Kritika beloruskega režima Romana Protaseviča, ki so ga 23. maja po prisilnem pristanku letala, sicer iz Aten namenjenega v Vilno, aretirali na letališču v Minsku, so premestili v pripor na domu, je za BBC dejal njegov oče Dmitry.
Po dramatičnem pridržanju so ga oblasti najprej poslale v zapor zaradi domnevnega suma spodbujanja nemirov. Podobna usoda je doletela tudi njegovo dekle Sofio Sapego, sicer državljanko Rusije – tudi njo so aretirali, zdaj pa premestili v hišni pripor, so Protasevičevi starši potrdili ruskemu dopisništvu britanskega medija.
Da so Sapego premestili v hišni pripor, je prek družbenega omrežja Telegram potrdil tudi njen odvetnik Aleksander Filanovič. Ob tem je izrazil pričakovanje, da bo njen primer "v bližnji prihodnosti rešen pozitivno".
"Ravnokar sem govoril s starši Romana Protaseviča. Premeščen je bil v hišni pripor. Vendar to ni svoboda. To je drugačne vrste zapor," je danes na Twitterju zapisal svetovalec beloruske opozicijske voditeljice Svetlane Tihanovske, Franak Viačorka. Dodal je, da agenti beloruske obveščevalne službe KGB živijo v isti sobi kot on. Starši nimajo stika z njim, bojijo pa se, da ga bo beloruski režim izkoristil za barantanje z Zahodom, je sporočil.
Novinarjeva mati Natalija Protasevič je medtem potrdila, da so za premestitev izvedeli prek zasebnih kanalov. Beloruske oblasti o tem niso obvestile ne njih ne njegovih odvetnikov, je dejala mama, ki živi v izgnanstvu na Poljskem. Njena hči, ki živi v Minsku, se je v četrtek sicer srečala z bratom ter mu predala hrano in oblačila, je še povedala Protasevičeva.
Tihanovska je ob tem na Twitterju zapisala, da ima režim beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka Protaseviča in Sapego še vedno za talca. "Ključno je, da se ne dovoli trgovanja s političnimi zaporniki – to je edini način za dosego svobode vseh Belorusov, ki so zaprti iz političnih razlogov," je poudarila.
Belorusko državno tožilstvo je medtem danes sporočilo, da so aretirano opozicijsko voditeljico Marijo Kolesnikovo in Maksima Znaka, odvetnika aretiranega predstavnika opozicije Viktorja Babarika, obtožili "zarote za prevzem oblasti".
Obtožena povzročanja, spodbujanja in organiziranja množičnih nemirov
Oba – Protasevič in Sapega – sta se vse od prijetja sicer večkrat pojavila na beloruski televiziji. Na posnetkih sta priznala kriminalno dejavnost, a zdi se, da so bili ti narejeni pod prisilo. Novinarjev oče je medtem sporočil, da obtožbe zoper oba pridržana še vedno niso bile umaknjene.
Aktivista med drugim obtožujejo organiziranja množičnih nemirov, zaradi katerih bi lahko bil obsojen na do 15 let zapora, njegova partnerica pa je obtožena tudi povzročitve nemirov.
Belorusija leži med zaveznico Rusijo na vzhodu in Ukrajino na jugu. Na severu in zahodu meji na Latvijo, Litvo in Poljsko, sicer članice EU in Nata. Podobno kot v njeni južni sosedi se je tudi 9,5-milijonsko belorusko prebivalstvo znašlo v središču rivalstva med Zahodom in Rusijo. Tamkajšnjega predsednika Lukašenka, ki vlada že 27 let, se je oprijel kar vzdevek 'zadnji evropski diktator'. V državi vlada močno opozicijsko gibanje, ki zahteva novo, demokratično vodstvo in ekonomsko reformo. Ob podpori Zahoda med drugim namreč trdijo tudi, da je Lukašenko ugrabil zadnje predsedniške volitve, 9. avgusta lani. Vse od takrat potekajo množični protesti, ki jih še dodatno spodbujajo odločitve vladajočih, ki opozicijske voditelje 'trpajo' v zapor ali pošiljajo v izgnanstvo.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.