ter pri soočanju z izzivi, med katerimi je tudi grožnja, ki jo predstavlja Iran."
Madžarski premier Viktor Orban je medtem v čestitki Bidnu sporočil, da so zadnja štiri leta pokazala potencial prijateljskega in obojestransko koristnega sodelovanja med Madžarsko in ZDA, je povedal njegov tiskovni predstavnik Bertalan Havasi. Bidnu je v pismu zagotovil, da Madžarska ostaja zavezana krepitvi odnosov med državama.
Novemu ameriškemu predsedniku so čestitali tudi številni drugi evropski voditelji, med njimi hrvaški premier Andrej Plenković, srbski predsednik Aleksandar Vučić, irski premier Micheal Martin, bolgarski premier Bojko Borisov in slovaški premier Igor Matovič.
Čestitkam se je pridružil tudi kanadski premier Justin Trudeau. "Najini državi sta se skupaj spopadli z nekaterimi največjimi izzivi v zgodovini," je zapisal in dodal, da se veseli nadaljnjega sodelovanja z njim, njegovo podpredsednico in administracijo.
Vse dobro je voditelju sosednje države zaželel tudi mehiški predsednik Andres Manuel Lopez Obrador. "Želimo sodelovati, a ob upoštevanju naše suverenosti," je dejal.
Rusija je medtem novo ameriško administracijo pozvala k bolj konstruktivnemu pristopu k pogovorom o podaljšanju sporazuma Novi Start, zadnjega dogovora o zmanjšanju strateškega jedrskega orožja med državama. "Pričakujemo, da bo nova ameriškega administracija zavzela bolj konstruktiven pristop v dialogu z nami," je sporočilo rusko zunanje ministrstvo. "Pripravljeni smo na takšno delo na načelih enakih pravic in ob upoštevanju vzajemnih interesov."
'Danes je čas za olajšanje'
Bidnu je čestital tudi slovenski predsednik Borut Pahor in na Twitterju zapisal: "Srečno, predsednik Biden."
Novemu ameriškemu predsedniku je ob inavguraciji čestital tudi obrambni minister Matej Tonin. "Slovenijo in ZDA druži prijateljstvo in trdno transatlantsko zavezništvo. Pod vodstvom Joeja Bidna in Kamale Harris bomo naše obrambno in politično sodelovanje še okrepili, kar je moja ključna prioriteta," je Tonin zapisal na Twitterju.
Evropska poslanka Ljudmila Novak je v čestitki na Twitterju poudarila, da je danes čas za olajšanje. "Zaprisega 46. predsednika ZDA je posledica volitev kot najpomembnejšega inštituta demokracije. Po štirih letih temačne in razdiralne politike prihaja v Belo hišo oseba z občutkom za sočloveka in izjemno željo po skupnem dobrem. Danes je čas za olajšanje. Čestitke," je zapisala.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.