Velikanski protest v središču Beograda je čez dan minil mirno, v večernih urah pa so začeli zaradi varnosti prazniti plato pred skupščino. "Iz smeri Pionirskega parka so priletele steklenice in granitne kocke. Ta protest ni več študentski. Redarji so sneli oznake. Vsi so naprošeni, da zapustijo prostor okrog skupščine," so okoli 19.30 objavili Študenti v blokadi, ki so tako oznanili uradni konec svojega protesta, s čimer ne prevzemajo več odgovornosti za dogajanje na ulicah.
Prišla so tudi poročila o topovskih udarih in prihodu interventnih enot v policijskih oklepnikih. Študenti so pozvali kolege, naj ne nasedajo provokacijam in se vrnejo na svoje fakultete. Kot so poročali srbski mediji, je šlo na omenjeni lokaciji tako za huligane in navijače, ki so provocirali policijo, ne za študente.
Zadnje opozorilo policije
Na več lokacijah v središču Beograda je prišlo do incidentov in pretepov med nekaterimi udeleženci današnjega protesta, ki so večkrat napadli pripadnike policije, jim skušali preprečiti opravljanje nalog in povzročiti večje izgrede, je notranje ministrstvo (MUP) zapisalo v večernem sporočilu.
Kot so zatrdili, pripadniki MUP-a izvajajo vse ukrepe iz svoje pristojnosti, da preprečijo nadaljnje stopnjevanje teh dogodkov, ohranijo javni red in mir ter zaščitijo državljane in ohranijo varnost. "Policija izreka zadnje opozorilo, naj se nemudoma preneha z vsemi napadi in provokacijami na pripadnike policije, sicer bomo v skladu z zakonodajo morali posredovati in zaščititi svoje pripadnike," so poudarili po poročanju srbske javne radiotelevizije RTS.
V enem izmed pretepov na beograjskih ulicah je bil težje poškodovan mladenič, so potrdili na urgenci. Vodja oddelka Vladimir Arsenijević je za agencijo Tanjug potrdil, da gre za težje poškodbe. S posnetkov na družbenih omrežij je razvidno, da je na Trgu Nikole Pašića več mladeničev teplo eno osebo, ki nepremično leži na ulici, kmalu prispe reševalno vozilo in poškodovanca odpelje s kraja. V večernem nagovoru je Vučić zatrdil, da so njegove poškodbe sicer označene za težje, vendar ne bo imel hujših posledic.
Skupno je zdravniško pomoč po Vučićevih besedah doslej poiskalo 56 ljudi. Kot pravi zdravniško osebje, številni tudi zaradi omedlevice, slabosti ali alkoholiziranega stanja.
Na ulicah stotisoči
To je bil sicer že šesti množični protest od tragične nesreče v Novem Sadu, tokratni pa velja za največjega doslej. Po uradni policijski oceni se je v soboto popoldne v Beogradu zbralo 107.000 ljudi, organizatorji medtem trdijo, da je ta številka še precej višja. Pravijo, da je bilo na ulicah najmanj pol milijona ljudi.

Uradni začetek protesta je bil napovedan za 16. uro, a že vse od jutra so se trume ljudi, ki so prišle z vseh koncev države, pomikale proti središču Beograda. Policija je budno spremljala dogajanje, v bližini so bili pripravljeni tudi vodni topovi, poročajo novinarji portala N1 Srbija.
Del protestnikov se je popoldne zbral na trgu Slavija, del pa pred skupščino Srbije, v bližino katere so oblasti že zjutraj napotile močne policijske sile z opremo za boj proti demonstracijam. Tam je bilo že toliko ljudi, da se tja več ni dalo priti, zato so protestniški redarji, ki so jim pomagali tudi vojni veterani, pozivali k Slaviji, kjer je med prebiranjem študentskih zahtev in govori potekal glavni program. "Noč je najtemnejša pred zoro," so zbrane opogumljali k vztrajanju do izpolnitve zahtev. Sledilo je petje himne, 15-minutna tišina za žrtve zrušenega nadstreška, nato pa glasno skandiranje.
Kot so udeleženci shoda sporočali na družbenih omrežjih, so bile številne ulice v središču Beograda tako polne, da se po njih ni dalo več premikati. Ponekod se je množica po oceni francoske tiskovne agencije AFP raztegnila na skoraj dva kilometra, ljudje so napolnili ulice v in okoli parlamenta, glavni trg za pešce v srbski prestolnici in še eno ključno prometno križišče.
Uprava mestnega javnega prevoza je že dopoldne z ulic umaknila vsa vozila, iz številnih mest v Srbiji pa so odpovedali na desetine odhodov avtobusov v prestolnico.
"Prišli smo po pravico. Upam, da se bodo po tem protestu stvari spremenile," je za AFP povedala ena od študentk. Mladim so se pridružili tudi kmetje na traktorjih in velika skupina motoristov. "Na ulicah smo se zbrali predvsem zato, da izrazimo popolno nezadovoljstvo z leti diktature, brezpravja in korupcije," je dejal mladi Beograjčan. "Upam, da bo srečanje ostalo predvsem mirno in dostojanstveno," je dodal.
Glavno dogajanje zaradi varnosti preseljeno na Trg Slavija
Študenti v blokadi so okoli 10. ure na svojih družbenih omrežjih sporočili, da glavni shod ne bo potekal pred poslopjem Narodne skupščine, kot je bilo sprva predvideno, pač pa na Trgu Slavija, kjer je tudi oder.
"V luči zadnjega razvoja dogodkov, ko smo soočeni z vse bolj razgretimi razmerami, smo se odločili, da prizorišče našega protesta s platoja pred skupščino prestavimo na Slavijo. To odločitev smo sprejeli zaradi preprečevanja morebitnega nasilja in zagotavljanja varnosti vseh udeležencev našega protesta ter študentov, ki šotorijo v Pionirskem parku. Vabimo vse, da se nam pridružijo na Slaviji, da skupaj na veličasten način pošljemo močno sporočilo, da ne bomo odnehali, dokler naše zahteve ne bodo izpolnjene," so zapisali.
Voznik namerno zapeljal v množico
Srbski mediji poročajo tudi o nekaj incidentih čez dan. Policisti v civilu so pridržali moškega, ki je pred Narodno skupščino pristopil k varnostnikom in jim grozil z bombo.

Med protestniki je opaziti tudi skupine zamaskirancev. Eko straža je na svojih omrežjih opozorila, da so se med protestnike pomešali pretepači. Prepoznajo se tako, da na oblačilih nosijo modre oznake.
Okoli 11. ure je v beograjski soseski Žarkovo voznik namerno zapeljal v množico in pri tem poškodoval tri osebe. Kot je razvidno s posnetkov, je eno žensko nekaj časa celo vozil na pokrovu motorja, nato pa pobegnil. Policija je pozneje sporočila, da ga je že izsledila in prijela.
Že v petek veličasten sprejem
Na sobotnem protestu so sicer sodelovali študenti, pa tudi srednješolci, učitelji, kmetje in delavci iz različnih delov države. Številni so se iz drugih srbskih mest in krajev proti prestolnici peš in na kolesih odpravili že v minulih dneh. Na beograjskih Terazijah so jim v petek zvečer pripravili sprejem, zbralo se je večje število ljudi.
V noči na soboto je prišlo do napada pred stavbo tehniške fakultete, v katerem sta bila poškodovana študent in profesor.
Več traktorjev, ki so postavljeni kot zaščita Vučićevih podpornikov v Pionirskem parku, pa je končalo z razbitimi stekli in preluknjanimi pnevmatikami.
Študenti nasprotovali vdorom v ustanove
Zaradi varnostnih razlogov je poslopje Narodne skupščine do ponedeljka zaprto. Srbski predsednik je posvaril, da bo aretiran vsak, ki bo kršil javni red in mir. Že pred tem je v minulih dneh svaril, da bi tisti, ki bodo sodelovali na sobotnem protestu, lahko zanetili nasilje.
Študenti so te obtožbe zavrnili in jih označili za neposredno grožnjo oblasti. V parku pred skupščino so se sicer zbrali tudi podporniki vlade in Vučića, pa tudi domnevni plačanci, zato je obstajala možnost eskalacije razmer. Prebivalci so opozarjali, da je po mestu moč videti vreče s kamenjem in kockami.
Študenti v blokadi so sicer pred velikim protestom sporočili, da nasprotujejo vdorom v ustanove, fizičnim napadom na drugače misleče in vandalizmu. Poudarjajo, da je njihov protest izraz boja za pravičnost, solidarnost in prihodnost, ki jo skupaj gradijo, zato obsojajo vse oblike nasilja.
Kljub temu je slovensko veleposlaništvo v Beogradu slovenskim državljanom priporočilo izogibanje prizoriščem dogajanja. EU je posvarila pred nasiljem, Združeni narodi pa so oblasti pozvali, naj se vzdržijo neupravičenega posredovanja.
V Srbijo je včeraj poskušalo vstopiti več novinarskih ekip iz okoliških držav, a so jih na meji zavrnili. Med njimi je bila tudi naša ekipa oddaje 24UR. Varnostni organi so kot razlog navedli "negativno oceno varnostnega tveganja". Danes so iz MZEZ v Srbijo poslali verbalno protestno noto, s katero zahtevajo pojasnila.
Spomnimo
Študenti v Srbiji z množičnimi shodi, protestnimi akcijami, minutami tišine in blokadami več kot 60 fakultet po državi že skoraj štiri mesece zahtevajo odgovornost in pravico za 15 žrtev nesreče, za katero krivijo korupcijo in netransparentnost pri obsežni večletni obnovi postaje.
Oblasti trdijo, da so izpolnile vse zahteve študentov. Za nadaljevanje protestov so obtožile opozicijo, krivdo so pripisale tudi vplivom iz tujine.
V znak solidarnosti s protestniki je napovedan tudi nov shod pred srbskim veleposlaništvom v Ljubljani.
KOMENTARJI (1628)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.