"V tem primeru z zahodnimi zaveznicami pripravljamo paket ostrih sankcij, ki pokrivajo več vidikov, tudi Severni tok 2," je povedala ministrica v nemškem parlamentu. S tem je pojasnila stališče Nemčije po vztrajnem izmikanju temu osrednjemu vprašanju v zadnjih tednih.
Plinovod Severni tok 2 poteka iz Rusije do Nemčije po Baltskem morju. Septembra lani so ga končali, vendar še ne deluje, ker ga zaradi pravnih razlogov blokira nemški regulator na področju energetike BNetzA. Ta ocenjuje, da bi se lahko postopek odobritve plinovoda zavlekel do druge polovice letošnjega leta.
Plinovod bi sicer podvojil dobavo poceni zemeljskega plina iz Rusije v Nemčijo, ki ga to pomembno evropsko gospodarstvo potrebuje pri prehodu od uporabe premoga in jedrske energije. Vztrajanje Nemčije pri plinovodu je sicer razjezilo zaveznice, saj se bojijo, da se bo s tem povečala odvisnost Evrope od ruskih zalog zemeljskega plina.
V času zaostrovanja razmer v rusko-ukrajinskem konfliktu pa je novi nemški kancler Olaf Scholz že opozoril na posledice za plinovod, če bi Rusija napadla Ukrajino. Nemški minister za gospodarstvo Robert Habeck je medtem v sredo priznal, da bi ob uvedbi sankcij proti Rusiji trpelo tudi nemško gospodarstvo.
Zunanja ministrica je sicer danes, v času zaostrovanja konflikta, izpostavila, da se je treba osredotočiti na pogajanja za zmanjšanje napetosti. "Dokler potekajo pogovori, se ne strelja," je še dejala v bundestagu.
Berlin je sicer deležen številnih kritik zaradi premilega odnosa do Moskve. Nemška vlada med drugim ne želi dostaviti orožja Kijevu, kar so že storile ZDA in Velika Britanija.
KOMENTARJI (233)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.