Pogovor med voditeljema je v nasprotju s pričakovanji, da se bo zavlekel do večera, trajal le dve uri. Bela hiša je na Twitterju objavila fotografijo, na kateri so Joe Biden, državni sekretar Antony Blinken in svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan.
"Ameriški predsednik je danes opravil varen videoklic z ruskim predsednikom Putinom, s katerim sta razpravljala o številnih temah v odnosih med ZDA in Rusijo, vključno z našo zaskrbljenostjo glede ruskih vojaških dejavnosti na meji z Ukrajino, kibernetskimi in regionalnimi vprašanji," so zapisali ob njej.
Kot so pojasnili v sporočilu za javnost, je Biden v pogovoru z Vladimirjem Putinom izrazil globoko zaskrbljenost ZDA in njenih evropskih zaveznic zaradi povečevanja ruskih sil okrog Ukrajine in jasno dal vedeti, da se bodo ZDA in zavezniki v primeru vojaškega zaostrovanja odzvali z močnimi gospodarskimi in drugimi ukrepi.
Še enkrat je izrazil podporo suverenosti in ozemeljski celovitosti Ukrajine ter pozval k deeskalaciji razmer in povratku k diplomaciji. Predsednika sta svojim ekipam naročila, naj nadaljujejo z delom na tem, kar so govorile in se dogovorile. ZDA bodo to storile v tesnem sodelovanju z zavezniki in partnerji.
Sporočilo Bele hiše navaja še, da sta predsednika govorila o ameriško-ruskem dialogu o strateški stabilnosti, dialogu o kibernetskih vdorih in sodelovanju pri vprašanjih, kot je Iran.
Sullivan je pozneje pojasnil, da je Biden povedal Putinu, da bodo ZDA Ukrajini v primeru vojaške zaostritve zagotovile dodatno vojaško pomoč, prav tako pa bodo zagotovile dodatne zmogljivosti vzhodnim članicam zveze Nato. Dejal je tudi, da bo Biden v četrtek govoril z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim.
Putin želel zagotovila, da Ukrajina ne bo šla v Nato
V Kremlju pa so pogovor med voditeljema označili za odkrit in profesionalen. Putin naj bi Bidna pozval, naj ne vali odgovornosti na poslabšanje položaja okrog Ukrajine na Rusijo, ker da je Nato tisti, ki izvaja nevarne poskuse izkoriščanja ukrajinskega ozemlja in povečuje vojaško prisotnost na ruskih mejah.
Ruska tiskovna agencija TASS je med drugim poročala, da je Putin od Bidna želel zagotovila, da Ukrajina ne bo postala članica zveze Nato. Sullivan je dejal, da mu Biden glede tega ni dal nobenih zavez.
Dogovorila sta se, da bosta zaradi odgovornosti za ohranjanje mednarodne varnosti in stabilnosti nadaljevala dialog, pa tudi stike med predstavniki obeh držav. Putin je Bidnu tudi predlagal, da državi odpravita vse omejitve glede svojih veleposlaništev, kar bi izboljšalo odnose. Oba pa naj bi se strinjala, da je v odnosih med državama potrebno ohraniti duh Ženeve.
Agencija Tass poroča še, da sta predsednika poudarila pomen nadaljevanja aktivnega dialoga obeh držav v boju proti računalniškemu kriminalu, Putin pa je izrazil pripravljenost na nadaljevanje praktičnega sodelovanja na področju kazenskih postopkov in tehnične podpore v boju proti temu kriminalu. Glede Irana sta izrazila upanje, da bodo pogovori na Dunaju pripeljali do rešitve, ki bo sprejemljiva za vse strani.
Ruska invazija na Ukrajino?
Kot je znano, ZDA Rusiji očitajo, da v bližini meje z Ukrajino kopiči vojsko, kar naj bi bil znak za skorajšnjo rusko invazijo na Ukrajino. Pentagon je v ponedeljek potrdil, da ZDA še naprej opazujejo dodatne vojaške zmogljivosti ruskih sil vzdolž državne meje z Ukrajino.
Rusi so vojsko na meji sicer kopičili že spomladi, vendar pa naj bi takrat šlo le za razkazovanje mišic, tokrat pa naj bi bila zadeva bolj resna in priprava na vdor v ukrajinsko pokrajino Donbas morda že januarja.
Putin je prejšnji teden sam izpostavil nekaj skrajnih mej, med drugim to, da zahodne države Ukrajini ne smejo dati raket, ki bi lahko dosegle Moskvo, ne smejo sprejeti Ukrajine v zvezo NATO in morajo jamčiti, da se NATO ne bo širil naprej proti Rusiji. Rusija namreč odločno zanika, da bi na meji kopičila vojsko in obtožuje Ukrajino, da dela to, kar Zahod obtožuje Rusijo.
Voditelja sta se sicer osebno prvič srečala junija v Ženevi.
Biden že govoril z evropskimi zavezniki
Biden je včeraj po telefonu že govoril z voditelji Velike Britanije, Francije, Nemčije in Italije. Iz Bele hiše so sporočili, da je bilo kopičenje ruskih enot na meji z Ukrajino glavna tema njegovih pogovorov s predsednikom Francije Emmanuelom Macronom, kanclerko Nemčije Angelo Merkel, premierjem Italije Mariom Draghijem in premierjem Velike Britanije Borisom Johnsonom.
Skupaj so Rusijo pozvali, naj zmanjša napetosti in sprejme diplomacijo še posebej v okviru t. i. normandijskega formata, ki je edini način za rešitev spora o Donbasu prek uresničitve sporazuma iz Minska. Vsi so poudarili podporo ukrajinski suverenosti in ozemeljski celovitosti ter se strinjali, da bodo ostali v stiku in se posvetovali s partnerji v NATO in EU o usklajenem in celovitem pristopu.
Bela hiša je napovedala, da se bo Biden tudi po pogovoru s Putinom slišal z zavezniki.
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.