Evropski parlament poudarja, da je normalizacija odnosov med Beogradom in Prištino prednostna naloga in predpogoj za pristop obeh držav k Uniji. V dveh poročilih, sprejetih v sredo, poslanke in poslanci pozivajo Srbijo in Kosovo, naj nemudoma zagotovita "celovit, pravno zavezujoč sporazum o normalizaciji odnosov, ki temelji na načelu vzajemnega priznavanja".
Srbija se mora uskladiti s sankcijami EU proti Rusiji
V svojem poročilu o Srbiji poslanke in poslanci pravijo, da bi morala pristopna pogajanja z Beogradom napredovati le, če se država uskladi s sankcijami EU proti Rusiji in doseže znaten napredek pri reformah, povezanih z EU. Posebej omenjajo napredek na področju pravne države in temeljnih pravic, delovanja demokratičnih institucij ter zavezanosti skupnim evropskim pravicam in vrednotam. Poslanke in poslanci poudarjajo pomen usklajevanja s skupno zunanjo in varnostno politiko EU, zlasti v zvezi z rusko vojno proti Ukrajini.
Razširjanje anti EU retorike in nizka javna podpora
EU je glavna politična in gospodarska partnerica Srbije in njen daleč največji donator, pravijo poslanke in poslanci. Zaskrbljeni so zaradi nedavnega zmanjšanja javne podpore članstvu v EU v Srbiji. Ta je po njihovem mnenju posledica dolgotrajnega širjenja politične retorike, ki je usmerjena proti EU oziroma je proruska, prek medijev pod vladnim nadzorom in vladnih uradnikov. Prav tako so, pravijo poslanke in poslanci, posledica "hudega neuspeha vladnih predstavnikov, da bi se soočili in sprijaznili s preteklostjo".
Poslanke in poslanci želijo, da EU ponovno preuči obseg svoje finančne pomoči Srbiji, če se podpora "protidemokratični politiki" nadaljuje, in pozivajo Evropsko komisijo, naj zagotovi, da bodo vsi odhodki EU popolnoma v skladu z lastnimi strateškimi cilji in interesi EU.
"To poročilo izraža številne kritike, hkrati pa podpira srbsko pot do EU, h kateri so se po volitvah leta 2022 zavezali njeni voditelji. Pozdravljam vrnitev opozicije v srbsko narodno skupščino. Srbija se mora uskladiti z EU na področju zunanjih odnosov, nadaljevati notranje reforme in normalizirati odnose s Prištino. Če bo Beograd to dosegel, bo to skupni evropski uspeh," je povedal poročevalec za Srbijo Vladimir Bilčik.
Poročilo o Srbiji so poslanke in poslanci sprejeli s 508 glasovi za, 76 proti in 37 vzdržanimi glasovi.
Kosovo: Dobri rezultati v boju proti korupciji, potrebne izboljšave v sodstvu
Poslanke in poslanci pozdravljajo prošnjo Kosova za članstvo v EU in sklenitev dolgo pričakovanega sporazuma o odpravi vizumov. Pozdravljajo dosežke Kosova pri reformah, povezanih z EU, kot sta boj proti organiziranemu kriminalu in korupciji, ter poudarjajo, da bo hitrost pristopnega procesa odvisna od napredka na področju pravne države, temeljnih pravic in izboljšanja pravnega reda države.
V Bruslju sicer obžalujejo dejstvo, da so pobude za vključitev srbske skupnosti v politične, socialne in gospodarske strukture Kosova še vedno zelo omejene in pozivajo kosovsko vlado ter predstavnike kosovskih Srbov, naj premagajo medskupnostne delitve.
Poročevalka za Kosovo Viola von Cramon-Taubadel je sporočila, da bo dolgo pričakovana liberalizacija vizumskega režima odobrena vsem državljanom Kosova od 1. januarja 2024. "Poročilo prav tako jasno poziva k celovitemu izvajanju vseh ustreznih sporazumov v dialogu med Srbijo in Kosovom, vključno z ustanovitvijo skupnosti/združenja občin s srbsko večino. Resnično upam, da bo Ohridski sporazum prinesel koristi za Kosovo in prispeval k nadaljnji normalizaciji odnosov s Srbijo."
Poročilo o Kosovu je bilo sprejeto s 452 glasovi za, 87 proti in 76 vzdržanimi glasovi.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.