Avtomobili niso umazani zgolj navzven ali zato, ker onesnažujejo okolje z izpusti CO2 – umazani so tudi znotraj. Najbrž celo bolj, kot si morda predstavljate.
Raziskava Univerze Aston iz Birminghama v Združenem kraljestvu je namreč pokazala, da je lahko v notranjosti avtomobila znatno več mikrobov, kot jih najdemo na običajni deski straniščne školjke.
Raziskovalci so vzeli vzorce površine notranjosti petih rabljenih avtomobilov in jih primerjali z vzorci dveh povprečnih straniščnih školjk. V večini vzorcev iz avtomobila so našli visoke koncentracije bakterij, ki so bile v nekaterih primerih celo višje od tistih, ki so jih našli na straniščnih školjkah.
Največje koncentracije mikrobov so bile v prtljažnikih, nato na voznikovem sedežu, pa na menjalniku, zadnjih sedežih in na armaturni plošči. Zanimivo pa je, da so vzorci z volana imeli še najmanjše količine bakterij od vseh delov notranjosti avtomobila, ki so jih analizirali. Raziskovalci menijo, da je to najverjetneje zato, ker so ljudje v času pandemije covida-19 uporabljali več razkužil za roke kot ponavadi.

E.coli v vašem prtljažniku?
"Ponavadi manj skrbimo za čistočo prtljažnika v našem avtomobilu, ker je glavni prostor, kamor postavimo stvari, ko jih prevažamo od točke A do točke B," pravi vodja raziskave in mikrobiolog Jonathan Cox. A prav v prtljažniku so našli pomembne sledi bakterije E.coli, ki povzroča črevesne okužbe in druge težave.
Raziskovalci menijo, da je visoko raven E.coli v avtomobilih možno razložiti s tem, da ljudje v prtljažniku pogosto prevažajo hišne ljubljenčke ali umazane čevlje. Pogosto pa nato v istem prtljažniku prevažajo tudi hrano – ta se lahko med vožnjo skotali iz vrečke. V zadnjem času pa so mnogi zmanjšali uporabo plastičnih vrečk in posamezne kose zelenjave ali sadja v prtljažnik naložijo kar brez embalaže.
"To je eden od načinov, kako lahko te fekalne koliforme vnesemo v naš dom in našo kuhinjo ter jih potencialno vnesemo v naše telo," opozarja Cox. "Namen študije je, da o tem ozavestimo ljudi," je dodal.
To je tudi opomnik, da čeprav je neka površina videti čista, še ne pomeni, da je. Pametni telefoni niso nič boljši od avtomobilov. Nekatere raziskave so pokazale, da je tudi na njih lahko več mikrobov kot na straniščni školjki. Denar je še bolj umazan – raziskovalci univerze iz New Yorka so ugotovili, da je na enem bankovcu lahko približno 3000 vrst bakterij.
V takšnih študijah vzorce pogosto primerjajo z desko za straniščno školjko. Za to obstaja razlog – naša percepcija. "Ljudje lahko rezultate z nečim primerjamo. Večina od nas razkužuje straniščno školjko, nekateri to počnejo vsak dan, toda ali smo kdaj razkužili svoj avtomobil? Tega ne počnemo," pravi Cox.
Morda pa ta raziskava lastnike vozil prepriča, da je že prav, da poskrbijo, da je avtomobil na zunaj čist in lep, a še bolj pomembno je, da ga redno čistijo tudi od znotraj.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.