Tujina

Nasrala je mrtev, Biden njegovo smrt označil za 'pravičen ukrep'

Bejrut/Tel Aviv, 28. 09. 2024 07.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Izraelska vojska je sporočila, da je bil v petkovem raketnem napadu na poveljstvo Hezbolaha ubit vodja Sajed Hasan Nasrala, poleg njega pa več poveljnikov organizacije. Njegovo smrt je potrdil tudi Hezbolah. Iranskega vrhovnega voditelja ajatolo Alija Hameneja naj bi že premestili na varno lokacijo. Bombardiranje se je nadaljevalo v noč in jutro. Iz Bejruta so poročali o več eksplozijah, zrušenih stavbah in smrtnih žrtvah. V jutranjih urah je Hezbolah okrepil napade na Izrael in izstrelil več raket. Ameriški predsednik Joe Biden je ameriškim silam na Bližnjem vzhodu ukazal sprejetje ukrepov za "potrebne prilagoditve na razmere".Z umorom Nasrale je po njegovem mnenju zadoščeno pravici za njegove številne žrtve, vključno s tisoči ameriških, izraelskih in libanonskih civilistov.

V petek popoldne je izraelsko letalstvo silovito bombardiralo glavni štab Hezbolaha, ki se je nahajal pod zemljo v južnem delu Bejruta. Izraelska vojska je danes sporočila, da je Nasrala v napadu umrl, poleg njega pa več visokih poveljnikov Hezbolaha. Po njihovih trditvah naj bi v zadnjih dneh praktično obglavili poveljniški kader organizacije. Smrt Nasrale je potrdil tudi Hezbolah.

Likvidirani voditelji Hezbolaha
Likvidirani voditelji Hezbolaha FOTO: X

Izrael je potrdil tudi smrt poveljnika gibanja v južnem Libanonu Alija Karaka. "Napad je bil izveden, ko je Hezbolahovo višje poveljstvo delovalo na sedežu in izvajalo teroristične dejavnosti proti državljanom države Izrael," je še sporočila vojska.

Zaradi obsežnih izraelskih napadov na Bejrut je libanonsko ministrstvo za zdravje sporočilo, da nameravajo evakuirati bolnišnice v južnih predmestjih prestolnice. Ob tem je bolnišnice, ki jih izraelski napadi niso prizadeli, pozvalo, naj do konca prihodnjega tedna prenehajo sprejemati nenujne primere, da bi naredili prostor za sprejem evakuiranih pacientov.

Izraelska vojska je na Telegramu sporočila, da je začela novo serijo napadov na položaje Hezbolaha v dolini Beka na vzhodu Libanona. Kot je pozneje pojasnila, je na jugu in vzhodu države zadela več deset ciljev Hezbolaha. Skupno pa naj bi od petka zvečer zadela več kot 140 ciljev Hezbolaha v Libanonu. Vojska je ponovno napadla tudi Čijo, gosto naseljeno južno predmestje Bejruta. Po navedbah lokalnih medijev naj bi predmestje napadla najmanj trikrat. Napade je vojska izvedla tudi drugod po državi, med drugim v Tiru in Adlounu.

Sajed Nasrala
Sajed Nasrala FOTO: Profimedia

IDF poudarja, da boj proti Hezbolahu še ni končan. "Pred nami je veliko dela. Hezbolah ima še vedno rakete in izstrelke ter sposobnost, da jih izstreli več hkrati," je na tiskovni konferenci povedal predstavnik izraelske vojske Nadav Šošani.  "Ali smo torej pripravljeni na širšo eskalacijo? Da. Že eno leto smo v širši eskalaciji, vojni na več frontah. Naše sile so v visoki pripravljenosti, naša obveščevalna služba je v pripravljenosti in išče tovrstne grožnje," je nadaljeval in hkrati izrazil upanje, da bo Hezbolah s smrtjo Nasrale spremenil svojo usmeritev, poroča tiskovna agencija Reuters.

Vir blizu Hezbolaha pa je za francosko tiskovno agencijo AFP potrdil, da je gibanje minulo noč izgubilo stik z Nasralo. Medtem pa so iranskega vrhovnega voditelja ajatolo Alija Hameneja premestili na varno lokacijo v Iranu, sta za tiskovno agencijo Reuters povedala dva regionalna uradnika. Dodala sta, da je Teheran v stalnem stiku s Hezbolahom in drugimi regionalnimi skupinami, da bi določil naslednje korake.

Hamenej je pozneje v izjavi, v kateri ni omenil vodje šiitskega gibanja Hezbolah Hasana Nasrale, obsodil poboje libanonskega ljudstva in opozoril, da je to dokaz "kratkovidnosti in nespametne politike voditeljev Izraela", poroča britanski BBC.

Poudaril je, da vse odporniške skupine v regiji podpirajo Hezbolah in mu stojijo ob strani. "Izraelski kriminalci morajo vedeti, da so znatno premajhni, da bi lahko povzročili kakršno koli večjo škodo trdnjavam Hezbolaha v Libanonu," je nadaljeval in vse muslimane pozval, naj stojijo ob strani Libanoncem in Hezbolahu ter ju podpirajo pri spopadih z zatiralskim režimom.

Po poročanju Times of Israel, ki se sklicuje na vire v IDF, v Izraelu načrtujejo okrepitev napadov na Libanon in prestolnico Bejrut. Po navedbah časnika naj bi v prihodnjih dneh napadli več Hezbolahovih lokacij, razmere pa naj bi se še dodatno zaostrovale. Ponoči je sicer Izrael nadaljeval z letalskimi napadi na Bejrut, kjer je po poročanju lokalnih oblasti nastala velika gmotna škoda, žrtve pa še preštevajo. Zrušilo se je več stanovanjskih zgradb, medtem ko Izrael trdi, da Hezbolah uporablja civilne objekte za skladiščenje orožja.

Po njihovih navedbah naj bi bil glavni štab Hezbolaha zgrajen pod stanovanjskimi hišami gosto naseljenega predela Dahija. Po vseh pričakovanjih bo številno smrtnih žrtev in ranjenih v napadu visoko.  

Tiskovni predstavnik IDF Daniel Hagari je povedal, da je šlo za precizen napad, vojska pa da preverja njegove rezultate. Hagari je tudi opozoril, da bodo skrbno spremljali dogajanje na bejrutskem letališču, in dejal, da mora njegova namembnost ostati izključno za civilne namene. 

Ameriški predsednik Joe Biden je medtem Pentagonu ukazal, naj izvrši potrebne prilagoditve vojnih sredstev in osebja na Bližnjem vzhodu. "Svoji ekipi je tudi naročil, naj zagotovi, da veleposlaništva ZDA v regiji sprejmejo vse ustrezne zaščitne ukrepe," so sporočili iz Bele hiše. Ameriško veleposlaništvo v Bejrutu naj bi bilo močno zastraženo. Bela hiša je sporočila, da je bil Biden v petek večkrat obveščen o Bližnjem vzhodu. Uradnik je dodal, da je bila obveščena tudi podpredsednica Kamala Harris. Državni sekretar Anthony Blinken je dejal, da Izrael ZDA ni predhodno obvestil o napadu na poveljstvo Hezbolaha.

V povračilnem napadu je Libanon izstrelil prek 65 raket proti severu Izraela, večino pa naj bi izraelska protiletalska obramba prestregla. O večji škodi in žrtvah ne poročajo. 

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov, ki se mudi na zasedanju ZN v New Yorku, je dejal, da je "Bližnji vzhod na robu totalne vojne". Vodja evropske diplomacije Joseph Borell je dejal, da EU poskuša izvajati vse oblike diplomatskega pritiska, da bi prišlo do premierja, "vendar se zdi, da nihče ne more zaustaviti Netanjahuja."

Slovensko zunanje ministrstvo je pozvalo vse, naj ravnajo zadržano in preprečijo nadaljnje zaostrovanje razmer na Bližnjem vzhodu. "Civilno prebivalstvo je treba vedno zaščititi in ubijanje se mora ustaviti," je še zapisalo na družbenem omrežju X. Ob tem je ministrstvo pozvalo, da se moramo za vsako ceno izogniti vojni v Libanonu. Poudarilo je tudi, da je nujno uresničevanje resolucije 1701, ki jo je leta 2006 sprejel Varnostni svet Združenih narodov.

Resolucija, katere namen je bil končati vojno v Libanonu leta 2006, poziva k popolni prekinitvi sovražnosti med Izraelom in Hezbolahom, umiku izraelskih sil iz Libanona, ki naj bi jih nadomestile libanonske sile in sile UNIFIL na jugu Libanona, ter razorožitvi oboroženih skupin, vključno s Hezbolahom, pri čemer južno od reke Litani ne bi smele delovati nobene oborožene sile razen sil UNIFIL in libanonske vojske.

Ta resolucija se še danes ne uresničuje v celoti. Libanon očita Izraelu, da se ni v celoti umaknil z libanonskih ozemelj ter da pogosto krši zračni in morski prostor. Hezbolah in druge oborožene skupine na jugu Libanona se niso umaknile temveč je Hezbolah celo povečal svoje oborožitvene zmogljivosti ter okrepil oborožene sile južno od reke Litani.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek