Na prireditvi za zbiranje sredstev za predsedniško kampanjo, le tri tedne po tem, ko je Bela hiša celo gostila japonskega predsednika vlade Fumia Kišido na razkošnem uradnem obisku, se je Biden odločil užaliti državo zaveznico. Kišidi je sicer dejal, da imata njuni državi "nezlomljivo zavezništvo", zlasti na področju svetovne varnosti.

In lani poleti je na državnem obisku gostil tudi indijskega predsednika vlade Narendro Modija, piše AP.
Je Biden s takšnimi izjavami brcnil v temo? Japonska je namreč pomembna zaveznica ZDA, Indija, eno najhitreje rastočih gospodarstev na svetu, pa je ključna partnerica na indopacifiškem območju.

Na dobrodelni prireditvi v hotelu, kjer so bili donatorji tudi večinoma azijskega porekla, je Biden ponosno pojasnil, da gre pri prihajajočih ameriških volitvah za "svobodo, Ameriko in demokracijo" ter da gospodarstvo cveti predvsem zaradi priseljencev in mnogih drugih.
"Zakaj? Ker sprejemamo priseljence," je nadaljeval ameriški predsednik. "Zakaj Kitajska gospodarsko tako močno zaostaja? Zakaj ima Japonska težave? Zakaj je Rusija v težavah? Indija? Ker so ksenofobne. Ne želijo priseljencev," pa je nato udaril po državah, iz katerih občinstvo prihaja.
Poudaril je, da so priseljenci tisti, ki državo delajo močno. "To ni šala, to ni pretiravanje. Imamo pritok delavcev, ki si želijo biti tukaj in prispevati."
Za Kitajsko in Rusijo, ki veljata za tekmici ZDA, sicer takšni komentarji s strani Bidna niso nič kaj presenetljivega, a da je na isti seznam uvrstil še Japonsko in Indijo, pa je kar presenečenje.
Japonska in indijska vlada se nista še odzvali na komentar, je pa tiskovni predstavnik Bele hiše pohitel z razlago.
"Naši zavezniki in partnerji dobro vedo, kako predsednik Biden ceni njih, njihovo prijateljstvo, sodelovanje in zmogljivosti, ki jih prinašajo v celotnem spektru vprašanj," je dejal John Kirby. "Razumejo, kako zelo in popolnoma ceni Biden idejo zavezništev in partnerstev."
Japonska sicer priznava težave z zmanjševanjem števila prebivalstva, Kišida je nizko stopnjo rodnosti na Japonskem označil za "največjo krizo, s katero se Japonska sooča," država pa je res že dolgo znana po bolj zaprtem odnosu do priseljevanja. Kišidova vlada je sicer v zadnjih letih nekoliko omilila svojo politiko in tujim delavcem olajšala prihod na Japonsko.
Medtem pa se je število prebivalcev Indije povečalo, po podatkih Združenih narodov je na dobri poti, da doseže 1,425 milijarde. Prebivalstvo je tudi mlajše, v začetku leta pa je Indija sprejela nov zakon o državljanstvu, ki hindujcem, parsijem, sikhom, budistom, džainom in kristjanom, ki so v Indijo pribežali iz Afganistana, Bangladeša in Pakistana, omogoča hitrejšo naturalizacijo. Izključuje pa muslimane, ki so v vseh treh državah v večini.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.