Francoski predsednik Emmanuelom Macronom je za danes sklical nov krizni sestanek vlade, zaradi česar je tudi predčasno zapustil Bruselj, kjer se je udeležil vrha EU. Sestanek se je začel ob 13. uri po lokalnem času, poroča britanski BBC.
Po sestanku je sporočil, da nasilje po državi spodbujajo družbena omrežja. Napovedal je, da bodo države agencije od platform, kot sta Snapchat in TikTok, zahtevale, naj odstranijo najbolj "občutljivo vsebino". Po njegovem mnenju se mladi prek spleta dogovarjajo za nasilne akcije, ideje pa da dobijo tudi iz videoiger, ki da so jih 'omamile'.
Starše je zato pozval, naj najstnike zadržijo doma, da se ne bi udeležili nasilnih protestov, saj je med aretiranimi največ mladih. Večina aretiranih je starih prav med 14 in 18 let, je poročal britanski BBC. "Straši so odgovorni, da mlade zadržijo doma in zagotovijo mir vsem," je starše pozval Macron.
Francoska premierka Elisabeth Borne je zvečer sporočila, da bodo pri zatiranju protestov uporabili tudi oklepna vozila, poroča France24. Prav tako so odpovedali vse večje dogodke.
Skočil iz stavbe in umrl
Mlad moški je v četrtek ponoči skočil iz stavbe, potem ko so v prostore stavbe vdrli protestniki, poročanje francoskih medijev povzemajo pri France24.
Policist obtožen uboja
Francoski policist, ki je ustrelil najstnika, je bil obtožen uboja in je trenutno v priporu. Povedal je, da je streljal, ker se je počutil, da je njegovo življenje ogroženo. Njegov odvetnik je za francosko radijsko postajo RTL povedal, da je njegova stranka strelno orožje sprožila "v popolni skladnosti z zakonom".
Thierry Clair, namestnik generalnega sekretarja UNSAD-Police, je dodal, da bo po opravljeni preiskavi jasno, ali gre za zakonito ali nezakonito uporabo orožja, in dodal, da policisti po zakonu v določenih okoliščinah lahko uporabijo orožje. "Ključno je načelo sorazmernosti z naravo grožnje," pravi.
"Ustavitev vozila, katerega potniki ne upoštevajo navodil policista in predstavljajo tveganje za nekoga drugega, če poskušajo pobegniti, je eden od primerov, ko je streljanje lahko upravičeno. In incident, o katerem govorimo – v katerem je bilo uporabljeno orožje – bi lahko spadal v to kategorijo," je povedal.
Aretiranih najmanj 917 ljudi
Po tretji noči protestov v Franciji je bilo aretiranih najmanj 885 ljudi, je povedal notranji minister Gerald Darmanin. Prek Twitterja je sporočil, da so se policija in gasilci pogumno soočili z nasiljem, ki je sinoči ponovno zajelo državo. V četrtkovih protestih je bilo poškodovanih tudi več kot 240 policistov, poroča France24. Zvečer je BBC poročal, da se je število aretiranih povzpelo že na 917.
Vse od Lilla na severu pa do Marseilla na jugu so se protestniki znesli nad javnimi zgradbami, trgovinami in vozili. Zaradi požara so morali na ulico zbežati tudi gostje enega od hotelov v Roubiaxu. O nemirih so poročali tudi iz Grenobla in Lyona, razširili pa so se tudi v sosednjo Belgijo. V Belgiji je bilo aretiranih 30 oseb.
Stanje je sicer še posebej alarmantno okoli Pariza, kjer so se skupine protestnikov v Nanterru in drugih predmestjih spopadle s policijo. Po poročanju tiskovne agencije AFP naj bi nekateri izgredniki uporabili celo doma narejene granate.
Ohromljen javni promet: protestniki v avtobuse metali molotovke
Da bi zaščiti potnike in delavce v javnem prometu so oblasti že v četrtek zvečer napovedale, da nekatere linije javnega prometa v Parizu po 21. uri ne bodo obratovale. Protestniki so namreč v prejšnjih dneh uničili več avtobusov v severnem delu Pariza, v katere so metali molotovke.
Danes zjutraj tako ni obratovalo 23 od skupno 350 avtobusnih linij, prav tako so popolnoma zaprli dve liniji za tramvaje, ostal javni prevoz pa je beležil zamude. Podzemna železnica sicer obratuje brez težav.
Tudi za petek napovedujejo, da bo večina javnega prometa obratovala moteno. Popoldne pa je francoski notranji minister Gerald Darmanin sporočil, da bo ves javni pomet po 21. uri v Franciji obstal.
Med drugim je zagorelo tudi v avtobusnem skladišču v predmestju severno od Pariza in v tramvaju v Lyonu na vzhodu države.
Bodo razglasili izredne razmere?
Francoska vlada medtem preučuje vse možnosti za vzpostavitev reda v državi, vključno z razglasitvijo izrednih razmer, je danes dejala francoska premierka Elisabeth Borne. Nočne izgrede v več mestih je označila za "neznosne in neopravičljive".
Po besedah Bornove je nasilje nesorazmeren odziv na smrt 17-letnika. Nemire je označila za "neznosne in neopravičljive" in dejala, da vlada razmišlja tudi o razglasitvi izrednih razmer. Te bi lokalnim oblastem dale večje pooblastila, vključno z možnostjo uvedbe policijske ure in prepovedi demonstracij, policija pa bi imela več svobode pri soočanju z izgredniki in preiskavah domov. Za razglasitev izrednih razmer so se sicer v prvi vrsti zavzele desne stranke.
Borne, ki je z novinarji govorila med obiskom policijske postaje v kraju Evry-Coucouronnes pri Parizu, je dejala, da so na mizi vse možnosti za ponovno vzpostavitev reda v državi. Dodala je, da bo o tem govorila s predsednikom Macronom, poroča britanski BBC.
Kot je še dejala francoska premierka, so v nemirih sodelovali "zelo mladi" in "zelo nasilni" posamezniki, ki pa niso bili lokalni prebivalci.
Združeni narodi so medtem sporočili, da se mora Francija v luči smrti najstnika alžirsko-maroškega porekla soočiti z vprašanjem rasizma v policijskih vrstah. "To je trenutek, ko se mora država resno lotiti globokih vprašanj rasizma in diskriminacije pri kazenskem pregonu," je v Ženevi dejala tiskovna predstavnica urada visokega komisarja ZN za človekove pravice Ravina Shamdasani.
Vodja policijskega sindikata: Policisti niso rasisti
Ubiti najstnik Nahel je bil alžirsko-maroškega porekla, prav zato so se pojavile obtožbe, da je na incident vplival rasizem s strani policije. Primer je bil le iskra, ki je zanetila ogenj dolgega nezaupanja manjšinskih sosesk do francoske policije, ki so jo v preteklosti že večkrat obtoževali nepravične obravnave in napadov.
"Ljudi ne kontroliramo zaradi njihove barve kože. Kontrolo in morebitno aretacijo izvedemo na podlagi dejstev," je po poročanju BBC-ja dejal Clair.
"Ne, francoska policija ni rasistična. Lahko se pojavi nekaj vedenja, ki je na meji, in nekateri policisti so bili zaradi takšnih dejanj kaznovani, včasih odpuščeni, vendar je to nekaj, kar je obrobno, kot se dogaja v kateri koli korporaciji ali instituciji," njegovo izjavo povzema omenjeni portal. Clair je dodal še, da njegovi kolegi prihajajo iz različnih okolij in da ima veliko pripadnikov policije partnerje drugih ras in religij. Pravi, da bi bilo zmotno trditi, da je policija kot celota rasistična.
Mati ubitega 17-letnika je v prvem intervjuju po smrti sina dejala, da za njegovo smrt ne krivi celotne policije, temveč le policista, ki je izstrelil smrtonosni strel. Ta je obtožen umora, za svoje dejanje pa se je opravičil. Kot so sporočili s tožilstva v Nanterru, bo 38-letnik ostal v priporu. Že v četrtek so ugotovili, da je bila njegova uporaba orožja nezakonita.
Zažigali avtomobile in kante za smeti ter plenili trgovine, po državi več kot 40.000 policistov
Več trgovin v francoski prestolnici so izgredniki izropali, v Nanterru pa so na stene stavb pisali "Maščevanje za Nahela". V več krajih na širšem območju Pariza so oblasti uvedle policijsko uro med 21. in 6. uro, zaenkrat je v veljavi do ponedeljka. V Lillu in Tourcoingu na severu države pa so prepovedale javna zbiranja. Na številnih javnih stavbah je nastala škoda.
Francoski voditelji se zavedajo, da bi smrt najstnika lahko sprožila širši upor proti policiji, politikom in državi. Toda kljub poskusom, da bi zadevo umirili, aktivaciji specialnih policijskih enot in vpoklicu dodatnih policistov francoska vlada še nima nadzora nad situacijo. Po vsej državi je bilo razporejenih okoli 40.000 policistov.
Kaj se je zgodilo?
Najstnika, ki so ga identificirali kot Nahela M., je policist v Nanterru ustrelil v torek zvečer med prometno kontrolo. Policija je sprva domnevala, da je najstnik namenoma zapeljal proti policistom, da bi jih poškodoval, in da je zato policist streljal nanj.
Vendar pa video posnetek, objavljen na spletu, ki ga je preverila francoska tiskovna agencija AFP, pripoveduje drugačno zgodbo. Na njem je videti dva policista med ustavljanjem vozila. Eden od njiju skozi okno usmeri orožje v voznika in zdi se, da strelja iz neposredne bližine, ko ta poskuša odpeljati stran.
KOMENTARJI (614)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.