Bahrajn je v največji kraljevi pomilostitvi od arabske pomladi leta 2011 brezpogojno izpustil več kot 1500 zapornikov, vključno s političnimi zaporniki. Družbena omrežja so preplavile fotografije in posnetki veselih prizorov, kjer se družine ponovno združujejo.
Pomilostitev je odredil kralj Hamad bin Isa Al Kalifa na dan velikega muslimanskega praznika, ramazanskega bajrama. Ameriško veleposlaništvo v Bahrajnu je ob odločitvi kralja izrazilo odobravanje in upanje, da se bodo vsi izpuščeni ponovno lahko združili s svojimi družinami.
Večina zapornikov je bila izpuščena iz zapora Jau, kjer naj bi bilo še vsaj 600 političnih zapornikov, nekateri izmed njih pa naj bi tudi nujno potrebovali zdravniško pomoč. Zaradi nedavnih nemirov in velikega števila zapornikov so namreč stroški vzdrževanja postali veliko breme za državo. Tiskovni predstavnik bahrajnske vlade je ob pomilostitvi povedal, da je kraljeva pomilostitev le eden izmed postankov na poti Kraljevine Bahrajn.

Ne glede na to, da je pomilostitev posledica dolgoletnih kampanj državnih in mednarodnih organizacij za človekove pravice, je aktiviste presenetila. Za The Guardian so iz Amnesty Bahrajn sporočili, da je pomilostitev dobrodošel korak in da veliko zapornikov sploh ne bi smelo biti zaprtih.
Med osvobojenimi sta tudi dva sorodnika Sajeda Ahmeda Alvadaeja, direktorja zagovorništva pri bahrajnskem Inštitutu za pravice in demokracijo s sedežem v Veliki Britaniji, ki je ob tem za The Guardian dejal: "To je popoln šok. Pred tem ni bilo nobenih znakov, da bi se to lahko zgodilo. Odločitev je grenkega priokusa, saj je za rešetkami še vedno 600 političnih zapornikov, ki čakajo na svojo smrt. Je pa izpustitev najpomembnejša od tiste leta 2011." Dodal je še, da izpustitev sovpada z izgredi v zaporu Jau, kjer se skoraj tisoč političnih zapornikov zaradi slabega ravnanja z njimi ni želelo vrniti v celice. Hkrati pa v državi vlada tudi velika zaskrbljenost ob državni podpori Izraelu. Nekateri od izpuščenih zapornikov so protestirali proti ZDA in nadaljnjim izraelskim napadom na Gazo.
Med zaprtimi v Bahrajnu sta ostala Hasan Mushaima, vodja opozicijske skupine Al Hak, in Abduladi al-Havadža, dansko-bahrajnski zagovornik človekovih pravic, ki prestaja dosmrtno kazen zaradi miroljubnega dela na področju človekovih pravic.
Država je tesna zaveznica Združenega kraljestva in tudi domovanje ameriške pete flote. Je edina zalivska država, ki je javno podprla pomorsko koalicijo pod vodstvom ZDA, da bi preprečila napade hutijevcev na ladje na Rdečem morju in v Adenskem zalivu, ki so se začeli po napadu Hamasa na Izrael 7. oktobra.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.