25-letnik, ki je z več tisoči begunci do poljske meje iz ukrajinskega mesta Lvov prehodil več kot 70 kilometrov, je 20-urno popotovanje opisal kot "brutalno" in "mučno". Marotta je bil del skupine, ki se je odločila, da bo iz Lvova peš prišla do poljske meje. Na 70-kilometrski poti je srečal objokane matere in otroke, ki so se bili prisiljeni ločiti od svojih mož in očetov.
Marotta je namreč mladenič iz Pittsburgha v Pensilvaniji, ki je v Ukrajini delal kot neodvisni novinar. Ko je Rusija napadla Ukrajino, se je odločil, da se bo pridružil ljudem, ki so zapustili mesto. Dejal je, da se je počutil kot del "humanitarne nočne more", ko je opazoval moške, ženske in otroke, ki so panično hiteli na Poljsko.
"Na poti sem srečal tudi starejše ljudi, ki so težko hodili in si pomagali s palicami. Neka babica mi je rekla, da gre na Poljsko. Meja je bila še daleč, neverjetno se mi je zdelo, da ima tako moč in željo."
Opisal je tudi "srce parajoč" trenutek, ko so prišli ukrajinski vojaki in naročili, naj se moški vrnejo v mesta in se borijo za domove. "Odtrgali so jih od družin," je dejal. "Bili smo približno 10 do 15 kilometrov pred mejo, ko so začeli na ulice prihajati vojaki ukrajinske vojske z zvočniki in naznanili, da 'nobenemu Ukrajincu, staremu od 18 do 60 let, ni dovoljeno zapustiti države – moraš iti na vzhod in se boriti'," je rekel. "Govorili so: 'Poslovite se od svojih punc, žena, mater, hčera.'"
"Med potjo sem se spoprijateljil z 18-letnim ukrajinskim fantom. Na koncu so ga vpoklicali v vojsko. Videl sem grozo in strah v njegovih očeh, ko je vedel, da bo moral iti na vzhod in se boriti proti Rusom."
Tudi posnetki, ki so zakrožili po spletu, prikazujejo srce parajoče prizore žensk, ki z otroki mahajo v slovo svojim partnerjem pred odhodom v prve bojne linije.
Marrotta je na poti srečal tudi otroke. Bili so lačni, utrujeni, zeblo jih je, je opisal. "Jokali so in spraševali: Kam gremo? Kaj se dogaja?" Nihče ni imel odgovora.
Svojo pot je ob 16. uri po lokalnem času začel v Lvovu. "V Lvovu sem se zbudil zaradi siren za zračni napad," je pojasnil. "Šel sem v središče mesta, po zvočnikih so nas pozivali, naj ostanemo mirni in poiščemo zavetje. Ljudje so bili panični, vsi so klicali svoje sorodnike. Nihče ni vedel, kaj se dogaja." Marotta je dejal, da je bil "trenutek strašljiv", in odločil se je nemudoma zapustiti mesto. Z žalostjo je ugotovil, da so vlaki že polni, prav tako avtobusi, avta ni imel. Odločil se je, da bo na zahod šel peš. Oprtal si je nahrbtnik in začel svojo pot.
Kaj kmalu je ob cesti zagledal zapuščene avtomobile, saj je na bencinskih servisih ob poti že zmanjkalo goriva. Ljudje so zapustili svoje avte in pot nadaljevali peš. V dobrih štirih urah se je v koloni zbralo veliko ljudi. Po dvajsetih urah so prispeli do meje. Tam je bilo že okoli deset tisoč Ukrajincev. Nekateri so bili z avti, veliko pa jih je tja prispelo peš. Bili so premraženi in lačni. Ko je prestopil mejo, so mu prostovoljci ponudili čaj in dejal je, da je po "najdaljši in najbolj mučni noči v svojem življenju neizmerno srečen".
Sedaj biva v eni od razpoložljivih enot, ki jih je Poljska ponudila na jugovzhodu države. Pravi, da tisti, ki so na poti, grozno trpijo.
Iz Ukrajine pa je od začetka ruske invazije v manj kot dveh dneh zbežalo več kot 50.000 ljudi, večina ravno v sosednjo Poljsko in Moldavijo, je danes sporočil visoki komisar Združenih narodov za begunce Filippo Grandi. Opozoril je, da se proti ukrajinskim mejam premikajo še mnogi. Grandi je tvitnil, da je "v manj kot 48 urah iz države zbežalo več kot 50.000 ukrajinskih beguncev, večina na Poljsko in v Moldavijo". "In še veliko se jih premika proti njenim mejam," je dejal ter se od srca zahvalil vladam in prebivalcem držav, ki ohranjajo svoje meje odprte in sprejemajo begunce.
V ločenem tvitu se je Grandi še posebej zahvalil moldavski predsednici Maii Sandu, ker je dovolila ljudem, ki bežijo iz Ukrajine, da varno prečkajo meje z Moldavijo. Zagotovil je, da bo UNHCR storil vse, da bodo Moldaviji pomagali pri pridobivanju mednarodne podpore, medtem ko sprejema begunce.
Drugi dan obsežne ruske invazije danes poročajo o spopadih z ruskimi enotami v prestolnici Kijev, medtem ko je invazija zahtevala že več kot sto življenj. Ob začetku invazije v četrtek ob zori se je na ceste podalo več deset tisoče Ukrajincev, ki so prispeli na meje EU, v Moldavijo, Poljsko, pa tudi na Madžarsko in v Romunijo.
KOMENTARJI (227)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.