Svojo predsedniško kampanjo za volitve 2024 v ZDA je 80-letni Joe Biden uradno začel s triminutnim promocijskim videom, ki se začne z besedo "svoboda". To je natanko štiri leta po tistem, ko je objavil svojo prvo predsedniško kandidaturo.
V promocijskem videu Biden, ki je 46. ameriški predsednik, izpostavlja pravico do splava, obrambo demokracije, volilne pravice in socialno varnost kot najpomembnejše teme na prihajajočih volitvah. Poudaril je, da bodo volivci odločali o tem, ali bodo naslednji generaciji pustili "več ali manj svobode" in "več ali manj pravic".
"Zdaj ni čas, da bi počivali na lovorikah. Zato se bom potegoval za nov mandat. Ker poznam Ameriko. Vem, da smo dobri in spodobni ljudje. Vem, da smo še vedno narod, ki verjame v iskrenost in spoštovanje in to, da moramo ravnati drug z drugim dostojanstveno," je pihal na dušo volivcem.
"Vsaka generacija Američanov je bila postavljena pred izziv, ko je morala braniti demokracijo, se postaviti za naše osebne svoboščine in se postaviti za naše volilne pravice in naše civilne pravice. To je naše," je dejal. "Končajmo to delo," je še dejal, pri čemer je mislil na sporočilo kampanje iz leta 2020, ko je poudarjal, da se Američani "borijo za dušo" naroda.
Kmalu po objavi nagovora sta Biden in 58-letna Kamala Harris – prva podpredsednica ZDA, ki je hkrati tudi prva temnopolta oseba in oseba azijskega izvora na tem položaju – začela uradni postopek za kandidaturo, ko sta zvezni volilni komisiji prijavila svoji volilni kampanji.
Tudi Harris je v tvitu potrdila svojo vnovično kandidaturo z besedami, da "kot Američani verjamemo v svobodo, mi pa verjamemo, da bo naša demokracija tako močna, kot bo močan naš boj zanjo". Zato se z Bidnom potegujeta za vnovično izvolitev.
Volilno kampanjo bo vodila visoka svetovalka v Beli hiši Julie Chavez Rodriguez, dolgoletna latinskoameriška demokratska operativka, ki je sodelovala z nekdanjim predsednikom ZDA Barackom Obamo in podpredsednico Harris. Njen namestnik je Quentin Fulks, ki je lani vodil kampanjo senatorja Georgie Raphaela Warnocka.
Večina Američanov si ne želi, da bi Biden znova kandidiral
Biden se je v zgodovino zapisal kot najstarejši predsednik ZDA. Če bo znova izvoljen, bo ob koncu svojega drugega mandata star 86 let.
Prav njegova starost pa je eden od glavnih razlogov, zakaj si mnogi Američani ne želijo, da bi Biden znova kandidiral. V zadnji javnomnenjski raziskavi, ki jo je opravil NBC News, je namreč kar 70 odstotkov anketirancev dejalo, da si ne želijo, da bi se Biden znova potegoval za predsedniški stolček. Med demokratskimi volivci je kar 51 odstotkov proti Bidnovi vnovični kandidaturi.
Biden na te pomisleke rad odgovarja z besedami "Glejte me", kar pomeni, da naj se volivci osredotočijo na njegove politične zmage doma in na to, da je vzpostavil zahodno zavezništvo brez primere, da bi pomagal Ukrajini pri obrambi pred rusko invazijo.
Kdaj so naslednje volitve v ZDA?
Ameriške predsedniške volitve običajno potekajo v torek, ki sledi prvemu ponedeljku v mesecu novembru. To pomeni, da bodo prihodnje volitve potekale v torek, 5. novembra 2024.
Pred volitvami se bo sicer zvrstila še vrsta drugih pomembnih datumov, vključno s serijo strankarskih zborov v Iowi ter konvencijami republikanske in demokratske stranke julija in avgusta 2024.
Kdo je še napovedal kandidaturo?
Čeprav je malo verjetno, da bo Biden dobil resnega tekmeca na demokratski strani, pa sta za zdaj vsaj dva kandidata uradno napovedala, da se bosta potegovala za glasove demokratov. Med temi je Robert Kennedy Jr., nečak nekdanjega ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja, ki je glasen nasprotnik cepljenja. V drugo pa se bo proti Bidnu pomerila tudi avtorica knjig za samopomoč, Marianne Williamson, ki je sicer leta 2020 predčasno izstopila iz bitke za predsedniški stolček.
Precej več "gneče" v boju za kandidaturo pa je že na republikanski strani. Poleg nekdanjega predsednika Donalda Trumpa, ki je svojo vnovično kandidaturo napovedal že lani novembra, naj bi se za mesto republikanskega predsedniškega kandidata potegoval tudi guverner Floride Ron DeSantis. Ta sicer uradno še ni naznanil svoje kandidature, a ga mnogi vidijo kot resnega tekmeca Trumpu. O kandidaturi razmišlja tudi Trumpov podpredsednik Mike Pence, ki je pred kratkim sporočil, da se bo o kandidaturi odločil do junija. Med potencialnimi republikanskimi kandidati so tudi Nikki Haley, nekdanja ameriška veleposlanica pri ZN, Asa Hutchinson, nekdanji guverner Arkansasa, Tim Scott, edini temnopolti republikanski senator ter Vivek Ramaswamy, indijsko-ameriški podjetnik.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.