Tujina

'Barron nima samo uglajenosti, ampak tudi že malo političnega občutka'

Ljubljana, Washington, 23. 01. 2025 06.00 | Posodobljeno pred eno minuto

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Katja Horvat Plevnik, T.H.
Komentarji
0

Visok, resen in vse bolj podoben očetu. 18-letni Barron Trump je poleg mame Melanie na inavguraciji zagotovo požel največ pozornosti ter zasenčil preostale članove Trumpovega klana. Družbena omrežja so skoraj pregorela zaradi njegove pojave: kako je v Kapitolu dvometraš izstopal nad vsemi in kako je po izgledu kot mimiki skoraj kopija svojega očeta. S pomočjo posnetkov iz zakulisja so Američani lahko za hip videli tudi sproščeno plat sicer navzven izjemno resnega 18-letnika, ki živi zelo odmaknjeno življenje, daleč stran od javnosti. Ki pa vse bolj stopa po očetovih stopinjah. Tako v svet podjetništva kot politike.

Božo Cerar, nekdanji veleposlanik v ZDA, pravi, da je podobno kot klan Kennedyjev ali Bushev, zdaj tudi celotna Trumpova družina pod drobnogledom javnosti. Trumpov visokorasli sin Barron je nanj naredil vtis zelo uglajenega mladeniča, ki pozna manire. "Seveda je vsem padlo v oči, da je - za razliko od drugih Trupovih otrok - pristopil k odhajajočemu predsedniku Joeju Bidnu, njegovi soprogi in podpredsednici Kamali Harris, ter se z njimi rokoval. Bil je edini, kar kaže na to, da fant ne samo, da ima neko uglajenost, ampak tudi že malo političnega občutka," je meni dolgoletni diplomat.  

Prepričan je, da to ni bilo dogovorjeno oziroma del načrtovanega scenarija, ampak kaže na to, da je bil deležen dobre vzgoje. Ki mu jo je, tako Cerar, vcepila predvsem mama. Spomnil je, da je novopečeni predsednik Donald Trump pred tem v uvodnem inavguracijskem govoru svojega predhodnika Bidna in njegovo politiko pravzaprav raztrgal, zato se mu zdi Barronova gesta še kako na mestu.

Barron Trump med očetovo inavguracijo
Barron Trump med očetovo inavguracijo FOTO: AP

Po očetovih stopinjah?

Se tudi najmlajšemu Trumpovemu sinu torej obeta politična pot, govori se, da naj bi že aktivno sodeloval v republikanski stranki? Cerar meni, da je v takih družinah politika tudi pri potomstvu nekako v genih. 

Donald mlajši je znan kot najbolj zagret pristaš očetove politike, poleg tega, da je poslovnež, je globoko zakorakal tudi v politiko in je v republikanski stranki precej aktiven. "Zahvaljujoč njemu se je njegov oče odločil za JD Vanca kot podpredsednika, kar kaže na to, da ima določen vpliv," razlaga Cerar, ki je spomnil tudi na vse večjo izpostavljenost ostalih članov Trumpove širše družine - od hčerke Ivanke z možem Jaredom Kushnerjem, snahe Lare in vnukinje Kai.

Tudi Barron je bil imenovan za delegata na nacionalni republikanski konvenciji, kjer so njegovega očeta izbrali za kandidata republikancev na predsedniških volitvah. Očeta je prav tako nagovoril, da je posnel podkast, s katerim je nagovoril njegove vrstnike.  

Barron s svojim očetom Donaldom
Barron s svojim očetom Donaldom FOTO: AP

Zaščitniška mati Melania ga je sicer doslej držala stran od javnosti in skrbela za sinovo zasebnost, zato je v tem smislu precej nepopisan list, kot pravi sogovornik: "Kar ni tako slabo, ta njegova podpoba v javnosti je tako zaenkrat brezmadežna."

Zdaj je bruc na poslovni univerzi v New Yorku, čakajo ga še leta študija, a Cerar meni, da je nakazal, da bi lahko šel po očetovih stopinjah. Da se v ameriški politiki izkaže nekdo, ki je vsaj delno slovenske krvi, je po njegovem mnenju vsekakor določena prednosti, ki pa bi se jo po njegovem mnenju včasih dalo tudi bolje izkoristiti. "Vsekakor pa moramo imeti umirjena pričakovanja," je spomnil, da je Melania predsednica Združenih držav Amerike, ne Slovenije.

Čeprav naj bi Barron z materjo, dedkom in pokojno babico govoril slovensko, pa ga javnost še ni slišala spregovoriti v materinščini prve dame ZDA.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.