Prvi rezultati preiskave tragične nesreče makedonskega avtobusa, ki se je zgodila na avtocesti Struma okoli 40 kilometrov južno od bolgarske prestolnice Sofije in v kateri je umrlo 46 ljudi, kažejo na to, da je zagorelo v sprednjem delu avtobusa, v sistemu za ogrevanje, je za BTV povedal varnostni strokovnjak mesta Pernik Vasko Pirgov.
Bolgarska policija je tudi ugotovila, da je avtobus povsem zgorel v dveh do treh minutah, kar je razlog, da se večini potnikom iz njega ni uspelo pravočasno rešiti. Gasilci so na kraj prišli v manj kot 10 minutah, a je bilo že prepozno, saj je avtobus v tem času že pogorel.
Na avtobusu nezakonito prevažali dodatno gorivo in pirotehniko?
Avtobus potovalne agencije "Besa Trans", registriran v Severni Makedoniji, naj bi po poročanju makedonskih medijev prevažal tudi zaboje z dodatnim gorivom, ki so najverjetneje pripomogli k obširnemu požaru.
Makedonski portal Infomax, ki se sklicuje na vire blizu preiskavi, navaja, da naj bi v sprednjem delu avtobusa nezakonito prevažali cisterno s prostornino 1000 litrov goriva. Poleg tega pa naj bi na avtobusu tihotapili tudi večjo količino pirotehnike, ki je bila namenjena na makedonski trg. Po navedbah Infomaxa naj bi šlo za okoli 30 tisoč petard.
Možnost, da je podjetje z avtobusom tihotapilo gorivo in pirotehniko, nakazujejo tudi izračuni. Cena aranžmaja, ki so ga plačali turisti, namreč ni pokrila vseh stroškov prevoza in hotelske nastanitve. Podjetje naj bi poslovalo z izgubo. Infomax pa navaja tudi ugotovitve raziskave bolgarske nevladne organizacije Centra za demokratične raziskave, da je najbolj tihotapljeno blago v Bolgariji prav gorivo.
Še vedno sicer ni znano, ali je požar izbruhnil pred trčenjem avtobusa v zaščitno ograjo ali po njem. Avtobus naj bi po prvih podatkih peljal s hitrostjo 100 kilometrov na uro. Ker na cesti ni bilo sledi zaviranja, se zdi najverjetnejša teorija, da je voznik zaspal za volanom, poroča Jutarnji.
Da je najverjetnejši vzrok za nesrečo napaka voznika ali tehnična okvara na vozilu, je sicer že včeraj povedal vodja bolgarske preiskovalne službe Borislav Sarafov. A vozilo je bilo staro le tri leta.
Najmlajši žrtvi stari le štiri leta
Kot je znano, je avtobus registriralo podjetje Besa Trans, ki organizira potovanja in nakupovalni turizem v Istanbulu. V njem je bilo 53 ljudi – dva voznika in 51 potnikov, pretežno mladih, ki so se vračali z ekskurzije v Turčiji. Sedem potnikov se je rešilo tako, da so razbili okno in skočili ven, ostalih 46 je umrlo.
Bolgarski mediji pa so poročali, da naj bi bile vse žrtve pri srednjih vratih avtobusa in ne na svojih sedežih, kar nakazuje na to, da so skušale pobegniti.
Do zdaj je znano, da je večina potnikov državljanov Severne Makedonije albanske narodnosti, a proces identifikacije otežuje dejstvo, da so trupla zoglenela in neprepoznavna. Portal a1on.mk. poroča, da je najstarejša žrtev stara 61 let, najmlajši žrtvi pa sta štiriletna dvojčka. Umrli so tudi njuni starši.
Tudi Sarafov je opozoril, da zaradi izmaličenosti trupel ne bo mogoče takoj ugotoviti identitete žrtev. Analiza DNK bo trajala nekaj dni. "Bolgarija pričakuje, da ji bo Severna Makedonija poslala biološki material svojcev umrlih, da bomo lažje opravili identifikacijo."
Čeprav je makedonski premier Zoran Zaev najprej dejal, da je med žrtvami tudi srbski državljan, je pozneje to zanikal in povedal, da je le poškodovan in v bolnišnici. Informacijo je za srbski Blic potrdil tudi veleposlanik Srbije v Bolgariji Željko Jović, ki ga je tam že obiskal.
Vseh sedem preživelih so sicer odpeljali v bolnišnico Pirogov v Sofiji, njihovo stanje pa je stabilno. Utrpeli so opekline, ena oseba ima zlomljeno nogo. Med njimi je pet odraslih oseb in dve dekleti, stari sedem in 17 let. Povedali so, da so v času nesreče spali, zato ne vedo, kaj se je zgodilo. Le eden je Zaevu povedal, da je pred trčenjem v zaščitno ograjo slišal glasno eksplozijo. Prav to bo morda preiskovalcem pomagalo rešiti uganko.

Tridnevno žalovanje in izrazi sožalja z vsega sveta
Bolgarija sicer tako hude prometne nesreče ne pomni. Tamkajšnji mediji spominjajo na leto 1996, ko še ni bilo avtoceste in je v nesreči avtobusa umrlo 16 ljudi. Zaradi slabih cest, starega avtomobilskega parka in prehitre vožnje so sicer prometne nesreče v tej državi pogoste.
Premier, ki opravlja tekoče posle, Stefan Janev, je globoko prizadet izrazil sožalje sorodnikom žrtev. "To je velika tragedija," je dejal. Zaradi nesreče je bil pretresen tudi bolgarski notranji minister Bojko Rašov, ki je dejal, da česa tako grozljivega še ni videl in da je to težko prenesti. "Zoglenela trupla ležijo na kupu drugo na drugem," je opisal razmere.
Z izrazi sožalja in željami po hitrem okrevanju poškodovanih v nesreči so se odzvale številne države. Sožalje družinam in prijateljem žrtev tragične nesreče sta na Twitterju izrekla tudi slovenski predsednik Borut Pahor in slovensko zunanje ministrstvo. Pahor je obenem poslal sožalni pismi makedonskemu in bolgarskemu predsedniku.
Makedonska vlada je zaradi nesreče razglasila tridnevno državno žalovanje. Na vseh vladnih stavbah visijo zastave na pol droga, pred makedonskim veleposlaništvom v bolgarski prestolnici Sofija pa ljudje v znak sožalja polagajo cvetje.

Bolgarska vlada pa je dan žalovanja razglasila za danes. Poklonili se bodo tako žrtvam današnje avtobusne nesreče kot tudi devetim žrtvam ponedeljkovega požara v domu za starejše v vasi Royak.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.