Ameriški predsednik Joe Biden je novinarsko konferenco začel z nizanjem statistike o uspehih tako na področju pandemije in gospodarstva kot tudi zakonodajnih pobud v kongresu, kakršna je bila potrditev zakona o obnovi infrastrukture. Priznal pa je nemoč glede zakonov o volilnih pravicah, sociali in okolju ter priseljevanju.
"Verjetno smo dosegli veliko več, kot je kdor koli pričakoval," je dejal glede pandemije in svojega dela na splošno. "Po dveh letih fizičnega, čustvenega in psihološkega vpliva pandemije se številnim zdi, da je vse skupaj že preveč. Nekateri bodo rekli, da je to nova normalnost, jaz pa temu pravim nedokončano delo. Bolje bo."
Priznal je, da v senatu ne bodo potrdili predlagane porabe za zakon o sociali in okolju, nasprotovanje konservativnih demokratov Joeja Manchina in Kyrsten Sinema odpravi filibustra oziroma obstrukcije pa bo preprečilo potrditev volilne zakonodaje, s katero želijo demokrati na zvezni ravni odgovoriti na omejevanje dostopa do volitev v republikanskih zveznih državah.
Izrazil je obžalovanje, ker volilnega zakona ne bo, ob tem pa je skušal pojasniti svoj govor v Atlanti, kjer je republikance in druge, ki ne podpirajo zakona, pred dnevi primerjal z rasisti oziroma segregacionisti iz temnih časov ameriške zgodovine.

Na svoji komaj sedmi novinarski konferenci, odkar je prevzel položaj, je Biden obljubil odločen spopad z inflacijo in pandemijo, republikance pa je okrivil za blokade v senatu in jih okrcal, da zgolj nasprotujejo, svojih predlogov pa nimajo. Na kratko je odgovoril, da verjame v podpredsednico Kamalo Harris in se bo z njo podal na naslednje predsedniške volitve, ki bodo leta 2024.
Z novinarji se je pogovarjal skoraj dve uri. Odgovarjal je na vsa vprašanja, tudi tista manj prijetna, in komentatorji so se na koncu spraševali, ali ni morda z vztrajanjem skušal zavrniti ugibanj o svoji starosti in nemoči.
Biden se ob prvi obletnici vodenja ZDA sicer sooča z majhno javno podporo, visoko stopnjo inflacije in nadaljevanjem pandemije. Zaradi tega demokratom grozi poraz na jesenskih kongresnih volitvah, ki bi ohromil zadnji dve leti njegovega mandata.
Sam zagotavlja, da je večina Američanov na njegovi strani, čeprav tega ankete ne kažejo. "Ne verjamem anketam," je dejal in med drugim zagotovil, da je Amerika danes v veliko boljšem položaju, kot je bila pred letom dni.
Glede spora Rusije z Ukrajino pa je dejal, da verjame, da si ruski predsednik Vladimir Putin ne želi popolne vojne z Ukrajino, a če se bo to zgodilo, bo Rusija plačala visoko ceno.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.