Sodelavec Svetlane Tihanovske, Valerij Sakaščuk, je za Deutsche Welle dejal, da v zadnjem času opažajo krepko povečanje števila zaposlenih v varnostnem podjetju. Ti naj bi se že nekaj časa urili na vadbišču pod budnim očesom ruske vojske in 5. brigade specialnih sil Belorusije. "Znano mi je, da častniki iz 5. brigade specialnih sil usposabljajo člane Gardservisa na njihovem poligonu. Poleg tega je podjetje zasedlo bazo nekdanjega centra za specialno usposabljanje Dinamo," pravi predstavnik beloruske opozicije.
"Novačenje in urjenje posameznikov se odvija že več mesecev. Častniki, poveljniki in vojaki, ki imajo predhodne izkušnje s službovanjem v specialnih in drugih enotah, pri tem sodelujejo," je povedal Sakaščuk in dodal, da so do sedaj verjetno že pripravljeni za bojne dejavnosti in sabotaže. Sakaščuk trdi, da je "ruski predsednik Vladimir Putin vložil velike vsote denarja v formiranje beloruske paravojske, ki je ekvivalent skupini Wagner", o kateri smo večkrat že poročali. Ob tem ni odveč dodati, da je bil tudi Wagner v osnovi zasnovan kot varnostno podjetje, sicer pod drugim imenom.
Da so pripadniki skupine Wagner prisotni v ruski zahodni sosedi, so mediji prvič poročali že leta 2010. Takrat naj bi v Minsk prispeli z namenom usposabljanja beloruskih varnostnih sil, nazadnje pa naj bi Wagnerjeva delegacija obiskala Minsk lani julija in avgusta. Gardservis je bil sicer uradno ustanovljen leta 2020. Gre za edino varnostno podjetje v državi, katerega zaposleni lahko nosijo orožje. Za izjemo je s posebnim odlokom poskrbel beloruski predsednik Aleksander Lukašenko. Kot poroča nemški časnik, so se pripadniki varnostnega podjetja – gre za nekdanje vojaške in policijske uslužbence – prvič pojavili tik pred predsedniškimi volitvami.
Neuradno naj bi jim bila obljubljena plača v višini 3700 evrov, kar je precej več od plače v beloruski vojski. Direktor podjetja je Jevgenij Čanov, nekdanji pripadnik brigade za posebne operacije in varnostni direktor podjetja Belgeopoisk, ki je dejavno v Aziji in Afriki.
Medtem pa se v Rusiji krepi vpliv vojske "Putinovega kuharja" Jevgenija Prigožina. Njegovi 'muzikantje', kot pravijo pripadnikom skupine Wagner, sodelujejo v bojih za Bahmut in Soledar, ki so ga plačanci uspeli večinoma že uspeli zavzeti. Gre za enega redkih ruskih uspehov po ukrajinskih jesenskih protiofenzivah. Po nekaterih podatkih je tudi število pripadnikov Wagnerja od začetka vojne naraslo na okrog 10.000. V Belorusiji se prav tako znova krepi prisotnost ruskih sil. V Pentagonu sicer pravijo, da ponovni ruski vdor s severa ni verjeten.