Senator iz Vermonta Bernie Sanders v demokratski stranki velja za politika s skrajnejšimi političnimi nazori, kar ni bilo po godu nekaterim vplivnejšim demokratom, ki so ga že nekaj časa pozivali k umiku. Sanders je sicer začel spodbudno in nekaj časa celo veljal za favorita, v zadnjem času pa doživel nekaj porazov in prednost Joea Bidna se je pričela večati. Biden se bo tako konec leta na volitvah pomeril z aktualnim predsednikom ZDA, republikancem Donaldom Trumpom.
Kot poročajo ameriški mediji, se je tehtnica začela v prid Bidnu še močneje prevešati, potem ko so od predsedniške tekme odstopili nekateri drugi 'zmerni' demokrati in mu tako 'prepustili' svoje volivce.
Tekma za demokratsko nominacijo se tako končuje sredi epidemije koronavirusa, ki je ZDA močno prizadela in prekinila tudi Sandersovo in Bidnovo kampanjo, zaradi česar so številne zvezne države tudi preložile izbore za demokratskega kandidata.
Sandersov odhod iz predsedniške tekme je po oceni ameriških medijev tudi hud udarec progresivnemu delu stranke, ki se je močno dvignil med in po kampanji leta 2016, ko se je uspel na čelo države povzpeti Trump. Aktualnemu predsedniku so tako močno nasprotovali na področju zdravstva, podnebnih sprememb in gospodarstva. Kljub priljubljenosti njegove politike pa Sandersu znova ni uspelo pridobiti večine v svoji stranki.
'Pod do zmage je praktično nemogoča'
Sandersove politike so za evropske razmere nekaj povsem običajnega in sredinskega, vendar pa ZDA niso Evropa.
Biden se je v zadnjih dneh s svojo retoriko že posvetil Sandersovi volilni bazi, ki se je oblikovala v zadnjih petih letih in je lahko ključnega pomena pri boju s Trumpom.
Sanders je leta 2016 z dolgim oklevanjem pred priznanjem poraza proti Hillary Clinton pomagal do zmage Trumpu, ker so bili senatorjevi volivci vse do strankarske konvencije v Philadelphii prepričani, da še lahko zmaga in so bili naravnost potrti, ko je priznal poraz in podprl Clintonovo. Te geste na konvenciji niso pozdravili, ampak so jo izžvižgali, na volilni dan novembra 2016 pa jih je veliko potem užaljeno ostalo doma.
"Pod do zmage je praktično nemogoča. Če bi verjel, da imamo dosegljivo pot do nominacije, bi zanesljivo nadaljeval s kampanjo, ampak enostavno tega ni," je svojim podpornikom sporočil Sanders, ki pa še ni podprl Bidna.
Dejal je, da je nekdanji podpredsednik ZDA zelo dostojen človek, vendar je izraz podpore izpustil in dodal, da bo njegovo ime ostalo na glasovnicah držav, ki še niso imele strankarskih volitev. Tako kot leta 2016 želi torej nabirati delegate za konvencijo, kjer bo skušal stranko potisniti še malce bolj v levo.
"Skupaj smo preobrazili ameriško zavest in premaknili državo naprej v nikoli končanem boju za gospodarsko pravičnost. Kandidat bo podpredsednik Biden, ki sem mu čestital," je dejal Sanders in hkrati svojim podpornikom sporočil, naj ostanejo z njim v boju, ki se nadaljuje.
Biden je sporočil, da je s Sandersom govoril. "Ni le vodil kampanje, ampak je ustvaril gibanje, kar je dobro za državo in našo prihodnost. Njegova kampanja se je končala, vendar vem, da se bo njegovo vodstvo nadaljevalo. " je sporočil Biden in Sandersove podpornike pozval, naj se mu pridružijo, ker jih potrebuje.
Enako je na svoj način storil tudi Trump, ki je tvitnil, da je Sanders izven igre in dodal, da je senatorka Elizabeth Warren pomagala razdeliti liberalne glasove, ker je ostala dlje v tekmi in s tem pomagala Bidnu, ki je jasna izbira demokratskega vodstva.
"Berniejevi ljudje bi morali priti k republikanski stranki. ZAMENJAJTE," je tvitnil republikanec najbolj levim volivcem v ZDA. To je Trump, ki si je kot protikandidata bolj želel Sandersa kot Bidna, storil večkrat tudi leta 2016. Ne zaradi tega, da bi se mu Sandersovi podporniki res pridružili, ampak da bi na dan volitev vsaj ostali doma.
Sanders je na primer takrat pritegnil del podobnih volivcev kot Trump. To je ekonomsko razočarane bele volivce srednjega zahoda ZDA. Ti so letos na demokratskih strankarskih volitvah podprli Bidna.
Trump in republikanci so upali, da bodo imeli novembra enostavno delo s Sandersom, ki je preplašil večino Američanov z napovedjo ukinitve zasebnega zdravstva. Večina Američanov, ki ima zdravstveno zavarovanje, si želi znižanja stroškov in določenih popravkov, ne želi pa si povečanja stroškov z višjimi davki in podaljšanja čakalnih dob za posege.
Vsi drugi predsedniški kandidati demokratske stranke, ki so doslej odstopili od tekme, so zato predlagali hibridne rešitve. Sanders je vztrajal pri svojem in se izpostavil napadom, da želi uvesti socializem.
Sanders je spravil v ospredje idejo o minimalni plači 15 dolarjev na uro, brezplačnemu visokem šolstvu, odpisu študentskih dolgov in splošnemu zdravstvu. Demokratska stranka je te ideje sprejela, čeprav v malce zmanjšanem obsegu, kot bi si želel Sanders.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.